Izložba

Otvorenje izložbe Edine Selešković u sklopu Think Freedom projekta

11/06/2018

19.6-22.7.2018. otvorena je izložba koja se bavi pitanjima slobode i mira, kao produkt 'Think Freedom' projekta akademske umjetnice Edine Selešković. Izložba je nastala u suradnji Društva arhitekata Zagreba, Klovićevih dvora i Turističke zajednice grada Zagreba.

U atriju Galerije Klovićevih dvora će se u utorak, 19. lipnja, s početkom u 20 sati održati otvorenje izložbe koja se bavi pitanjima slobode i mira, kao produkt 'Think Freedom' projekta akademske umjetnice Edine Selešković.
Izložba je nastala u suradnji Društva arhitekata Zagreba, Klovićevih dvora i Turističke zajednice grada Zagreba. Također, zahvaljujemo učenicima Graditeljske tehničke škole u Zagrebu na suradnji. 

Edina Selesković danas je na glasu kao jedna od najpoznatijih suvremenih umjetnica u BiH koja plijeni pažnju svjetske javnosti, a nalazi se i na popisu 1.000 slikarica SAD-a koji je objavio Nacionalni muzej žena u umjetnosti iz Washingtona, gdje je na Corcoran School of Art i diplomirala na odsjeku skulpture. Danas živi i stvara na relaciji New York – Sarajevo – Tuzla.

Think Freedom

Ova umjetnica se u BiH susrela i sa cenzurom, zbog čega je kao otpor odlučila pružiti jedan novi projekt pod nazivom "Think Freedom" koji već skoro tri godine plijeni pažnju svjetske javnosti.

"Cijela priča je krenula iz Sarajeva 2014. godine kada se desila cenzura jedne poštanske markice koju sam napravila po zahtjevu tadašnjeg gradonačelnika Ive Komšića u cilju obilježavanja 100 godina od početka Prvog svjetskog rata. Htjela sam da markica bude neki pogled unaprijed, te je na fotografiji s pogledom na Sarajevo naslikan golub mira, nade i budućnosti. To je zabranjeno i nikada odštampano, što me veoma izrevoltiralo", kaže Edina te nastavlja:

"Prvo mi je bilo smiješno, a onda tragično. Međutim, shvatila sam da kao svojeglava Bosanka i dobro ambiciozna Njujorčanka ne može ostati na tome, pa sam 2015. rekla da ću napraviti na tisuće skulptura golubova koje niko ne može ignorirati, ali i da ću ih postaviti u Sarajevu".

Svoju ideju je i ostvarila te je iste godine instalacija javnosti i predstavljena u sarajevskoj Vijećnici, za koju kaže da predstavlja simbol otpornosti jednog naroda i njegove sposobnosti da se konstantno diže iz pepela poput feniksa.

Instalacija je sastavljena od tisuću elemenata, odnosno dvije metalne trake koje se savijaju u oblik ptice kao simbol koji je prepoznatljiv svima i koji nosi jasnu poruku. U cijeli projekt uključila je i mlade osobe, a u razgovoru s njima saznaje što za njih znače umjetnost i sloboda te kakva je njihova vizija budućnosti. Mladi svoje poruke stavljaju na metalne skulpture, a koje se potom u vrijeme predstavljanja instalacije podižu u zrak. 

"Associated Press je fotografiju instalacije objavio kao globalnu fotografiju dana. Prije toga su se kao globalne fotografije dana pojavljivale fotografije izbjeglica, ratova i poplava, a mi smo iz BiH s instalacijom suvremene umjetnosti dobili najznačajniju sliku, što je prema mom mišljenju fascinantno", kaže Edina, koja ovim projektom povezuje gradove, ljude i kulture.

Selesković se slobodom kao globalnim pitanjem današnjice nije bavila do trenutka kada joj je jedno od osnovnih ljudskih prava bilo narušeno ranije spomenutom cenzurom.

"Cenzura mi je dokazala da vizualna umjetnost ima moć te da je treba iskoristiti. To 'ugrožavanje' moje kreativne slobode je bio povod da o njoj i počnem javno govoriti. Problem slobode je taj što je ne znamo cijeniti sve dok nam ne postane ugrožena", kaže Selesković, naglasivši da sloboda sa sobom vuče i određenu dozu težine, ali i odgovornosti.''

Instalacija je zamišljena kao dio putujuće izložbe, te je do sada realizirana u Sarajevu, Banja Luci, Tuzli i Ljubljani gdje je ovisno o izgledu prostora trebalo osmisliti nosivu konstrukciju za metalne golubice. Taj izazov je upravo razlog pozivanja studenata arhitekture i mladih arhitekata da svojim rješenjima doprinesu realizaciji izložbe u Zagrebu, uzimajući u obzir mogućnosti koje nudi prostor atrija Klovićevih dvora. 

Izvor

Više o projektu pročitajte na sljedećem linku

Rezultati

DOM ZA STARIJE DUBRAVA

30/08/2023

Rezultati natječaja za izradu urbanističko-arhitektonskog rješenja DOMA ZA STARIJE DUBRAVA.

Rezultati

Prostor središta Trešnjevke

23/12/2020

Rezultati natječaja za izradu urbanističko-arhitektonskog rješenja PROSTORA SREDIŠTA TREŠNJEVKE.

Rezultati

Dječji vrtić Brezovica

15/12/2020

Rezultati natječaja za izradu idejnog arhitektonsko-urbanističkog rješenja ZGRADE DJEČJEG VRTIĆA U BREZOVICI.

  • Rezultati

    DOM ZA STARIJE DUBRAVA

    30.8.2023.

    Rezultati natječaja za izradu urbanističko-arhitektonskog rješenja DOMA ZA STARIJE DUBRAVA.

  • Rezultati

    Prostor središta Trešnjevke

    23.12.2020.

    Rezultati natječaja za izradu urbanističko-arhitektonskog rješenja PROSTORA SREDIŠTA TREŠNJEVKE.

  • Rezultati

    Dječji vrtić Brezovica

    15.12.2020.

    Rezultati natječaja za izradu idejnog arhitektonsko-urbanističkog rješenja ZGRADE DJEČJEG VRTIĆA U BREZOVICI.



 





Program je realiziran uz potporu 
 Grada Zagreba


Potpora:


Partneri:

 


Medijski partneri:

 

 


Donatori:



 



 

 


 



Program je realiziran uz potporu 
 Grada Zagreba


Potpora:



Partneri:



Medijski partneri:



Donatori:


  •  

 

Društvo arhitekata Zagreba
Trg bana Josipa Jelacica 3/1
t +385 1 4816151
daz@d-a-z.hr

DAZ bilten:

Prijavite se
Copyright ©2024 DAZ.