Ljetna škola
Tradicija, kreativnost i održivost u Motovunu
Autor/izvor: DAZ / vizkultura.hr 21/07/2014
U Studijskom centru u Motovunu, Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, održat će se od 4. – 11. kolovoza 33. međunarodna ljetna škola arhitekture. Program škole je iznimno bogat i atraktivan, a u mnogim je aktivnostima trajno otvoren za sve koji se žele pridružiti (predavanja, prezentacije, izložbe, diskusije i stručni obilasci).
U okviru stalnog ciklusa Tradicija, kreativnost i održivost, obrađuju se teme prvenstveno vezane za obnovu istarskih gradova u kontekstu šireg prostora Istre; od urbanih detalja, tematski i po složenosti različitih zadataka za urbane i ruralne cjeline, do istraživanja i projekata koji su značajni za Istarsku županiju i ovu EU Regiju, a od 2007. godine s izrazitim usmjerenjem na koncept održive arhitekture i razvoja.
Primjenom izvorne metode računalne podrške (CAAD) u kreiranju modela obnove gradova već dvadesetak godina Škola prednjači tako osmišljenim i organiziranim radom u odgovarajuće opremljenom Studijskom centru koji se nalazi u zgradi na glavnom gradskom trgu Andrea Antico br. 5.
Različite teme uređenja javnih gradskih prostora, prije svega u Motovunu; trgovi, zidine, arhitektonske cjeline (budući Studentski dom) i izdvojene zgrade (Komunalna palača i interpolacije), prometne infrastrukture (prilazna cesta i stubišta – rampe), urbane opreme i vizualnih komunikacija, zaštite okoliša i sl., do recentnih aktualnih tema poput obnove Istarske željeznice Parenzane, odnosno njenog tunela u Motovunu, ove će se godine obrađivati u kontekstu TRADICIJE, KREATIVNOSTI I ODRŽIVOSTI.
Uz brojne predavače i studente iz Hrvatske, ove će godine prema dosadašnjim najavama i programu sudjelovati predavači i studenti iz Danske, Njemačke, Austrije, Italije, Slovenije, Hrvatske i drugih zemalja, a održat će se i stručne prezentacije sponzora – proizvođača raznih građevinskih materijala, sustava i opreme.
U ovogodišnjem programu je održavanje 7. međunarodnog seminara o arhitekturi pasivne kuće po u okviru europskog projekta PASS-NET (IEE), a prvi put u suradnji s Konzorcijem pasivna kuća Hrvatska i 4. EPBD IDES-EDU seminara u 5.8., 9. međunarodnog seminara o ljetnim školama i radionicama arhitekture i 9. međunarodne dječje likovne radionice u suorganizaciji s društvom „Naša djeca“ iz Motovuna u srijedu, 6.8.
Završna izložba i javna prezentacija studentskih radova će se održati 10.8. na Trgu Andrea Antico ispred Studijskog centra.
Već tradicionalna izložba studentskih radova na kojoj se izlažu radovi prethodne generacije, otvorit će se 7.8. u Multimedijskom centru LUKA u Puli, u suradnji s Društvom arhitekata Istre (DAI-SAI). Uz izložbu radova 32. međunarodne ljetne škole arhitekture Motovun 2013. u kojoj su sudjelovali i studenti i profesori Arhitektonskog fakulteta is Karlsruhea, izložit će se i radovi 12. međunarodne radionice Arhitektura fortifikacija Pula – Brijuni 2013. u suorganizaciji s Ministarstvom kulture RH, Javnom ustanovom Nacionalni park Brijuni i Arheološkim muzejom Istre. U toj su radionici prošle godine sudjelovali studenti i predavači s Arhitektonskih fakulteta Sveučilišta iz Ljubljane, Zagreba, Lavova, Krakowa i Graza, Geodetskog fakulteta iz Zagreba i Tehničkog veleučilišta iz Zagreba.
Pozvani predavači:
Marianne Ibler, Aarhus, Danska
Zoran Jureša, Aarhus, Danska
Massimo Perriccioli, Ascoli Piceno, Italija
Giuseppe Ballestini, Padova, Italija
Gerald Gaigg, Innsbruck, Austrija
Robert Schild, Aachen, Njemačka
Hans Nungesser, Karlsruhe, Njemačka
Ove godine će u radu Škole sudjelovati ukupno tridesetak sudionika iz desetak država.
izvor: arhitekt.unizg.hr via vizkultura.hr