Opis
Gotovo istodobno s projektiranjem interpolacije u Tratinskoj ulici, Jelineku je povjerena izrada prvih nebodera namijenjenih tržištu, dakle financijski vezanih uz pojavu izvođača-investitora koji je svojim proizvodima konkurirao na slobodnome tržištu stanova. Umjesto uobičajene ortogonalne mreže niskih vodoravno položenih kvadara i na njih okomito postavljenih visokih vertikala tornjeva, urbanisti su izabrali središte naselja kao lokaciju za šest nebodera „Industrogradnje“. Tlocrtno gledano, svi su dijagonalno zaokrenute, od čega ih je četiri postavljeno u nizu, a dva su pridružena krajnjem, četvrtom, u obliku slova J. Poučen iskustvom rasporeda prethodnih projekata, Jelinek u tom okviru pokušava realizirati optimalnu dispoziciju stanova u kojima sve prostorije mogu imati prirodno ozračivanje i osvjetljenje. U preglednom grupiranju prostorija prema namjeni, uz poštivanje njihove međusobne povezanosti, očituje se i njegovo traženje ideala funkcionalnog rješenja stanova.
Vertikalna komunikacija riješena je dvokrakim stubištem na sjeverozapadnoj strani nebodera, a po sredini objekta smještena su dva dizala. Po katu su organizirana po četiri stana, tri dvosobna nejednake veličine (58 do 60 m2) i po jedan trosoban (74 m2). Prizemlje i dvanaest katova u cijelosti su namijenjeni stanovanju (iznimke su trafo-stanice smještene u dvije zgrade), a zajednički se sadržaji smještaju u podrume (spremišta, praonice, sušionice, pogonske prostorije, smještaj kanti za smeće) i na terasama za sunčanje i odmor, odnosno djelomice izgrađenom 13. katu (također pogonske prostorije, te spremišta za ležaljke i komore s tuševima). Pročelja su dakako riješena kao vjeran odraz prostornog rasporeda. I ovdje dolazi do izražaja Jelinekov senzibilitet za proporcije i simetriju geometrijskih formi, tako da se bijelim vertikalnim vrpcama i bridovima kvadra ukazuje na podjelu stambenih jedinica, a okvirom krovnog vijenca uokviruje cjelina. Prevladava neutralna bijela boja pročelja, no uz modru nijansu kaseta kupaonica, i parapeti katova su koloristički izdvojeni u tamnijoj plavoj boji, što ne ugrožava sklad objekta.
Neboderi u Trnskom, inaugurirali su specifično tanko armiranobetonsko nosivo ziđe debljine 16 cm, koje ne oduzima mnogo od tlocrtne površine, a osigurava jednaki stabilitet protiv potresa poput debljih nosača. Pravo „čudo tehnike“ tada je bila monolitna križno-armirana stropna betonska ploča (8 x 8 m x 0,16 m), koja je prvi put u tim dimenzijama bila primijenjena u stambenoj izgradnji.
Tip projekta |
Stanovanje |
Status projekta |
Realizacija |
Lokacija |
Zagreb Trnsko |
|
|