U subotu, 12.02.2011. u prostorijama DAZ-a održana je peta radionica Male škole arhitekture: Prostor i ja. Radionicu Svjetlo - sjena - boja - forma vodila je arhitektica Neda Cilinger u suradnji s učenicima O.Š. Pavleka Miškine i učiteljicama Sanjom Canjek Androić i Anitom Sminderovac.
Arhitektica Neda Cilinger, koja se na poslijediplomskom studiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu bavila temom Boja i svjetlo u arhitekturi i njihovim utjecajem na čovjeka, održala je radionicu za djecu u sklopu Male škole arhitekture. Kao autorica projekta Muzej osjeta u tunelu Grič govorila je kako je svjetlosne instalacije moguće osim gledanja mirisati, slušati dodirivati pa su tako osnovnoškolska djeca doživljavala kretanje kroz obojenu prostorno-svjetlosnu instalaciju s transparentnim najlon panelima i osvjetljenjem led lampicama koje su iz sekunde u sekundu mijenjale izgled i doživljaj prostora.
Nakon uvodne prezentacije kroz crno-bijele slajdove u usporedbi s onima u boji i kretanje kroz svjetlosnu instalaciju, djeca su u tehnici vodenih boja i kroz razgovor izražavala svoje doživljaje svjetlosnih senzacija i obojenih prostora.
Radionica ispituje finalni produkt, dječje emocije koje nastaju kao rezultat doživljaja prostora koji se kromatski mijenja, osvjetljuje, tamni. Odnosno prati se proces od percepcije, preko osjeta do emocije. Djeca su po završetku prostornih transformacija svijetlom, sjenom, bojom i formom crtežom izrazila osjećaje koji su proizašli iz doživljaja prostora, te uspomene na doživljaj prostora ponijela sa sobom.
Neda Cilinger
Rođena je 1959. godine u Zagrebu. Diplomirala je na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 1987. Pohađala je poslijediplomski studij na Odsjeku za povijest umjetnosti Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu sa temom "Boja i Svjetlo u arhitekturi i njihov utjecaj na čovjeka".
Od 1987. godine zaposlena je u projektnom birou "Industrogradnja". 1990. godine odlazi u Moskvu (izgradnja interijera "Akademije nauka"). Od 1992. godine s E. Kulenović vodi studio "Arhitektonska radionica EN". Samostalno osniva studio "Tektonika" 1996. godine.
Stručna je suradnica na projektima svjetlotehnike pri tvrtki "Ribarić". Honorarna je asistentica na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu (Interieur i arhitektonske kompozicije 2000.-2009., Arhitektonske konstukcije III. 2007.-2008.). Za docenticu na Katedri za arhitektonsko projektiranje, izabrana je 2009. godine. Autorica je niza arhitektonskih projekata i realizacija.
Organizatorica i voditeljica Targetti-workshop, radionice za studente arhitekture na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, s temom "Svjetlotehnika u arhitekturi" (1999.).
Voditeljica grupe studenata arhitekture na međunarodnoj radionici, International Integration Students Workshop in Florence, "City as an educational polygon, the issues of cultural / educational tourism, case of Florence", 2003.
Predavač na simpoziju "EUROCITIES Culture Forum", Zagreb 2005. sa temom Muzej Osjeta – Tunel Grič – Otkrivanje kodova identiteta Grada.
Projekt Muzej Osjeta – Tunel Grič, dobiva bespovratna sredstva na natječaju CARDS od EU za izradu daljnje aplikacije za PHARE 2005.
Predavač na radionici "Pozdrav iz Zagreba", 2007.
Članica ULUPUH-a od 1995., članica Kulturnog vijeća za likovnu djelatnost Gradskog ureda za kulturu grada Zagreba, (2002.-2007.), članica IO DAZ-a (2001.-2005.), članica suda časti UHA-e (1999.-2001), članica predsjedništva UHA-e (2001.-2005.), te članica ORA, HKA (2004.-2009.).
Detaljnije o ciklusu i temama radionica pročitajte ovdje.
1. RADIONICA: Mala škola arhitekture - Prostor i ja: Prostorni crtež
2. RADIONICA: Mala škola arhitekture - Prostor i ja: Oduzimanje
3. RADIONICA: Mala škola arhitekture - Prostor i ja: Razigrani javni prostori
4. RADIONICA: Mala škola arhitekture - Prostor i ja: 2D>3D