Kalendar

Svečana promocija počasnih članova DAZ-a

19.05.2014 - 19.05.2014

3. dan ovogodišnje, 4. u nizu manifestacije Dani zagrebačke arhitekture promovirat ćemo i nove počasne članove Društva, to su Vera Grimmer, Neven Kovačević i Damir Fabijanić. Podsjećamo da je ulaz besplatan te da se sudjelovanje boduje u sustavu stalnog stručnog usavršavanja. Više informacija u nastavku.

Na završetku 4. Dana zagrebačke arhitekture promovirat ćemo i nove počasne članove Društva, to su Vera Grimmer, Neven Kovačević i Damir Fabijanić, koji su svojim radom i djelovanjem zadužili Društvo arhitekata Zagreba. Pozivamo Vas da svojom nazočnošću upriličite i promociju. Ulaz je besplatan, kao i prethodna dva dana.

Treći dan ovogodišnji 4. po redu Dana zagrebačke arhitekture, trebao bi nam dati sliku na koji su način ti procesi „opredmećeni“ arhitekturom u pojavnosti grada, koje promjene u identitetu stvaraju takove nove „izgrađene strukture moći“. Spomenuti „novi odnosi snaga“ iziskuju nove formate „reprezentacije“, koji svoju konkretizaciju, materijalitet, imaju u arhitekturi. Pitanje je dakle, kako ti novi procesi, djeluju na klasičnu tipologiju kapitalizma – neboder, te kako ti novi obrasci, kroz pojedinačnu arhitekturu, grade identitet grada. Koje su to antropološke, sociološke i ine konzekvence arhitekture? Koja je razlika i što možemo očekivati kroz te promjene?

Ako smo dosad imali Dane „otvorenih vrata“, ovim ćemo Danima pokušati „otvoriti i prozore“. Pozicija arhitekata danas je takova da ponovo moraju zauzeti mjesto „javnih intelektualaca“ koji s jedne strane moraju vrlo dobro razumjeti vanjski kontekst u kojem rade, ali sa druge - i direktno učestvovati u njegovom stvaranju, a ne prepuštati se „prokletstvu uslužne djelatnosti“ gdje smo svedeni tek na dekoratere koji pakiraju stvari određene uskogrudnom logikom - ekonomije, tržišta i politike.

Kompletan program preuzmite OVDJE.

Prof.dr.sc. Tihomir Jukić će održati predavanje na temu Grad / city – stanje nametnutog susreta:

Ako krenemo od pretpostavke da je grad djelo kolektivne volje, a ne „stanje nametnutog susreta“ bez obzira na trenutno važeće urbanističke planove i interes kapitala u posttranzicijkom društvu, činjenica je da su se uvijek kroz dalju ili bližu povijest određivala pravila obzirom na funkcioniranje i strukturu grada. "Gradski projekt" kao i u većini europskih velikih gradova je nužno je i legitimno planersko sredstvo kojim se interesi grada mogu realizirati u kontroliranim uvjetima, a s prethodno posebno pripremljenim, kako planski, tako i ekonomski definiranim projektima uz aktivnu participaciju stanovništva. U tim se relacijama može govoriti ne samo o formi nego i o simboličkim vrijednostima gradskog citiya i odabiru lokacija poslovnih građevina. Upravo se u tim odnosima često javljaju nametnute zone komunikacija poslovnih i ostalih sadržaja te komunikacije građana s tim simbolima moći. Javlja se kolektivna osjećajnost za prostor oko nas. Javne i poslovne građevine najčešće su produkt opipljivih simbola (banke, korporacije,...) i povijesnog okvira stanja društva u kojima se često sukobljavaju etika i estetika prostora te je često teško odrediti postupke i pravila odabira lokacije i gradnje poslovnih zgrada uz uvažavanje dru&ˇtvenog i prostornog konteksta u globalnom sustavu ekonomije.

Nakon predavanja prof.Jukića studio 3LHD že održati prezentaciju na temu recentnih primjera visokih zgrada nakon čega će gosti - Prof. dr.sc. Marijan Hržić, dipl.ing.arh., Arhitektonski fakultet Sveučilišta u Zagrebu; prof. dr.sc. Feđa Vukić; prof.dr.sc Tihomir Jukić,  dr.sc. Jana Šarinić, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu i ostali sudjelovati na okruglom stolu.

Srijeda 21.05.2014. – ulaz slobodan
Četvrtak 22.05.2014. – ulaz slobodan
Petak 23.05.2014 – ulaz slobodan
Subota 24.05.2014 – stručni obilazak 125.00 kn

PRIJAVE ZA OBILAZAK SE ZAPRIMAJU DO 22.05. DO 16h.
Organizacija stručnog obilaska se naplaćuje 125.00 kn, te molimo sve zainteresirane da uplatu izvršite na sljedeće podatke:

IBAN: HR1223600001101548547
Primatelj: Društvo arhitekata Zagreba

Iznos: 125,00 kn
Opis plaćanja: Troškovi organizacije stručnog obilaska, 24.05.2014.

Sav prihod od uplaćenih kotizacija Društvo arhitekata Zagreba u partnerstvu s Komorom hrvatskih arhitekata će proslijediti u fondove za pomoć unesrećenima od poplava na području RH.

Sudjelovanje na 4. Danima zagrebačke arhitekture se boduje unutar sustava Stalnog stručnog usavršavanja HKA i to prema sljedećem rasporedu:

Srijeda 21.04.2014. – 3 boda
Četvrtak 22.05.2014. – 3 boda
Petak 23.05.2014. – 3 boda

Subota 24.05.2014. (obilazak) – 2 boda (sukladno odredbi Pravilnika o stručnom ispitu te upotpunjavanju i usavršavanju znanja osoba koje obavljaju poslove prostornog uređenja i graditeljstva, Tablici bodovnih vrijednosti kategorija unapređivanja i usavršavanja znanja r.br. 11.“ Potvrdu o sudjelovanju za stručni obilazak izdaje organizator, Društvo arhitekata Zagreba.

Fotografija naslovnice:
POSLOVNI KOMPLEKS EUROTOWER − ERSTE BANKA 2003. − 2008.
Sveučilišna avenija 4/Ivana Lučića 2a
autor: prof.dr.sc. Marijan Hržić
fotografija: Marko Mihaljević


Marijan Hržić rođen je u Zagrebu 1944. godine.  Diplomirao je 1967., magistrirao 1981., a doktorirao 1988. na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, gdje je redoviti profesor na Katedri za urbanizam, prostorno planiranje i pejzažnu arhitekturu. Glavni je urednik časopisa Arhitektura od 1982. do 1986. i 1988. godine. Ostvario je dvadesetak značajnih zgrada, četrdesetak nagrađenih natječajnih radova i pedesetak većih urbanističko-arhitektonskih projekata, te sudjelovao na više samostalnih i skupnih izložbi arhitekture. Dobitnik je najviših stručnih nagrada (Zagrebački salon, Vladimir Nazor, Borba, Viktor Kovačić) te je  odlikovan Redom Danice Hrvatske s likom Marka Marulića za kulturno stvaralaštvo na području arhitekture.  Odabir realizacija: Nacionalna i sveučilšna biblioteka, Zagreb (s D. Mance, Z. Krznarić i V. Neidhardt), 1978. − 1995.; Krematorij Mirogoj, Zagreb (s D. Mance i Z. Krznarić), 1981. − 1984.; Sportsko-poslovni centar Cibona, Zagreb, (s I. Piteša i B. Šerbetić) 1987. − 1988., Elektrotehnički fakultet, Zagreb, 1987. − 1988.; Ingra elektroprojekt (s I. Kolbach) 1991.; višenamjenska gradska dvorana Krešimir Ćosić, Zadar, 2002. − 2008.; poslovni kompleks Eurotower − Erste banka, Zagreb, 2003. − 2008.

Prof.dr.sc. Tihomir Jukić  je redoviti profesor na Katedri za urbanizam, prostorno planiranje i pejsažnu arhitekturu Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu. Voditelj je kabineta za urbanizam.

Završio je dva poslijediplomska studija:"URBANIZAM I PROSTORNO PLANIRANJE", na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu) i "URBAN SURVEY", na međunarodnom Poslijediplomskom studiju I. T. C. u Enschedeu u Nizozemskoj. Doktorsku disertaciju pod nazivom “Strukturalne promjene rubnih dijelova grada – prilog proučavanju urbanističkog razvoja Zagreba” obranio je 1998. Član je UHE i Hrvatske akademije tehničkih znanosti (HATZ). Tajnik je Odjela arhitekture i urbanizma HATZ-a.

Osim pedagoškim bavi se stručnim i znanstvenim radom. Samostalno ili u timu sudjeluje na izradi pedesetak urbanističkih studija, prostornih i urbanističkih planova i urbanističkih projekata (gradovi, transformacija gradova, stambena naselja, javni prostori, ...). Ovlašteni je arhitekt. Kao jedan od autora, dobitnik je šest (6) prvih nagrada na arhitektonsko-urbanističkim natječajima, prvenstveno za javne prostore. Dobitnik je i nagrade za arhitekturu i urbanizam “EX AEQUO” na 16. slavonskom bieannalu 1998.g. Održao je veliki broj urbanističkih radionica i javnih predavanja.

Predaje na doktorskom studiju Arhitektura i urbanizam i na Sveučilišnom poslijediplomskom studiju Upravljanje gradom. Bio je voditelj znanstvenog projekta «Preobrazba, identitet i održiv razvoj suvremenog hrvatskog grada“, a  surađivao je i na međunarodnim znanstvenim projektima. U mandatu prodekana za znanost Arhitektonskog fakulteta sudjelovao je u organizaciji i pokretanju novih doktorskih i specijalističkih poslijediplomskih studija.

3LHD je arhitektonski ured usmjeren na integraciju različitih disciplina; arhitekture, urbanog i pejzažnog krajolika, dizajna i umjetnosti.

U svome radu 3LHD arhitekti neprekidno istražuju nove mogućnosti interakcije i integracije arhitekture, društva i pojedinca. Studio ima suvremen pristup arhitekturi a svako se pitanje rješava kroz suradnju, znanje i iskustvo 30tak stalno zaposlenih i suradnju s brojnim stručnjacima iz drugih struka. Projekti poput Mosta hrvatskih branitelja u Rijeci, hrvatskog paviljona na Svjetskoj izložbi u Japanu EXPO-u 2005, hrvatskog paviljona na Svjetskoj izložbi u Španjolskoj EXPO-u 2008, splitske Rive, dvorane Bale, Zagrebačkog plesnog centra, Centra Zamet u Rijeci, hotela Lone u Rovinju te Apartmanskog Naselja Amarin u Rovinju afirmirali su Studio ne samo u stručnim krugovima već i u širem krugu javnosti, domaće i strane.

Predstavljali su Hrvatsku na Venecijanskom Bijenalu 2010, 12. Internacionalnoj izložbi arhitekture, 2008. sudjelovali su na izložbi „Mare Nostrum“ drugog  Internacionalnog Bijenala Arhitekture u Rotterdamu, te na skupnoj izložbi u Bostonu na Harvard University: „New trajectories: Contemporary Architecture in Croatia and Slovenia“.

3LHD je za svoj rad primio niz domaćih i nekoliko važnih međunarodnih priznanja i nagrada, među ostalima nagradu za najbolju sportsku građevinu na Svjetskom festivalu arhitekture WAF 2008, brončanu medalju IOC IAKS Award 2009 i srebrnu medalju IOC/IAKS Award 2011, obje za najbolje objekte namijenjene sportu i rekreaciji, AR Architectural Review Award (UK), ID Magazine Award (USA) i hrvatske strukovne nagrade Drago Galić (2013; 2008.) Bernando Bernardi (2009; 2005.), Viktor Kovačić (2011; 2001.) i Vladimir Nazor (2009; 1999.)

Za iznimno i uspješno afirmiranje suvremene arhitekture u Republici Hrvatskoj i u svijetu 2012.godine Predsjednik Ivo Josipović dodijelio je 3LHDu Povelju Republike Hrvatske.

Jana Šarinić rođena je 1973. u Zagrebu. 2001. diplomirala je na jednopredmetnom studiju sociologije Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i stekla zvanje profesora sociologije. 2013. obranila je doktorski rad iz urbane sociologije pod naslovom "Grad u umreženom društvu - između 'prostora mjesta' i 'prostora tokova'"  Do 2012. bila je zaposlena ju Gornjogradskoj gimanziji u Zagrebu kao nastavnica sociologije, etike te politike i gospodarstva. 2003. položila stručni ispit, a 2011. g. stekla zvanje profesora mentora (Agencija za odgoj i obrazovanje). Od 2008. vanjska je suradnica Odsjeka za sociologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu. Akademske godine 2009/2010. izabrana je u naslovno suradničko zvanje asistenta na Filozofskom fakultetu u Rijeci. Od 2012. zaposlena kao asistentica na Odsjeku za sociologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu, a 2013. g. stekla je status više asistentice (poslijedoktorand) na istome odsjeku.

Od 2009. godine članica je Predsjedništva Hrvatskog sociološkog društva (HSD) i voditeljica Sekcije za nastavu sociologije HSD-a. Članica je International Sociological Association (ISA), tj. Međunarodnog udruženja sociologa.

Dr.sc. Feđa Vukić povjesničar umjetnosti. Izvanredni profesor na Studiju dizajna, Arhitektonski fakultet Sveučilišta u Zagrebu od 1994. Stipendist znanstveno-istraživačkog centra The Wolfsonian Foundation, Florida International University, Miami Beach, USA, 1995. godine. Objavio je i uredio više knjiga, među kojima su i Modern Zagreb, 1992.; Building on the Borders, 1995.; Stoljeće hrvatskog dizajna 1996.; Od oblikovanja do dizajna 2003.; Zagreb, modernost i grad, 2003.; Hrvatske posebnosti, 2008., Modernizam u praksi 2008, Teorija i povijest dizajna, kritička antologija, 2012. , Grad kao identitetski sustav, 2013. Bio član uredništva časopisa Čovjek i prostor 1992/96. i Život umjetnosti 1993/98. Član uredništva znanstvenog časopisa Prostor.


Dani zagrebačke arhitekture započeli su 2011.godine predstavljanjem najznačajnijih recentnih arhitektonskih ostvarenja u Zagrebu i predstavljanjem Arhitektonskog vodiča Zagreba autora Aleksandra Lasla. Okupili su preko 200 sudionika. Drugi Dani zagrebačke arhitekture, organizirani u svibnju 2012. godine bavili su se temom stambene arhitekture 21. stoljeća u Zagrebu te su okupili više od 800 sudionika, dok je tema 2013. bila 135 godina zagrebačke arhitekture u Europi kao svojevrsni uvod pristupa Europskoj uniji.

Programski odbor:

Alan Kostrenčić – voditelj
Teo Budanko


Organizacijski odbor:

Mladena Belamarić – voditeljica
Ana Marendić
Antonija Maršić
Toni Serdarušić

Vesna Vrga Perović

Pokrovitelj:

Gradska Skupština Grada Zagreba

Potpora:

 

          


Ministarstvo kulture         Gradski uredi 

                                
Turistička zajednica grada Zagreba    

 

Brončani sponzori:

        

Rockwool                                           Zagreb Montaža Grupa

Sponzori:

Beton Lučko

Medijski pokrovitelj:


Jutarnji list

 

Komentari

Morate biti logirani kako bi mogli komentirati.


 





Program DAZ-a realiziran je uz potporu:

 


Partneri:

 

 

 

 

 


Medijski partneri:

 

 

 

 

Društvo arhitekata Zagreba
Trg bana Josipa Jelacica 3/1
t +385 1 4816151
daz@d-a-z.hr

DAZ bilten:

Prijavite se
Copyright ©2025 DAZ.