U četvrtak 22.03.2012. u 19 sati u DAZ-u održano je treće po redu predavanje iz ciklusa Arhitektura i naslijeđe. Predavanje je održao Mladen Perušić, dipl.ing.arh. na temu obnove Umjetničkog paviljona u Zagrebu u razdoblju od 2007. do 2011. godine. Predavanje je uvršteno u Program stalnog stručnog usavršavanja Hrvatske komore arhitekata i boduje se s dva (2) boda.
Umjetnički paviljon u Zagrebu, radovi obnove 2007.-2011.
Lokacija za Gradski dom umjetnosti odabrana je anticipirajući razvoj grada i određeno da je na tako istaknutoj lokaciji potrebna reprezentativna arhitektura. Zbog toga je za izradu projekta paviljona čija je metalna konstrukcija preseljena iz Budimpešte odabran 1896. renomirani bečki atelje Fellner i Helmer.
Gradnja je povjerena tvrtci Hönisberg i Deutsch, tada najvrsnijim izvođačima u Zagrebu. U suvremenom stručnom tisku, u „Viestima družtva inžinira i arhitekata“ 1900. godine, ocijenjeno je da je arhitektima: „…pošlo za rukom tu liepu gradjevinu koli u arhitektonskom toli umjetničkom pogledu uz sudjelovanje domaćih arhitekata i umjetnika savršeno izvesti te prošle godine svojoj svrsi predati“.
Pročelja Umjetničkog paviljona ukrašena su arhitektonskom figuralnom plastikom koja slijedi zadanu programsku koncepciju i odaje namjenu zgrade. Na sjevernom i južnom timpanonu, u bočnim kutovima postavljeni su ležeći geniji umjetnosti arhitekture i skulpture sa pripadajućim atributima. Uz figuru arhitekta koji na jedno oko žmiri i procjenjuje urezani crtež građevine na ploči koju drži u desnoj ruci, a u lijevoj pisaljku, nalaze se odlomci klasičnih stupova s kapitelom.
Paviljon je najviše izgubio na izvornosti oblikovanja pročelja 1939. godine u radikalnoj purifikaciji kada su skinuti mnogi ukrasni elementi.
Radove obnove krovova, kupole i svih pročelja organizirale su stručne službe Grada Zagreba od 2007.-2011. Sveobuhvatnom obnovom Umjetničkom paviljonu je nakon četiri godine vraćen izgled kakav je imao kada je sagrađen 1898.
Predavanja su uvrštena u Program stalnog stručnog usavršavanja Hrvatske komore arhitekata i boduju se s dva (2) boda.
Voditelji sekcije za Arhitektonsko naslijeđe:
Ksenija Petrić, dia
Stjepan Lončarić, dia
Mladen Perušić, dia
Koordinator 4. ciklusa Arhitektura i naslijeđe: Mladen Perušić, dia
Više o programu Arhitektura i Naslijeđe saznajte ovdje.
Predavači
Perušić, Mladen, Autor
Uže područje rada:
Konzervatorski projekti i konzervatorski nadzori nad radovima obnove kulturnih dobara
Mladen Perušić (1944.) arhitekt. Diplomirao je 1969. na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu gdje je bio asistent na katedri za Povijest arhitekture i umjetnosti 1970.-1978. Studirao je povijest umjetnosti i arheologiju na Filozofskom fakultetu 1967.-71.
Voditelj grupe i projektant u birou 1970.-1990.
U Gradskom zavodu za zaštitu spomenika kulture i prirode u Zagrebu od 1991.-2010. načelnik odjela za konzervatorsko-projektnu dokumentaciju gdje je izrađivao konzervatorske projekte i vodio obnove nepokretnih kulturnih dobara.
Bio je voditelj Posebne komisije, Ministarstva kulture, za popis i procjenu ratnih šteta na spomenicima kulture sa sjedištem u Zagrebu, (sz Hrvatska) 1991.-1995.
Popis referentnih radova
Izvedeni projekti: Veslački centar na ršc Jarun za Univerzijadu 1987.: regatna staza, zgrade, gledališta i parter sz dijela centra, osnovna škola Malešnica 1989. Društveni dom (sada Mala scena) i klub Medveščak i dr.
Obnove kulturnih dobara: sakralni; Remete, Gračani, Ksaver, Stenjevec, Brezovica, Lučko, Podsused, Odra, Sesvete, Kašina, Vugrovec, Markuševec, Granešina, Preobraženska, ...
Razno: Umjetnički paviljon, Botanički vrt, Pravni fakultet Nazorova, Vila Pongratz, Mikulići, obnova 114 pročelja u Zagrebu.
Urednik i suautor 2. knjige edicije Sveučilište i grad: Izložbeni paviljon u Botaničkom vrtu, 2007. i u 3. knjizi - Arhitektonska povijest zgrade Sveučilišta 1856.-1956., Kapela sv. Martina u Podsusedu u zborniku župe i dr.