Javni prostor
Čudnovati osjećaj za vrijeme gradonačelnika Bandića
Autor/izvor: DAZ 18/07/2012
Natječaj za uređenje, između ostalih, i zelene površine u Ulici Hrvatske bratske zajednice proveden je još ratne 1992. godine. Stručni žiri je prvu nagradu dodijelio Heleni Paver Njirić, prema čijem se projektu danas izvode radovi.
Prema Izvještaju ocjenjivačkog suda urbanističko-arhitektonskog anketnog natječaja za oblikovanje prostora Ulice Hrvatske bratske zajednice i Središnjeg trga u Zagrebu, investitor natječaja bio je Gradski zavod za planiranje razvoja i zaštitu čovjekovog okoliša, a raspisivač natječaja bilo je Društvo arhitekta Zagreba."Cilj natječaja bio je izbor najkvalitetnijeg rješenja prvenstveno za realizaciju vanjskih površina od Avenije Vukovar do Autoputa (Slavonska avenija, op. a.), te dobivanje detaljnih uvjeta za oblikovanje otvorenih površina na parcelama uz Središnji trg i Ulicu Hrvatske bratske zajednice, te propozicije za oblikovanje i program objekata uz Središnji trg i Ulicu Hrvatske bratske zajednice", navodi se u izvještaju.
Rok predaje radova bio je 5. lipanj 1992., ali je produžen do 13. srpnja 1992. Predsjednik ocjenjivačkog suda bio je prof.dr. Neven Šegvić, a članovi, mr. Slavko Dakić, dr. Hildegarde Auf Franić, dr. Željka Čorak te arhitekti Tamara Petrić, Robert Planinc i Edvin Šmit.
Na natječaj je pristiglo 13 radova uz jedan izvan konkurencije. Žiri je podijelio četiri nagrade. Prvu je dodijelio radu Helene Paver Njirić, drugu skupini autora (Marijan Hržić, Tomislav Odak, Branko Silađin, Ante J. V. Kostelac, Radovan Tajder, Julius Pevalek, Josip Sakoman i drugi) dok su dvije jednakovrijedne treće nagrade dodjeljene Grozdanu Kneževiću sa suradnicima te Mihajlu Kranjcu.
Stručni žiri je komentirao sve pristigle radove, a za rad Helene Paver Njirić naveli su kako, za razliku od drugih autora, zauzima drugačiji pristup.
"Odstupa od tradicionalnih elemenata i predlaže jedan demokratičan pristup otvoren svim medijima, mogućim događanjima i kasnijim intervencijama. Time iskazuje najnovija gibanja u evropskoj i svjetskoj arhitekturi. Treba istaknuti da i sam grafički prikaz uvodi nove tendencije tretirajući urbanizam kao polugu stvaranja jednog novog življenja, što je izuzetno važno za ovaj središnji gradski i trnjanski prostor", navodi se u izvještaju.
Helena Paver Njirić je ugovor za izradu idejnog projekta potpisala 2009. godine, a elektronički pretraživač oglasa javne nabave pak otkriva kako su grad Zagreb i Helena Paver Njirić sklopili ugovor za Izradu glavnih i izvedbenih projekata za izgradnju infrastrukture i fontana na zelenoj površini u Ulici Hrvatske bratske zajednice 11. travnja 2011.
Nekoliko pitanja koje nakon uvida u dokumentaciju ostaju su ona upućena gradonačelniku Bandiću: zašto je tako dugo čekao s realizacijom ovog projekta i zašto, kad je već odlučio realizirati projekt od čijeg je početka proteklo toliko vremena, nije barem održao javnu prezentaciju na koju bi pozvao zainteresirane?
Prethodni članak: