Primijenjena umjetnost i dizajn
Autor/izvor: DAZ / ULUPUH 18/06/2014
Zagrebački salon, jedna od najstarijih domaćih izložbi recentnog vizualnog izričaja, ove se godine održava 49. put. Godišnji pregled najboljih radova iz čitave Hrvatske posvećen je primijenjenim umjetnostima i dizajnu, a organizira ga ULUPUH – Hrvatska udruga likovnih umjetnika primijenjenih umjetnosti od 17. lipnja do 3. srpnja 2014.
Koncepciju Salona, pod nazivom „Pomicanje granica – komunikacija i nova mobilnost“ potpisuje kustosica Višnja Slavica Gabout, koja je u natječajnom pozivu, među ostalim, napisala: „Granice u umjetnosti imaju široko i slojevito značenje. Pod granicama općenito podrazumijevamo fizičke ili mentalne zapreke. Granice postoje u svim područjima djelovanja. One asociraju na razdvajanje – ali i na svojevrsno spajanje pojedinaca i naroda. One mogu biti barijera, ali i poveznica. Mogu značiti mentalnu zakočenost, ali i izolaciju u vremenu i prostoru. Kategorija granice može dati sigurnost i zaštićenost privatnosti, ali može značiti i nesnošljivost i nedostatak komunikacije. Umjetnici su se uvijek među prvima borili za pomicanje granica. A kad je to bilo izboreno, donijelo je i uspostavu drukčijih odnosa. Umjetničkih – i unutar toga medijskih, perceptivnih, značenjskih. Ali i šire: socijalnih, društvenih, mentalnih, komunikacijskih...Donijelo je širenje, spajanje, povezivanje. Isto tako, suradnju, zajedničko djelovanje i razumijevanje, ali i otvorenu mogućnost intervencije u svakodnevicu, te kritičko djelovanje. Najposlije, donijelo je „umjetnost direktnog kontakta“ - „umjetnost u pokretu“ i „umjetnost u prolazu“, „nosivu umjetnost“ i „mobilnu umjetnost“, rušenje normi, aktivnost publike, te „umjetnost na javnim mjestima“. U suvremenoj primijenjenoj umjetnosti i dizajnu, unatoč prisutnoj uporabnosti, pomicanje granica pomaklo je ne samo strategije, reprogramiralo red vrijednosti i pristup primijenjenim umjetnostima i dizajnu, nego i repozicioniralo ulogu umjetnika i dizajnera. Jer samo vladanje metjeom i izrada praktičnih uporabnih predmeta danas više nisu dovoljni, već se uz to traži i aktivno društveno djelovanje umjetnika, interveniranje u svakodnevicu, propitivanje, kritiziranje, odnosno, u cjelini, preispitivanje društvenog, ekonomskog i političkog konteksta u kojem on stvara i svojim umjetničkim radom ostvaruje komunikaciju. Što sve dokazuje da njegovo stvaralaštvo osim individualne ima i važnu društvenu dimenziju.“
Salon se održava od 17. lipnja do 3. srpnja u tri izložbena prostora: središnja izložba „Pomicanje granica – komunikacija i nova mobilnost“ bit će postavljena u Tehničkom muzeju (Savska 18). Tu će se predstaviti 28 autora ili grupa autora koji prezentiraju područje primijenjenih umjetnosti u širokom rasponu od grafičkog i produkt dizajna, preko fotografije i videa, do dizajna tekstila i metala. U Galeriji ULUPUH (Tkalčićeva 14) izlaže 8 autora i umjetničkih kolektiva, pod zajedničkim nazivom „Laboratorij nove stvarnosti / distorzije“. U Galeriji Karas (Praška 4) na izložbi naziva „Komunikacijski kodovi i greške u komunikaciji“ moći će se pogledati radovi 9 autora i autorskih grupa (popis svih autora/izlagača OVDJE).
17. lipnja u 21 sat Salon je svečano otvoren u Tehničkom muzeju u Savskoj 18. Izložba u Galeriji ULUPUH otvoriti će se 18. lipnja, a 20. lipnja, uz otvorenje izložbe u Galeriji Karas, objaviti će se nagrade Salona: Velika nagrada, tri jednakovrijedne nagrade te nagrada za najboljeg mladog autora do 35 godina. Ocjenjivački sud Hrvatske sekcije AICA-e dodijelit će svoje priznanje. U četvrtak, 3. srpnja Salon će se svečano zatvoriti uz dodjelu Nagrade publike.
Izložbe:
1. Tehnički muzej, Savska 18, Zagreb
izložba Pomicanje granica – komunikacija i nova mobilnost
17.6. – 3.7.2014. (otvorenje u utorak, 17.6. u 21.00)
Radno vrijeme: radnim danom (uključivo i ponedjeljkom) od 9 do 20 sati, subotom i nedjeljom od 9 do 17 sati. Praznikom je muzej zatvoren.
Cijene ulaznica:
Odrasli: 10 kn
Đaci, studenti, grupe: 5 kn
Besplatan ulaz: studenti povijesti umjetnosti i srodnih fakulteta, nezaposleni, umirovljenici, članovi ICOM-a, HMD-a i sl. udruženja
2. Galerija ULUPUH, Tkalčićeva 14, Zagreb
Izložba Laboratorij nove stvarnosti / distorzije
18.6. – 28.6.2014. (otvorenje u srijedu, 18.6. u 20.00)
Radno vrijeme: radnim danom od 10 do 20 sati, subotom od 10-13 sati, nedjeljom i praznikom zatvoreno. Ulaz slobodan
3. Galerija Karas, Praška 4, Zagreb
Izložba Komunikacijski kodovi i greške u komunikaciji
20.6. – 28.6.2014. (otvorenje u petak, 20.6. u 20.00) Radno vrijeme: od utorka do petka od 11 do 19 sati, subotom i nedjeljom od 10 do 14 sati, ponedjeljkom i praznikom zatvoreno. Ulaz slobodan
4. Galerija ULUPUH, Tkalčićeva 14, Zagreb
Samostalna izložba Munire Serdarević, prvonagrađene autorice 46. zagrebačkog salona: Luksuz od rođenja do smrti
15.7. - 26.7.2014. Radno vrijeme: radnim danom od 10 do 17 i od 19 do 21 sat, subotom od 10-13 sati, nedjeljom i praznikom zatvoreno. Ulaz slobodan
Tijekom trajanja Salona u Galeriji ULUPUH (Tkalčićeva 14) moći će se kupiti knjige u izdanju ULUPUH-a, uz akcijski popust od 50%.
IMPRESSUM:
Ravnateljica Salona: Ivana Bakal
Autorica koncepcije, selektorica i kustosica: Višnja Slavica Gabout
Likovni postav izložbe: Mario Beusan
Vizualni identitet: Ivan Križan
Ocjenjivački sud za izbor radova i dodjelu nagrada:
Branka Benčić, Frano Dulibić, Branko Franceschi, Maja S. Franković, Damir Mataušić, Nina Režek- Wilson i Višnja Slavica Gabout
Ocjenjivački sud Hrvatske sekcije AICA-e: Marko Golub, Silva Kalčić, Matko Meštrović
Zagrebački salon reprezentativna je godišnja izložba suvremenog likovnog stvaralaštva Republike Hrvatske, koju je 1965. utemeljila Skupština grada Zagreba. Pokrovitelj izložbe je Gradsko poglavarstvo Grada Zagreba i gradonačelnik Milan Bandić.
Organizator 49. zagrebačkog salona je ULUPUH - Hrvatska udruga likovnih umjetnika primijenjenih umjetnosti.
izvor: ulupuh.hr