Simpozij
Anatomija otoka Visa - Budućnost sela i autohtonih poljoprivrednih kultura na otocima
Autor/izvor: DAZ / anatomija otoka 29/05/2014
Treći po redu simpozij „Anatomija otoka“, koji se održava na otoku Visu od 16. do 21. rujna poziva zainteresirane na prijavu. Ovogodišnja teme uključuju transformaciju sela na otocima razvojne modele, demografiju, ekonomiju, društvenost i seosku svakodnevnicu. Više pročitajte u nastavku.
Zadovoljstvo nam je najaviti vam treći po redu simpozij „Anatomija otoka“ i pozvati vas na sudjelovanje. Ove godine namjera nam je raspravljati o otočnim selima i njihovoj transformaciji uslijed ekonomskih i društvenih promjena s posebnim naglaskom na ulogu poljoprivrede. Povezanost razvoja sela s razvojem poljoprivrede, a posebice lokalnih poljoprivrednih kultura, više i nije tako prirodna. Mobilnosti, tjelesne i virtualne, utječu različito na razvoj otočnoga seoskog gospodarstva, kao i na društvenost otočana. Nastale transformacije u načinu privređivanja mijenjaju i korištenje seoskoga prostora te oblikovanje krajolika. Cilj je ovoga simpozija, kao i studentske radionice koja će se odviti nakon njega, ponuditi razvojna rješenja. Stoga pozivamo stručnjake raznovrsnih disciplina, kao i predstavnike otočnih samouprava, regionalnih i državnih institucija, udruga te zainteresirane pojedince da prezentiraju vlastita iskustva i saznanja o stanju i modelima razvoja otočnih sela.
Mjesto i vrijeme: Otok Vis: Vis, Komiža, Podšpilje
Dolazak – 16. rujna 2014
Odlazak – 21. rujna 2014
Rok za prijavu: 15. lipnja 2014.
Teme:
Transformacije sela na otocima razvojni modeli, demografija, ekonomije, društvenost, seoska svakodnevnica
Poljoprivreda na otocima razvoj poljoprivrede na otocima: dijakronija, aktualni trendovi poticaji za razvoj poljoprivrede na lokalnom, regionalnom, nacionalnom i europskom nivou
obiteljska i udružena poljoprivredna proizvodnja
Pučko graditeljstvo i lokalno znanje stambene kuće, dvorišta, okućnice gospodarske kuće i pogoni, prostori društvenosti: seoske vode, trgovi, sakralni objekti, seoska groblja seoski graditelji i prijenos znanja zadružni domovi i škole
Suvremena arhitektura otočnih sela pravni okvir izgradnje spoj tradicijskog i suvremenog – dobre i loše prakse
Baštinizacija i turistifikacija etno i eko, izvorno/autentično/tradicijsko programi zaštite seoskih cjelina na lokalnom, regionalnom i nacionalnom nivou ambijentalna vrijednost kao osnova turističke ponude obnova i/ili prenamjena seoske arhitekture arheološka baština – mogućnosti obnove
Retorika seoske arhitekture i urbanizma na otocima ekonomije otoka i promjene u seoskoj arhitekturi odnos sela i polja/mora društvene promjene i prostor suvremeni život i tradicijska arhitektura
Prijava
Prijave se šalju elektronskom poštom na adresu: info@anatomija-otoka.com
Rok za slanje prijave je 15. lipnja 2014., a obavijest o prihvaćanju izlagači će primiti do 30. lipnja 2014.
PRIJEDLOG IZLAGANJA
Ime i prezime izlagača/ice
Ime institucije
Internetska stranica (osobna ili institucije)
Broj telefona/Mobitela
Email
Vrsta izlaganja (individualna, panel)
Naslov
Potrebna tehnička oprema (PC ili Mac, projektor, audio)
Jezik izlaganja
Sažetak izlaganja (do 300 riječi)
Kratka biografija (do 100 riječi)
POJEDINAČNA IZLAGANJA
Pojedinačna izlaganja bit će uklopljena u tematski povezane sesije u trajanju od sat i pol. Svako od prijavljenih izlaganja ima predviđenih 20 minuta te 10 minuta za raspravu odmah nakon izlaganja.
PANELI
Ohrabrujemo prijave izlaganja tematski povezanih u panele. Za pojedinačni panel predviđeno je trajanje do sat i pol vremena u okviru čega bi moglo izlagati troje do petero izlagača uz raspravu koja bi se odvila nakon svih izlaganja. Prijave izlagača u panelu također trebaju imati do 300 riječi po pojedinom izlaganju te s naslovom panela i kratkim opisom samoga panela (do 300 riječi) trebaju biti poslane zajedno.
JEZICI
Službeni jezici skupa su hrvatski i engleski. Organizator skupa osigurat će simultano prevođenje
ORGANIZACIJSKI ODBOR:
Marina Blagaić Bergman, mag. etn.
Boško Budisavljević, dipl. ing. arh.
Antonijeta Martinis, dipl. iur.
dr. sc. Iva Niemčić
STRUČNI SAVJET:
dr. sc. Tadej Glažar
dr. sc. Saša Poljanec Borić
dr. sc. Darko Radović
dr. sc. Zoran Roca
dr. sc. Nenad Starc
LOKALNI ORGANIZATOR
Udruga „Anatomija otoka – centar za istraživanje i razvoj“, Vis
Antonijeta Martinis, dipl. iur.
Stjepan Tafra
Edi Vojković, dipl. oec.
SUORGANIZATORI:
Grad Vis
Institut za etnologiju i folkloristiku, Zagreb
Udruga „Lavurat za poja“
Udruga „Provislo“
Kotizacija
Kotizacija po osobi iznosi 300 kn (40 €), za studente 150 kn (20 €). U kotizaciju je uključena organizacija simpozija i radionice te završna večera. Članovi Udruge „Anatomija otoka – centar za istraživanje i razvoj“ ostvaruju 20% popusta na kotizaciju. Ulaz na simpozij slobodan je za zainteresirano lokalno stanovništvo otoka Visa.
Kotizacija se uplaćuje na račun broj: HR9823300031153156152, Splitska banka (s naznakom „Kotizacija Anatomija 2014“) ili kod prijave na Simpozij na Visu.
izvor: anatomija otoka