Izložba
Arhitektura u rajskom vrtu
Autor/izvor: DAZ 26/07/2012
Izložba Arhitektura u rajskom vrtu: Alternativna morfologija suvremene hrvatske arhitekture nakon premijere na Londonskom festivalu arhitekture 2010. i predstavljanja u Tokiju u okviru Svjetskog kongresa arhitekata koji je održan 2011., seli se u Maribor. Otvorenje izložbe je 31. srpnja, a moći će se pogledati do 21. kolovoza 2012.
Kustosi izložbe na kojoj je predstavljeno 40 arhitektonskih projekata koji istražuju specifičan odnos sa krajolikom, u kojem se pokušava stvoriti simbioza između građevne forme i terena, su Leo Modrčin i Maroje Mrduljaš.
Uključeni projekti koriste biomorfne i gemorfne strukture kao polazište za specifičnu taksonomiju građevnih tijela ili koncepcija arhitektonskih rješenja. Istraživanje ovakve arhitekture ide povrh formalnih, oblikovnih elemenata odnosno biološke i geološke morfologije te nastoji prepoznati i projekte koji se temelje na modelima "rasta" i unutarnje organizacije prostora na način prirodnih prototipova. Ovime se te "organičke" tendencije u hrvatskoj arhitekturi približavaju suvremenom diskursu u arhitekturi ili ih pak anticipiraju.
Odabrani arhitektonski projekti protežu se od ranih eksperimentalnih projekata koji istražuju različite organičke i kinetičke strukture do najrecentnije hrvatske arhitekture itekako vidljive na internacionalnoj arhitektonskoj sceni.
Neki od projekata uključenih u izložbu su među najvažnijim projektima moderne i suvremene hrvatske arhitektonske produkcije koju karakterizira jasno definirani modernistički oblikovni kanon, no ovdje im se dodaje novo čitanje na tragu suvremenog arhitektonskog diskursa okrenutog fuziji arhitekture i prirode.
Nizu retrospektivnih prikaza recentne hrvatske arhitektonske produkcije ova se izložba pridružuje istraživačkim pristupom s usko definiranim kritičkim fokusom veze arhitekture i krajolika. Među odabranim radovima jednako su zastupljeni i izgrađeni i neizgrađeni projekti, a njihova sparivanja su oslobođena generacijskih ili tipoloških odrednica.
Hrvatskim se arhitektima pridružuje i nekoliko vodećih svjetskih arhitekata poput Zahe Hadid, Normana Fostera i Lebbeusa Woodsa, koji su se svojim projektima u Hrvatskoj dotakli nekih tema prisutnih u hrvatskoj arhitekturi i umjetnosti te ih reinterpretirali doprinoseći korpusu hrvatske arhitekture.
Neki od hrvatskih arhitekata čiji su radovi predstavljeni na izložbi su: Andrija Mutnjaković, Igor Emili, Vjenceslav Richter, Goran Rako i Bojan Radonić, 3LHD, Saša Randić i Idis Turato, Branimir Medić i Pero Puljiz, Alisa Andrašek, Hrvoje Njirić, Helena Paver Njirić, Veljko Oluić i Tonči Žarnić i dr.
Odabrani projekti prezentirani su na 20 panela od pleksiglasa koji slično natpisima u botaničkom vrtu nastoje srasti s prirodnim okolišem.
Tagovi
3LHD, alisa andrašek, Andrija Mutnjaković, arhitektura u rajskom vrtu, Branimir Medić, Goran Rako i Bojan Radonić, Helena Paver Njirić, Hrvoje Njirić, idis turato, Igor Emili, izložba, Lebbeus Woods, London, maribor, Norman Foster, Pero Puljiz, Saša Randić, Tokio, Tonči Žarnić, Veljko Oluić, Vjenceslav Richter, zaha hadid