Predavanje

Beata Hock: Gdje su nestale ostale žene?

Autor/izvor: DAZ 22/09/2011

U petak, 23. rujna u Društvu arhitekata Zagreba sa početkom u 18 sati održat će se predavanje Beate Hock: Gdje su nestale ostale žene? Učiniti ženske umjetničke mreže vidljivima. Predavanje se održava u sklopu serije predavanja Mikropolitike koje organizira [BLOK] - lokalna baza za osvježavanje kulture.

U svom izlaganju Beata Hock će predstaviti događanja, umjetničke projekte i umrežavanja u 1970-ima, i dalje nevidljive u recentnim povjesničarsko-umjetničkim narativima koji su se većinom usmjerili na rehabilitaciju dominantno muške kontrakulture toga razdoblja. Dokumentacija tih događanja otkriva neformalne veze među umjetnicama Srednje i Jugoistočne Europe i izvan nje, a dio odaje feminističku orijentaciju. Radi se o vrijednom saznanju budući da vrednovanje aktivnosti umjetnica iz feminističke perspektive u toj regiji karakterizira «diskurs o njihovom nepostojanju», a svaka od zemalja u najboljem slučaju tipično eksponira jednu usamljenu ranu feminističku «heroinu». Taj narativ počiva na činjenici da u socijalističkoj Istočnoj Europi u 1960-ima i 70-ima nije bilo grassroots feminizma koji bismo mogli usporediti sa zapadnim pokretom istog razdoblja pa tako ni razvijene značajne umjetničke prakse koja bi se mogla interpretirati iz feminističke perspektive.Istraživanje Beate Hock iznosi dokumente (fotografije, brošure događanja, rukopise, snimke) koji registriraju kratkoročne veze među umjetnicama iz Mađarske i drugih europskih zemalja u 1970-ima. Ona, međutim, ne želi — nasuprot postojećim prikazima — dokazati da feministička umjetnička scena u Mađarskoj jest cvjetala, već, naprotiv, poziva na ponovno promišljanje «socijalističkog načina ženske emancipacije» i njegovog potencijalnog učinka na živote i identitete umjetnica kao i na stvaralačke težnje. 

Beata Hock je znanstvena suradnica na Leipzig Centre for the History and Culture of East Central Europe. Doktorirala je na području komparativnih rodnih studija te radi i kao nezavisna kustosica. Područje njenog interesa uključuje feminističku kulturnu teoriju, državni socijalizam i postsocijalizam te međusobne veze između društvenih formacija i kulturne produkcije. Objavila je knjigu o ženskoj umjetnosti i javnoj umjetnosti, kao kritičkim praksama u nastajanju u Mađarskoj (Nemtan és pablikart, 2005.), a njen posljednji kustoski projekt je međunarodna grupna izložba Agents & Provocateurs (www.agentsandprovocateurs.net).

Serija predavanja Mikropolitike u 2011. godini fokusirana je na istraživanje prostora u kojima se generira, proizvodi i predstavlja suvremena umjetnost, i to na niše, one međuprostore između galerija, muzeja i tzv. off-prostora. Njihov među-status vidimo kao priliku koja dopušta svestrani pristup izlaganju pri čemu izložba postaje neka vrsta dispozitiva, kulturalne prakse orijentirane na kontekst i oblikovane prema njemu koja komunicira kroz specifična društveno-politička pitanja. Program su omogućili Ministarstvo kulture RH, Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva.

Rezultati

Dječji vrtić Sloboština

27/11/2024

Rezultati natječaja za izradu idejnog arhitektonsko-urbanističkog  rješenja DJEČJEG VRTIĆA SLOBOŠTINA U ZAGREBU

 

Rezultati

Dječji vrtić Jarun

11/09/2024

Rezultati natječaja za izradu arhitektonsko-urbanističkog rješenja DJEČJEG VRTIĆA JARUN

Rezultati

Dom za starije Dubrava

30/08/2023

Rezultati natječaja za izradu urbanističko-arhitektonskog rješenja DOMA ZA STARIJE DUBRAVA.

  • Rezultati

    Dječji vrtić Sloboština

    27.11.2024.

    Rezultati natječaja za izradu idejnog arhitektonsko-urbanističkog  rješenja DJEČJEG VRTIĆA SLOBOŠTINA U ZAGREBU

     

  • Rezultati

    Dječji vrtić Jarun

    11.9.2024.

    Rezultati natječaja za izradu arhitektonsko-urbanističkog rješenja DJEČJEG VRTIĆA JARUN

  • Rezultati

    Dom za starije Dubrava

    30.8.2023.

    Rezultati natječaja za izradu urbanističko-arhitektonskog rješenja DOMA ZA STARIJE DUBRAVA.



 





Program DAZ-a realiziran je uz potporu:

 


Partneri:

 

 

 

 

 


Medijski partneri:

 

 

 

 

Društvo arhitekata Zagreba
Trg bana Josipa Jelacica 3/1
t +385 1 4816151
daz@d-a-z.hr

DAZ bilten:

Prijavite se
Copyright ©2025 DAZ.