Izvještaj
Autor/izvor: DAZ 19/08/2013
Michael Bloomberg, gradonačelnik New Yorka od 2005. do 2013.godine, ostavio je velik trag svog mandata na ulicama grada; od novih stambenih četvrti, biciklističkih staza, poslovnih nebodera i stadiona do zelenih parkova i uređenja gradske obale.
Unatoč recesiji i krizi, Bloomberg je tokom svog mandata predsjedao pravim boom-om u stambenoj izgradnji, kako bogatih zona na Manhattanu, tako i ne izgrađenih zona u južnom Bronxu. New York je dobio 40 000 novih stambenih zgrada, a popis broji i dodatnih 170 000 stambenih jedinica u 2010.godini, u odnosu na 10 godina prije. Četvrti s najvećim rastom su West Side i Central Harlem (Manhattan); Rockaways, Long Island City i Flushing (Queens); Williamsburg, Bushwick i Bedford-Stuyvesant (Brooklyn) te South Bronx.
U suradnji sa voditeljicom Gradskog zavoda za prostorno planiranje New Yorka, Amandom M.Burden, Michael Bloomberg je re-zonirao 37% grada stvarajući pri tome uvjete za veliku gustoću izgradnje i razvoja grada duž podzemnih linija te čuvajući nisku gustoću izgradnje stambenih susjedstva. Kritike međutim kažu da je ovim načinom samo još više smanjena mogućnost kupnje stana za obitelji nižih prihoda. Novi zoning grada u čestim je slučajevima doveo do preseljenja imućnije i srednje klase stanovništva u periferne dijelove grada u kojima su nekad stanovale manjine i siromašnije stanovništvo. To je pak uzrokovalo povećanje cijena stanova što je za posljedicu imalo daljnje iseljavanje siromašnijeg sloja iz tog područja. Ponavljan primjer i tema debate gradskih političara i stanovnika je i nekadašnja industrijska obala u Williamsburgu koju danas čine rastući luksuzni neboderi.
Pravi rat s asfaltom, gradonačelnik Bloomberg je proveo po pitanju prometnog rješenja. Impresivna je brojka od oko 720 km novih biciklističkih staza, koje se protežu duž cijelog grada. Biciklizam bi trebao postati alternativno rješenje za prometne gužve grada, te je u skladu s tom idejom uveden i "bike sharing" sustav.
Izgrađen je i Barclays Center, novi dom košarkaša Brooklyn Netsa.
Jedan od glavnih Bloombergovih ciljeva bio je promjeniti lice zagađene i onečišćene obale. Tako je nastao niz projekata i realizacija za parkove i zelene poteze: zeleni potez pod Brooklyn Bridge-om, šetalište uz East River, luksuzne šetnice duž obala u Queensu i Brooklynu, plan za divovski park na zatrpanom odlagalištu otpada Fresh Kills (Staten Island) te nakon uragana Sandy, ambiciozni plan obalne utvrde koja će obraniti grad kada ocean poraste.
Više o inovacijama i promjenama u slici grada NY-a za vrijeme Bloombergova mandata čitajte ovdje.