Arhitektura
Diogene - suvremeno dizajnirana osama
Autor/izvor: DAZ 18/06/2013
Osama i asketizam zajedno s minimalizmom su oduvijek na jedan ili drugi način bili preokupacija arhitekata, filozofa i pisaca. Svojim nedavno prezentiranim projektom im se pridružuje i Renzo Piano sa svojim Renzo Piano Building Workshop (RPBW) i to na već nam poznatom kampusu Vitre.
Dug je put od Centra Pompidou u Parizu do 7,1m² površinom velike mini-kućice, no poznati talijanski arhitekt Renzo Piano ga je prevalio. Ideja začeta prije gotovo 10 godina konceptom od betona i šperploča u Genovi, nedavno je kulminirala realizacijom prototipa, gdje drugdje nego na kampusu Vitre u njemačkom gradiću Weil am Rhein. Piano, autor mnogobrojnih svjetski poznatih zgrada poput terminala u Osaki, Centra Pompidou u Parizu sa Richardom Rogersom, Centra skulptura Nasher u Dallasu, Zaklada Beyeler u Riehenu kod Basela, Muzej znanosti NEMO u Amsterdamu ili pak recentnog nebodera The Shard u Londonu te mnogih drugih.
Nakon svega toga dolazi mikro mjerilo bivka „Diogene“. Minijaturna kuća je visoka 3,2 m, teži 1,2 tone, ima jednu etažu na kojoj su unutar površine 2,4m x 2,96m smješteni dnevni boravak, kuhinja i kupaonica. Ima jedva mjesta za krevet na razvlačenje, stol i osnove kuhinjskog pribora. Kuća je samo održiva, producira vlastitu struju pomoću foto-napnskih ćelija, wc je biološki, ventilacija prirodna, dok se voda skuplja i „reciklira“ s krova. Prostor je namijenjen jednoj osobi, maksimalno paru za boravak u osami i život u skladu s načelima asketskog života grčkog filozofa Diogena (oko 412. - oko 324. pr. Kr.). Kako sam Renzo Piano, već 75-godišnjak kaže – svima nam je u današnje vrijeme potrebno malo osame i vremena za sebe u svijetu prepunom buke i informacija.
U izradi prototipa, kako sam arhitekta izjavljuje, unutar zadnje tri godine napravljene su sve greške koje su bile moguće. Iako se radi o malenom arhitektonskom projektu, ujedno je to veliki dizajnerski projekt kojim je svaki vijak i svaka daščica do kraja promišljena. Kuća je transportabilna u roku od par sati, a samo se nekolicina dijelova mora pričvrstiti na samome terenu. Minijaturni projekti su svojevrsna opsesija Renza Piana, koji je već 60ih godina pradavajući na Architectural Association radio bivak sa svojim studentima, a otisnuo se i u vode dizajna s automobilima jahtama, ili pak modularnim asketskim smještajem za časne sestre. Planira se da bi usavršena „Diogene“ mogla izaći na tržište slijedeće godine po skromnoj cijeni od 20 000 EUR za osnovni model, te 50 000 EUR za luksuzniji model privremene osame bilo u gradu ili u prirodi pa tko ne pobjegne na brod ili na otok od sada će imati dizajnersko-arhitektonsku alternativu.