Nekonferencija
François Roche i dva projekta mutiranog okoliša
Autor/izvor: DAZ 03/11/2011
Predstavljamo Françoisa Rocha, žiratora natječaja Ekološke granice Think Space programa, kojeg ćete imati priliku upoznati na prvoj Think Space Nekonferenciji u Laubi od 18.11. do 20.11.2011.
Francois Roche, rođen u Parizu 1961. godine, već 1989. otvara ured sa svojom partnericom Stephanie Lavaux. Ured svakih nekoliko godina mijenja ime i trenutno nosi naziv R&Sie(n). Kao što se ured bavi hibridima živog i neživog, tako je i ime svojevrsni hibrid njihovih identiteta. Također i fotografija koja ih prezentira nastala je kao spoj nje i njega (i ostatka tima), kako bi se izbjeglo poistovjećivanje imena i lica kao što je slučaj kod star-arhitekata. Naprotiv, ovakvom mutacijom prezentira se grupa koja je nastala spojem identiteta pojedinaca te se provocira unaprijed isprogramirana konfuzija.
pretpostavljena projekcija grupnog portreta R&Sie(n) 2050. godine
U nastavku predstavljamo dva projekta ovog zanimljivog i provokativnog pariškog ureda koji se najčešće bavi tehnološko-eksperimentalnom arhitekturom propitujući odnose stvarnog i fiktivnog, utjecaj okoliša i prirodnih mutacija na tehnološke mogućnosti i razvijajući arhitekturu kao produžetak prirodnih utjecaja na određenoj lokaciji.
Asphalt Spot, Tokamashi, Japan, 2003.
Unutar projekta parkirališta i izložbenog prostora u ruralnom dijelu Japana, ured R&Sie(n) imao je priliku testirati svoje hibridne teorije na živom projektu koji predstavlja mutaciju okoliša i elemenata infrastrukture. Projekt obuhvaća trg i neobično parkiralište za 20 automobila koje podsjeća na uzdrmani teren pogođen potresom.
Asphalt Spot izgrađen je 2003. povodom održavanja umjetničkog trijenala Echigo-Tsumari Art Field koji okuplja više od 150 umjetnika i arhitekata iz preko 20 zemalja svijeta. Iako je regija u kojoj se održavao trijenale bogata rižinim poljima, u zadnje vrijeme zabilježen je drastičan pad broja stanovnika, te je namjera ovog projekta bila privući posjetitelje i podići popularnost.
R&Sie(n) dao je prijedlog za izložbeni prostor s integriranim popratnim sadržajima i parkiralištem. Projekt je tretiran kao umjetnička instalacija uklopnjena u okoliš koja mimikrijom postaje refleksija okolnog brdovitog terena. Zgrada-parkiralište visinski povezuje kotu ceste i deniveliranu kotu okolnih polja. Ispod jednog izdignutog ugla parkirališta, na 300 kvadratnih metara raprostire se otvoreni izložbeni prostor ispunjen šumom ukošenih betonskih stupova.
Kao što je to i inače slučaj u eksperimentalno-konceptualnom stilu ureda R&Sie(n), i u ovom projektu uzeti su elementi prirode karakteristični za lokaciju te su zatim klonirani i mutirani stvarajući nove prostorne doživljaje.
I‘mlostinparis, Pariz, Francuska, 2008.
Na projektu za novo pročelje privatnog istraživačkog laboratorija u Parizu R&Sie(n) osmislili su zelenu fasadu čija vegetacija živi po principu hidroponike (uzgajanje korisnih biljaka bez tla, često na sintetskim umjetnim podlogama pri čemu se korijenje nalazi u vodi obogaćenoj hranjivim kemijskim otopinama). Fasadu ukrašava 1200 jedinki paprati i 300 staklenih posuda za skupljanje vode formiranih metodom puhanja stakla.
Više o Think Space Nekonferenciji na kojoj će gostovati François Roche saznajte ovdje.