Arhitektura i djeca
Granice prostora oko mene - radionica
Autor/izvor: DAZ 11/11/2014
Pozivamo Vas na arhitektonsku radionicu za djecu Granice prostora oko mene u organizaciji Sekcije mladih Društva arhitekta Zagreba. Radionica je namijenjena djeci nižih razreda osnovne škole, a održat će se u nedjelju 16. studenog 2014. od 10-12 sati na Trgu bana Jelačića 3/1 u DAZ-u.
Radionica za djecu "Granice prostora oko mene" nadovezuje se na teme obrađene u ove godine izašlom arhitektonskom priručniku za osnovnoškolski uzrast "Prostor oko mene". Glavni cilj radionice (i priručnika) je kreativnim radom potaknuti djecu na bolje razumijevanje izgrađene okoline. Ideja radionice je sa djecom istražiti granicu između unutarnjeg i vanjskog izgrađenog prostora te promisliti i osmisliti njihovu funkciju (prolazak zraka, svjetla, zvuka, vizura, osoba) i izgled (oblik, veličinu, boju, teksturu). Radni model za svako dijete predstavljaju četiri A4 papira s naznačenom shemom rezanja i savijanja pri čemu je dio zadatka fiksan, a dio svako dijete oblikuje samo. Četiri papira povezuju se u model koji s djetetom analiziramo izvana (dok model stoji na ravnoj površini) i iznutra (dok model dijete drži oko glave).
Voditeljice radionice, arhitektice Kristina Careva i Tatjana Liktar Elez, suatorice su priručnika "Prostor oko mene“, koji je osvojio nagradu UIA Architecture & Children Golden Cubes na nacionalnoj razini.
Krajem 2012. godine, unutar Sekcije Mladih Društva arhitekata Zagreba, a na inicijativu arhitektice Tatjane Liktar Elez, pokrenut je projekt izrade arhitektonskog priručnika za djecu. Autorski tim u sastavu Tatjana Liktar Elez (voditeljica projekta), Ivana Lukenda, Kristina Careva, Ana Mrđen i Maja Dražina izradio je priručnik s ciljem osvještavanja pojma mjerila kod djece, posebno čovjeka kao mjerila izgrađenog prostora. Ta ideja u priručniku je razložena kroz djeci dobro poznate prostore doma i susjedstva, u kojima su nadalje objašnjene glavne teme priručnika: interijer i eksterijer. Nakon uočavanja poznatog, djeci se na jednostavan način tumače neke dodatne mogućnosti sagledavanja prostora te ih se potiče da poznato i novo naučeno kreativno upotrijebe i sami osmisle interijer i eksterijer. Priručnik je zamišljen kao uvod u vrlo široku temu izgrađenog prostora i arhitekture koja zasada nije dovoljno zastupljena tijekom osnovnoškolskog obrazovanja. Projekt je podržan od strane Društva arhitekata Zagreba i Male škole arhitekture, edukativnog programa kojeg već nekoliko godina zajedno organiziraju i provode DAZ, Hrvatska komora arhitekata, Udruga OPA i NoThing.
Prijavu sudjelovanja djeteta na radionicu možete izvr&ˇiti na mail adresu: davorka.peric@d-a-z.hr
Dobro došli!