Izjava za javnost
Javni prostor je javni interes – 2. dio
Autor/izvor: DAZ 27/03/2018
Reakcija Društva arhitekata Zagreba vezana uz radove na Trgu žrtava fašizma i druge najave promjena javnih prostora
Pri razvoju, rekonstrukciji, preuređenju i izgradnji javnih prostora grada Društvo arhitekata Zagreba ponovno ističe značaj instituta javnog arhitektonskog i urbanističkog natječaja te uključivanja građana kroz javne rasprave i prezentacije u suradnji s lokalnom upravom, kako smo to naveli i u našem prethodnom istupu o javnim prostorima 27. srpnja 2017. godine.
Nedavno usvojena Deklaracija „Prema visokokvalitetnoj europskoj baukulturi“, koju su europski ministri kulture i drugi relevantni dionici usvojili u siječnju 2018. godine u Davosu, jasno navodi europska stremljenja prema prepoznavanju središnje uloge kulture u izgrađenom okolišu s vizijom visokokvalitetne kulture građenja. Kao ključni primjer dobre prakse za postizanje visokokvalitetne kulture građenja Deklaracija proklamira provedbu interdisciplinarnih i široko raspravljenih projektantskih natječaja.
Najispravniji način uvođenja promjena u značajne gradske prostore i poteze uključuje otvorene rasprave i javne arhitektonsko-urbanističke natječaje. Informiranje i participacija građana dio su uobičajene prakse u europskim zemljama, a sve drugo nedemokratska je praksa na razini improvizacije, s dugoročno štetnim posljedicama, koju kao odgovorno i kompetentno društvo smatramo neprihvatljivom.
Upozoravamo na recentni primjer gdje su spomenute procedure zaobiđene na štetu građana i kvalitete javnog prostora grada na području Trga žrtava fašizma, na kojem su radovi već počeli, ali i na pokrenute procese uređenja Branimirove tržnice te poteza od nje pa sve do Trga burze.
Prepoznajemo i druge prostore u čije je daljnje promišljanje nužno uključiti javnost i struku te provesti kvalitetne procedure: područje nekadašnjeg Gredelja, Paromlina, Klaonice u Heinzelovoj i brojne druge.
Podržavamo inicijativu pojedinaca i Grada da se urede javni prostori i da im se dodijeli kvalitetan sadržaj i novi identitet. No, imajući u vidu značaj tih prostora i povijesno urbano nasljeđe, pojedinačne i sektorske inicijative trebaju zaista ostati samo inicijative, odnosno poticaji za provedbu kvalitetnih urbanističko-arhitektonskih procedura.
Provedba javnog arhitektonskog i urbanističkog natječaja uz interdisciplinarni i međusektorski pristup na više razina, između donositelja politika, kompetentnih tijela uprave i struke, te uz sudjelovanje civilnoga društva i informiranu i senzibiliziranu javnost, apsolutno je nužna za dobivanje visokokvalitetnih rješenja.
Tihomil Matković, arhitekt
Predsjednik Društva arhitekata Zagreba
Dopis je dostupan na poveznici.