Oblikovano rupama u zakonu
Kako rupe u zakonu oblikuju grad?
Autor/izvor: DAZ / ArchDaily 05/09/2013
Nizozemski časopis Volume je kao pripremu za novo izdanje pozvao čitatelje da detektiraju točke zakona, odnosno rupe u istima, koje direktno utječu na oblikovanje grada. Proteklih desetljeća svjedočili smo nizu primjera kako su pravne formulacije stvarale karakteristične urbane forme.
S obzirom na skore promjene u hrvatskoj legislativi i neke najavljene novitete, kao i moguće propuste, pitamo se koliko dalekosežne posljedice može imati samo jedna točka zakona. Kako pozitivne, tako i negativne.
Donosimo vam nekoliko inozemnih primjera:
London - podzemne etaže
Zakon: Da bi se očuvala graditeljska baština, mnoge londonske četvrti uvele su stroge restrikcije po pitanju visina i nadzemnog koeficijenta izgrađenosti.
Posljedica: Londonski bogataši, situirani u centralnim četvrtima i odlučni u širenju kvadrata, počeli su graditi super-podrume s bazenima, kinima, garažama i igralištima.
Montreal - stubišta na pročeljima
Zakon: U nekim četvrtima Montreala zakon je propisao minimalnu udaljenost od javne površine kako bi potaknuo uređenje zelenih površina ispred kuća.
Posljedica: Zbog smanjene površine za izgradnju, projektanti su izbacili vertikalne komunikacije na ulicu - oslobađajući unutrašnji prostor i stvarajući karakteristične ulične poteze sa strmim željeznim stepeništima.
Grčka - nedovršene kuće
Zakon: Porez se plaća tek po završetku izgradnje.
Posljedica: Iz zadnje ploče mnogih grčkih kuća viri armatura, stvarajući privid nedovršenosti ili čekajući širenje obitelji te izgradnju nove etaže.
Libanon - uvlačenje tornjeva
Zakon: Visina je definirana udaljenošću od ulice.
Posljedica: Investitori kupuju velike površine te pozicioniraju visoku izgradnju što dalje od ulice kako bi dobili na visini, pritom ne uređujući parter i devastirajući ulični potez.
Prijavite svoje primjere na Volume.