Arhitektura i fotografija
Koji biste muzej spasili u slučaju apokalipse?
Autor/izvor: DAZ / Architizer 01/08/2014
Serija fotografija Vitaliya i Elene Vasilieve stavlja poznate muzeje u neočekivan kontekst, propitujući time sudbinu umjetnosti i njenu ulogu u suvremenom svijetu.
Kvalitetna arhitektura često zahtijeva prikladan odnos mjesta i šireg urbanog konteksta. Međutim, ponekad je izazovno premjestiti pojedinu građevinu u novi kontekst u kojem nemaju nikakav odnos s okolinom. To kontekstualno razdruživanje je upravo ono što su ukrajinski fotografi Vitaliy i Elena Vasilieva napravili poznatim muzejima umjetnosti u svojoj seriji fotografija Apocalypse in art.
Tehnikama post-produkcije fotografi stvaraju nestvarne krajolike u kojima institucije poput Guggenheima ili Pompidou centra djeluju zaglavljenim u različitim katastrofama. Umjesto na agoniju za koju pretpostavljamo da će uslijediti nakon sličnih događaja, ove se fotografije usredotočuju na jedan osobito civiliziran aspekt našeg društva: arhitekturu i umjetnost.
Uništavanje ne obuhvaća muzeje već se dešava oko njih. Tako se stvara kontrast koji postavlja pitanja o ulozi umjetnosti u suvremenom svijetu i njenoj sudbini nakon konačne katastrofe. Na kakvo postolje stavljamo te građevine i kakvu posebnu ulogu dodijeljujemo umjetnosti?
Vidimo Niteroi muzej Oscara Niemeyera zatrpan snijegom, New Museum studija SANAA kako pluta oceanom i Pompidou centar zaglavljen u pješčanoj oluji. Poput umjetničkih djela unutar samih institucija, svaka je građevina snažno dekontekstualizirana. Koji biste vi muzej spasili u slučaju apokalipse kakvu vide Vasilievi?
Fotografije: Vitaliy i Elena Vasilieva
Via architizer.com