Konferencija / Izložba
Autor/izvor: DAZ 01/05/2014
U petak 2. svibnja "Likvidacija", međunarodni interdisciplinarni projekt koji je prezentaciju započeo u ljeto 2013. izložbom u Prištini, dobiva svoj nastavak otvorenjem izložbe 2. svibnja u zagrebačkoj Galeriji "Miroslav Kraljević" te konferencijom koja će se održati 3. i 4. svibnja.
Tijekom posljednjih dvadesetak godina, bivše države Jugoslavije su svjedočile velikom prijenosu kolektivnih proizvodnih i socijalnih sredstava iz društvenog vlasništva u ruke slobodnog tržišta te privatnog kapitala. Poduzeća, banke, stambene dionice, visoko obrazovanje, zdravstvo, prirodni resursi, javni prostori i infrastruktura podlegli su višestrukim valovima marketizacije, komodifikacije i privatizacije. Reorijentacija prema potpunom liberalnom kapitalizmu, započeta kasnih 80-ih strukturalnom prilagodbom programa namijenjenih okončavanju produbljene krize jugoslavenskog socio-ekonomskog modela te popraćena zaoštravanjem etničkih sukoba i rata 90-ih, bila je ozakonjena obećanjima općeg društvenog napretka kojeg podrazumijeva integracija u sistem kapitalizma. Bilo je to obećanje normalizacije kapitalističkog trickle-down napretka koji bi paradoksalno uslijedio nakon kraja povijesti. Međutim, sada kad je kriza 2008. pokazala da je car gol, da se kapital ne može širiti i reproducirati bez produbljivanja društvene podijeljenosti diljem globalnog kapitalističkog teritorija i da se pod tim režimom navodno jednakih prilika neki suočuju s budućnošću trajnog siromaštva i oskudice, kontinuirana privatizacijska akumulacija pokazuje svoj korozivan učinak.
Resursna nadmetanja društva i kapitala podjednako se očituju i u slučaju gdje su izraženi potencijali društvenosti—javni prostori, javno obrazovanje, javne usluge, kao i u slučaju gdje su isti oduzeti—napuštene zgrade, zatvorene tvornice i mali obrti. Akumulacija privatizacijom parazitira na potencijalu društvenosti iako je strategija koju provodi često isključiva i neosobna. Izložba „Likvidacija“ preispituje načine na koje se privatizacija, iako nije uvijek očita, može razumljivo prikazati kroz umjetničke, društvene i političke prakse. Konferencija će okupiti umjetnike, ugledne znanstvenike i intelektualce te aktiviste iz regije koji se protive privatizacijama, a s ciljem promišljanja tih procesa i mogućnosti otpora koje su prosvjedni pokreti posljednjih nekoliko godina otvorili u regiji.
Subota, 3.5.2014.
10:00 – 10:45 Boris Buden: Those who make revolution half way…
Rasprava 10:45 – 11:45
12:00 – 14:00 The Primitive Accumulation and Industrial Action in the Ex-Yugoslav Countries
Domagoj Mihaljević (Baza za radničku inicijativu i demokratizaciju), Milenko Srećković (Pokret za slobodu), Emin Eminagić (Front Slobode)
16:00 – 16:45 Neil Brenner (Graduate School of Design, Harvard University): Urban Ideologies and the Critique of Neoliberal Urbanization
Rasprava 16:45 – 17:45
18:00 – 20:00 The Enclosures of Space, the Resistances of the Public
Teodor Celakoski (Pravo na grad), John Hawke, Volker Eick (Freie Universität Berlin)
Nedjelja, 4.5.2014.
11:30 Vodstvo po izložbi Vama na usluzi: umjetnost i svijet rada u Tehničkom muzeju
15:00 – 18:00 The Afterlives of Labor
Bojan Mucko, Milijana Babić, Mario Kikaš, OUR (Alemka Đivoje, Dalibor Prančević, Robertina Tomić)
Konferencija će se održati na engleskom jeziku.
Lokacija: desno od glavnog ulaza u zgradu INE, Šubićeva 29
Projekt podržali:
Ministarstvo kulture Republike Hrvatske, Grad Zagreb, Allianz Kulturstiftung, Erste Stiftung, Veleposlanstvo Sjedinjenih Američkih Država, Ministarstvo europskih integracija Republike Kosovo, Ministrastvo kulture, mladih i sporta Republike Kosovo
Više potražite na g-mk.hr