Predavanje
Luka Piškorec (ETH Zürich): Constructing Realities
Autor/izvor: DAZ 18/05/2012
U petak, 18. svibnja u 19 sati u DAZ-u će se održati predavanje hrvatskog arhitekta Luke Piškoreca, koji je završio Master program studija na ETH-u gdje danas i radi. Predavanje, nakon kojeg slijedi diskusija i druženje u organizaciji je grupe mladih arhitekata i studenata - MladiDAZ te je najava njihovog novog programa koji uključuje predavanja i počinje na jesen. Pridružite nam se u DAZ-u!
Constructing Realities
Luka Piškorec
Petak 18.05.2012.
19h
Kako izgleda arhitektura treće idustrijske revolucije, u vremenu kada je paradigma mass-standardizationa prešla u mass-customization? Zadnjih 20 godina dovelo je do zasićenja u digitalnoj produkciji u arhitekturi, ali da bi se prešlo iz digitalnog u materijalno, potrebno je bilo sazrijevanje samih arhitekata kao pripadnika pro-tehnološke profesije.
The Programmed Column © Gramazio & Kohler, ETH Zurich
Arhitektura je inherentno aditivni proces, ali su nove prakse u arhitekturi preuzele tehnologije koje dolaze iz drugih polja, prvenstveno auto industrije, koja koriste uglavnom substrahivne procese neprimjenjive na arhitektonsko mjerilo. To je dovelo do neefikasnih i mnogo puta kritiziranih pristupa "novoj" arhitekturi. Tek sada se razvija svijest da su arhitekti ti koji trebaju razvijati alate koji sami i koriste, prilagođene njihovim potrebama i arhitekturi kao ekonomskoj grani. Ti alati omogućuju (po prvi puta) "prevođenje" iz digitalnog u materijalno preko mehanizama koji su tehnički i ekonomski u arhitektonskoj domeni, u čijem se procesu formalne karakteristike materijala samih mijenjaju dobivajući svojevrsni digitalni imprint.
Procedural Landscapes © Gramazio & Kohler, ETH Zurich
Nije trebalo dugo da švicarski studenti Grega Lynna pokrenu istraživačku jedinicu koja uključuje studente od bacchelora do mastera u istraživanje i razvijanje alata koji omogućuju upravo to "prevođenje". Studenti (i asistenti) su im generacija odrasla uz render arhitekturu i hipersenzibilizirana na komunikaciju i senzaciju, koja napokon i po prvi puta (za njih naravno) pokušava uspostaviti vezu sa realnošću. Na tom putu posežu za alatima koje koriste cijeli život, samo sada od konzumenata postaju kreatori, pravi predstavnici maker-generacije, neopterećeni tradicijom, konvencijom i normom. Kontrolirajući cijeli tehnološki proces od dizajna do izvedbe, skoro bez među-specijalista ili izvođača uopće, zapravo se vraćaju na pre-modernu metodu, kada je arhitekt bio ujedno i dizajner i graditelj.
DFAB robotic facility © Gramazio & Kohler, ETH Zurich
Luka Piškorec studirao je arhitekturu na Arhitektonskom Fakultetu u Zagrebu te odrađivao praksu u Hrvatskoj i Švicarskoj, između ostalog i u 3LHD-u, nakon čega upisuje Master program na ETH-u u Zürichu. Tijekom studija se posebno zanima za nove medije, teoriju arhitekture, CAAD i digitalnu fabrikaciju. Odmah po završetku studija 2011. počinje raditi kao asistent kod prof. Gramazia i prof. Kohlera na Chair for Architecture and Digital Fabrication, gdje vodi kolegij koji se bavi istraživanjima i razvojem novih tehnika u arhitektonskoj produkciji, čime postaje najmlađa osoba ikad primljena na tu poziciju.