Javna tribina

Modeliranje prostora

Autor/izvor: DAZ / UHA 30/06/2016

Tribina MODELIRANJE PROSTORA – Mediji komunikacije u planiranju prostora održat će se u utorak, 5. srpnja 2016. u 18 sati u Udruženju hrvatskih arhitekata, Trg bana J. Jelačića 3/I. Gosti tribine su predstavnici javnih ustanova i civilnih udruga (Arhitektonski fakultet, Hrvatski zavod za prostorni razvoj, Gradski ured za strategijsko planiranje, Ministarstvo kulture, Ekonomski institut, Udruga Pravo na grad), koji će uz moderatore tribine, Bojana Linardića, Kristine Perkov i Vesne Poljančić, povesti raspravu o metodama i alatima kojima danas raspolažu prostorni planeri i urbanisti, preispitati trenutne mogućnosti za unaprjeđenje sustava prostornog uređenja u Republici Hrvatskoj, predvidjeti buduće težnje za stvaranje učinkovitih okvira za prostorni razvoj, kroz jačanje participativnosti svih sudionika procesa i integralno sagledavanje učinaka budućih procesa.

KRITIKA PRIMJENE POSTOJEĆIH METODA PLANIRANJA PROSTORA

Postojeće metode planiranja nemaju odgovarajuće alate za planiranje prostora u uvjetima velike dinamike recentnih društvenih transformacija koje se odvijaju te se u velikoj mjeri svode na bilježenje pojedinačnih interesa, što dovodi do lokaliziranog planiranja bez uvida u učinke koje će ono imati na strateški razvoj šireg prostora.

Neučinkovitost uobičajenih metoda uočena je u nedovoljno participativnom procesu planiranja prostora u kojem su pojedini subjekti tek nominalno uključeni te ovakav proces planiranja stvara teškoće pri kvalitativnoj i kvantitativnoj sintezi sektorski specificiranih studija i smjernica za razvoj prostora koje daju različiti subjekti, što upućuje na nužnost novih oblika suradnje i prilagodbe.

Zbog neintegriranosti sustava planiranja i nepovezanosti sektorskih područja u procesu uspostavljanja kriterija, a time i smjernica za razvoj prostora, nužna je prilagodba postojećih metoda planiranja, obzirom da uobičajene metode nisu prikladne jer nedostaju komunikacijski alati koji će poslužiti subjektima u postupku planiranja određenog prostora.

METODA  MODELIRANJA U PROSTORNOM PLANIRANJU
Radi prilagodbe postojećih metoda planiranja eksperimentalno je osmišljen alat kao svojevrsno pomagalo za uspostavljanje kriterija i izražavanje pojedinačnih ciljeva subjekata planiranja prostora u obliku niza smjernica iskazanih kroz kôd u okviru unificiranog znakovnog sustava. Na takav se način omogućava lakša komunikacija, ali i sinteza pojedinačnih zahtjeva kroz usklađivanje uz pomoć postavljenih kriterija za planiranje unutar određenog prostora. Valorizacija kojom se definiraju kriteriji za optimalno usklađivanje dobivenih setova zahtjeva, rezultata upotrebe istog alata od strane različitih subjekata, polazište je za kreiranje adekvatnog i fleksibilnog modela za upravljanje prostornim promjenama.

Autori su navedenu temu imali prilike proučavati tijekom izrade studije kao stručne podloge za izradu urbanističkog plana uređenja naselja Brusje na Hvaru, kasnije kroz samu izradu urbanističkog plana uređenja te na kraju podrobnije razraditi u obliku priopćenja za međunarodni znanstveni skup u sklopu istraživačkog projekta Urbanizam naslijeđa / Heritage urbanism.

CILJEVI TRIBINE
Poticanje javne rasprave o metodama i alatima kojima danas raspolažu prostorni planeri i urbanisti, preispitivanje trenutnih mogućnosti za unaprjeđenje sustava prostornog uređenja u Republici Hrvatskoj, predviđanje budućih težnji za stvaranjem učinkovitih okvira za prostorni razvoj, kroz jačanje participativnosti svih sudionika procesa i integralno sagledavanje učinaka budućih procesa.


AUTORI PROGRAMA
Bojan Linardić, dipl.ing.arh., predavač je na Katedri za urbanizam, prostorno planiranje i pejsažnu arhitekturu na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu. U tvrtki Jurcon projekt odgovorni je voditelj izrade prostornih i urbanističkih planova.

Kristina Perkov, mag.ing.arch., honorarna je asistentica na Katedri za urbanizam, prostorno planiranje i pejsažnu arhitekturu na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu. U tvrtki Jurcon projekt zaposlena je kao stručna suradnica pri izradi prostornih planova i natječajnih rješenja.

Vesna Poljančić, mag.ing.arch., projektantica je u projektantskom odjelu tvrtke Jurcon projekt od 2013. godine. 2012. godine sudjeluje u programu IAESTE u sklopu kojeg radi u uredu Cruz y Ortiz u Sevilli, dok 2014. godine sudjeluje u programu cjeloživotnog obrazovanja Leonardo da Vinci u sklopu kojeg radi u uredu Bureau Lada u Amsterdamu.

Rezultati

Dječji vrtić Sloboština

27/11/2024

Rezultati natječaja za izradu idejnog arhitektonsko-urbanističkog  rješenja DJEČJEG VRTIĆA SLOBOŠTINA U ZAGREBU

 

Rezultati

Dječji vrtić Jarun

11/09/2024

Rezultati natječaja za izradu arhitektonsko-urbanističkog rješenja DJEČJEG VRTIĆA JARUN

Rezultati

Dom za starije Dubrava

30/08/2023

Rezultati natječaja za izradu urbanističko-arhitektonskog rješenja DOMA ZA STARIJE DUBRAVA.

  • Rezultati

    Dječji vrtić Sloboština

    27.11.2024.

    Rezultati natječaja za izradu idejnog arhitektonsko-urbanističkog  rješenja DJEČJEG VRTIĆA SLOBOŠTINA U ZAGREBU

     

  • Rezultati

    Dječji vrtić Jarun

    11.9.2024.

    Rezultati natječaja za izradu arhitektonsko-urbanističkog rješenja DJEČJEG VRTIĆA JARUN

  • Rezultati

    Dom za starije Dubrava

    30.8.2023.

    Rezultati natječaja za izradu urbanističko-arhitektonskog rješenja DOMA ZA STARIJE DUBRAVA.



 





Program je realiziran uz potporu 
 Grada Zagreba


Potpora:


Partneri:

 


Medijski partneri:

 

 


Donatori:



 



 

 


 



Program je realiziran uz potporu 
 Grada Zagreba


Potpora:



Partneri:



Medijski partneri:



Donatori:


  •  

 

Društvo arhitekata Zagreba
Trg bana Josipa Jelacica 3/1
t +385 1 4816151
daz@d-a-z.hr

DAZ bilten:

Prijavite se
Copyright ©2024 DAZ.