Filmski simpozij
Muzeji filma – Film u muzeju
Autor/izvor: DAZ / MDC 05/06/2015
Muzejski dokumentacijski centar Vas poziva na međunarodni simpozij Muzeji filma – Film u muzeju (MFFM), koji će se održati 5. i 6. studenog 2015.godine, u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu.
Cilj međunarodnog simpozija ne bi bio samo u sagledavanju mogućnosti i preduvjeta za poticanje inicijative za osnivanje muzeja filma u Hrvatskoj, već bi isto tako ovaj interdisciplinarni stručni skup želio potaknuti diskusije o pitanjima koja se javljaju u ovom području: od definiranja terminologije, izazovima u susretu 'analognog' svijeta i nove digitalne paradigme, tematiziranju pitanja stručno-znanstvenih povijesnih i umjetničkih istraživanja, susretu s ubrzanim promjenama tehnologija i problemima čuvanja audiovizualne baštine, te očekivanjima i iskustvima posjetitelja/korisnika muzeja filma.
U radu simpozija sudjelovat će pored muzejskih i profesionalci s područja filma, praktičari i teoretičari, istraživači povijesti filma, filmski autori, vizualni antropolozi, arhitekti, knjižničari, arhivisti te pozvani kustosi renomiranih svjetskih muzeja filma koji imaju iskustvo u teorijskom ili praktičnom smislu vezano uz ovu tematiku.
Planiramo da bi se program mogao sastojati od izlaganja približno dvadesetak govornika podijeljenih u više panela, a bit će prikazivani i filmovi iz muzejskih fundusa europskih muzeja filma.
Teme:
Iskustva europskih muzeja filma.
Uloga javnih ustanova (muzeji, arhivi, knjižnice, kinoteka, televizija...) kao i udruga, koje se brinu za filmsku baštinu, filmsko stvaralaštvo i produkciju.
Tematski blok sadržavat će planirana pozivna predavanja inozemnih izlagača te predavača iz Hrvatske.
Kako arhitekti promišljaju složeni koncept muzeja filma.
Muzeji filma često obuhvaćaju različite vrste institucija i aktivnosti, od muzeja, arhiva do kinoteka; mjesta su susreta široke publike i znanstvene zajednice; balansiraju između potencijalnih turističkih atrakcija i mjesta ozbiljnih znanstvenih istraživanja te moraju zadovoljiti vrlo različite potrebe korisnika, posjetitelja, filmofila.
Muzeološka funkcija i mjesto video/filma u muzeju. Neiskorištene mogućnosti.
Film kao muzejski predmet / umjetničko djelo u fokusu muzejskih istraživanja.
Muzejske i arhivske zbirke filmske građe i kinematografske opreme. Memorijalne zbirke posvećene očuvanju sjećanja na filmske autore; zašto ih u Hrvatskoj uopće nema?
Prezentacija filmske/video građe. Kustoske prakse.
Tematski blok bavit će se istraživanjem video/filma kao fragmenta ili teme stalnog postava ili povremenih izložaba.
Stručno-znanstvena i umjetnička istraživanja.
Privatni kolekcionari filmske baštine.
Izazov u susretu 'analognog' svijeta i nove digitalne paradigme.
Internetski pristup filmskoj baštini.
Informacije i podaci o filmskoj baštini dostupni javnosti objavljivanjem na internetu. Iskustva europskih online baza s brzim pristupom tisućama filmskih povijesnih dokumenata sačuvanih u europskim filmskim arhivima i kinotekama. (Portal: European Film Gateway)
Virtualni muzeji i filmska baština.
Tko se brine za film u muzejima, arhivima, knjižnicama.
Redefinicija profesija kustos: kustos za film? Kustos medijske umjetnosti? Kustos za digitalne i nove medije?
Tematski blok posvećen istraživanju/određivanju stručnih kompetencija osoblja koji se brinu za filmsku građu.
Škola medijske kulture kao mogućnost stručnog osposobljavanja muzejskih djelatnika.
Terminologija definiranja područja novomedijske - medijske - postmedijske umjetnosti, s fokusom na pokretne slike ili audiovizualne radove.
Zaštita filmske/video baštine.
Jesu li muzeji spremni očuvati filmsku i video baštinu?
Standardi primjerene pohrane filmske i video baštine.
Pravno reguliranje zaštite audiovizualne građe.
Autorska prava.
Izlaganja se prijavljuju slanjem sažetka (do 300 riječi) i biografije autora (do 150 riječi) s podacima o imenu autora, nazivu ustanove i e-pošti.
Sažetci se šalju na adresu ldrazin@mdc.hr
Rok za prijavu je do 1. srpnja 2015.
Detaljnije informacije o prijavi izlaganja, cilju i temama simpozija, možete pronaći OVDJE.
izvor: MDC