Arhitektura
Najbolje knjižnice svijeta
Autor/izvor: DAZ 08/04/2013
Prošli tjedan CNN je objavio listu sedam „najljepših“ knjižnica svijeta. Na popisu su se našle mnoge poznate, većinom suvremene knjižnice, a mnoge su i ostale izvan popisa, koje su unutra, koje vani pogledajte u nastavku.
Rem Koolhaas (OMA) i Joshua Prince-Ramus (REX): Central Library: Seattle, Washington, SAD (2004.)
Centralna gradska knjižnica u Seattleu je već u prvoj godini otvaranja imala 2 milijuna posjetitelja, a ubrzo su uvedene i turističke ture kroz knjižnicu. Knjižnica predstavlja izvrstan primjer arhitekture OMA-e, programiranja i translatiranja programa u fizičku arhitektonski strukturu.
Trinity College Library: Dublin, Irska (1592)
Jedna od starijih knjižnica, koja ima najveću jedinstvenu prostoriju s knjigama, tako zvani Long Room sa 200 000 knjiga, također je cilj mnogih turista.
William Pereira: Geisel Library, University of California: San Diego, SAD (1970.)
Karakteristična i osebujna knjižnica u San Diegu arhitekte Williama Pereire iz sedamdesetih godina prošlog stoljeća, koji je ujedno bio i arhitekt svemirskog centra Cape Canavaral na Floridi, poznata je i po sceni iz filma Inception.
Mecanoo: TU Delft Library, Delft, Nizozemska (1997.)
Knjižnicu za TU Delft "lokalnih arhitekata" Macanoo-a ocrtava cjelokupni krajobraz kojeg krov knjižnice stvara, a ističe se i energetska učinkovitost te prirodni principi grijanja i hlađenja.
Snøhetta: Bibliotheca Alexandrina, Alexandria, Egipat (2002.)
Deset godina trajala je gradnja nove Alexandrine, koja bi trebala vratiti sjaj drevnoj grčkoj prethodnici. Norveški arhitekti su dobili projekt u zadnjem krugu natječaja, a knjižnica je postala kulturni fokus Aleksandrije.
Yi Architects: Stuttgart City Library: Stuttgart, Njemačka (2011.)
LOOK Architects : Bishan Public Library, Singapur (2006.)
Arhitektura knjižnica je danas, možda ne toliko koliko arhitektura muzeja, ali zasigurno bar jednim dijelom postala prilika za mnoge gradove za turističku i kulturnu profilaciju. Same zgrade postaju ikonični prostorni markeri koji stvaraju siluetu i identitet pojedinih gradova. Uloga same knjižnice se također promjenila. Nekoć baza podatak, znanja i povijesti, knjižnica danas postaje dnevni boravak svakodnevno dostupan, dok su se znanje i knjige postepeno preselili u bespuće interneta.
Uz već navedene, mogli bi još dodati mnoge poput Kraljevske biblioteke u Copenhagenu arhitekata Schmidt, Hammer and Lassen, također poznatu kao Crni dijamant ili Sveučilišnu knjižnicu u Aberdeenu u Škotskoj, istih arhitekata te knjižnice japanskih arhitekata Toyo Ita, nedavnog dobitnika nagrade Pritzker za Umjetničko Sveučilište u gradu Tama ili Musashino Art University Library Sou Fujimota.
Kraljevske biblioteke u Copenhagenu
Sveučilišna knjižnica u Aberdeenu
Tama Art University Library
Musashino Art University Library Sou Fujimota
/pYi Architects