Izložba
O životu i dijelu Bogdana Bogdanovića
Autor/izvor: DAZ 25/09/2013
Danas, 25. rujna u 20h u Splitu u Dioklecijanovim podrumima, se otvara izložba posvećena liku i dijelu velikog arhitekta, pisca, kipara, filozofa i profesora Bogdana Bogdanovića - "Ukleti neimar".
Bogdan Bogdanović svojim je djelom obilježio XX. stoljeće: arhitekt i kipar osebujnog izraza koji je svoje inspiracije tražio i nalazio u drevnim civilizacijama te se njegovo djelo ne da podvesti pod uobičajene interpretativne ključeve socijalističkog modernizma (iako je svojim djelom pokazao da i taj jezik razumije i cijeni njegove prednosti) – svoja je djela izvodio s kalafatima i kamenorescima, pregaocima i zanatlijama; pisac koji nam je ostavio brojna djela u kojima opisuje svoje izvore i nadahnuća s naročitim naglaskom na studije arhitekture i njenog odnosa s okolišem i ljudima; neumoran pedagog: kada je ukinuta Nova škola na beogradskom fakultetu, organizirao je studentsku neformalnu školu u Malom Popoviću. Bogdan Bogdanović njegovao je specifično poštovanje spram okoliša u vrijeme kada su znanosti o okolišu tek počele dokazivati svoju bit.
“Bogdan Bogdanović je postavio svoje epohalno pitanje o razvoju grada i njegova okružja još u ranim 70-im: je li moguće da još uvijek imamo to jedno jedino ime – grad – za potpuno izdiferencirane entitete poput Tokija i drevne Smirne…Generirajući pejzaže kao aktere urbane civilizacije, Bogdanović nam je ostavljao ogromno transnacionalno nasljeđe širom tadašnjeg suverenog političkog entiteta, danas regije Jugoistočne Evrope. Nasljeđe koja evropska društva tek trebaju naučiti poznavati i cijeniti.” (iz teksta kataloga, autorica Sonja Leboš)
Austrijski kulturni forum inicirao je 2012. godine prvu posthumnu izložbu velikog arhitekta, pisca, kipara, filozofa i profesora Bogdana Bogdanovića u Hrvatskoj. Uspješno predstavljena u zagrebačkoj Gliptoteci HAZU prošle godine, ova edukativna izložba se sada predstavlja u Splitu, u prostorima Dioklecijanove palače. Razgovor s autoricom izložbe Sonjom Leboš koji smo objavili povodom zagrebačke izložbe možete pročitati ovdje.
Kustosi izložbe: Sonja Leboš i Ivan Ristić
Dizajn postava: Sonja Leboš
Multimedijska instalacija: Ivan Marušić Klif
Grafički dizajn: Dejan Kršić
Audio-instalacija na otvorenju: Sonja Leboš (UIII), Manja Ristić (AUROPOLIS)
Izložba u Splitu organizirana je u suradnji s Udrugom za interdisciplinarna i interkulturalna istraživanja (UIII) u okviru projekata ars publicae i Mnemosyne – kazalište sjećanja, te Hrvatskom udrugom likovnih umjetnika – Split.
Izložba se može pogledati do 10.10.2013. g., u rujnu svaki dan od 9 – 21 sat, a u listopadu svaki dan (osim nedjelje) od 9 do 20 sati, a nedjeljom od 9 – 18 sati.