Think Space

Održana 4. Think Space (Ne)Konferencija

Autor/izvor: DAZ 07/10/2015

Prošlog tjedna, 2. i 3. listopada u HDLU održana je 4. Think Space (Ne)Konferencija kojom smo uz nazočnost mnogih gostiju – nagrađenih autora, sudionika Call for papers i ocjenjivačkog suda zatvorili i 4. izdanje programa Think Space kojeg je ove godine Društvo arhitekata Zagreba provodilo u okviru projekta „Zagreb za mene“ u suradnji s Gradom Zagrebom.

Društvo arhitekata Zagreba četvrtu godinu za redom bilo je domaćin Think Space (Ne)Konferencije – arhitektonskog skupa neformalnog oblika – koji je kao i proteklih godina bio prilika za okupljanje natjecatelje iz različitih dijelova svijeta, ocjenjivačkog suda i zainteresiranih s hrvatske arhitektonske scene.

Kao što je već u više navrata isticano ovogodišnje izdanje programa Think Space se ostvarilo suradnjom s Gradom Zagrebom i Arhitektonskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu na projektu Zagreb za mene. Tematizirajući suvremeno poimanje javnih gradskih prostora kroz međunarodni konceptualni natječaj THINK public SPACE, ovogodišnje posebno izdanje služio kao uvod u niz javnih arhitektonsko-urbanističkih natječaja u javnim prostorima grada Zagreba. Imajući u vidu važnost javne sfere, odnosa prema javnim prostorima grada te definiranju, korištenju i programiranju istih, izlaganja i predstavljanja promišljanja i projekata članova ocjenjivačkog suda: Ane Dane Beroš, Jana Lieseganga, Aristidea Antonasa i Karin Šerman su otvorila niz diskusija i pitanja tijekom dvodnevne (Ne)Konferencije.



Svečanom dodjelom nagrada, održanom u petak uz nazočnost predstavnika Grada Zagreba, Društva arhitekata Zagreba i cjelokupnog Think Space tima, nagrade su uručene prvo- i drugonagrađenom timu te jednom od tri treće nagrađena tima, čiji predstavnici su prisustvovali (Ne)Konferenciji. Izložba natječajnih radova, autora postava Ivana Zloušića (KAP4) otvorena je nakon dodjele nagrada, a pogledati se može u eksterijeru Hrvatskog društva likovnih umjetnika, radijalno postavljana duž podesta zgrade.



Osvrnuvši se na prožetost javnog i privatnog u gradskom fizičkom prostoru te u virtualnom Aristide Antonas je predstavio neke od projekata koji bi adicijom u postojeće urbane strukture Atene stvorile nove stambene, javne i polu-javne prostore. Predstavljajući niz projekta ostvarenih u javnom prostoru baziranih na privremenim strukturama i intervencijama ostvarenim kroz participaciju s lokalnim stanovništvom diljem svijeta uz različite načine financiranja, na rubu arhitekture, umjetnosti i prostornih instalacija Jan Liesegang nas je proveo kroz bogati opus berlinskog raumlabora. Profesorica Karin Šerman se osvrnula svojom analizom na medijaciju između arhitekata i korisnika prostora, te ulogu angažiranih umjetničkih praksi, dok je Ana Dana Beroš ponudila pregled svog rada kao arhitektica, kustosica i aktivistica na polju arhitekture i umjetnosti.

Uz već spomenute arhitekte i autore, zagrebačka publika imala je priliku vidijeti u živo i Léopolda Lamberta urednika bloga The Funambulist od 2010, koji se izdaje digitalno i tiskano dvosemstralno te autor je knjige Weaponized Architecture: The Impossibility of Innocence u izdanju dpr-barcelona 2012. koja se bavi istraživanjem razvoja projekta kojim se „dramatizira uloga arhitekture u palestinskoj borbi protiv izraelske legislative i kolonijalizacije palestinskog teritorija, umjesto smirivanja karakteristika i tenzija konflikta“. U okviru stipendije Graham Fondation, Lambert je u svom putovanju Balkanom održao i kratko predavanje o granicama i barijerama u sklopu (Ne)Konferencije i sudjelovao na okruglom stolu kojeg je moderirao Tomislav Pletenac.

Ostvarivši suradnju s Udruženjem hrvatskih arhitekata i 50. zagrebačkim salonom, kao i s ORIS – Kućom arhitekture i međunarodnom radionicom Rendez-vous d'architecture, Think Space je doprinijeo gustom arhitektonskom vikendu u srcu Zagreba. Kako je istaknuto na Architects' talk – okruglom stolu s dobitnicima velike nagrade zagrebačkog salona – suradnje i sinergijski učinci u domeni manifestacija i promocije arhitekture i cjelokupne struke su uzor i primjer koji bi trebalo slijediti i u budućnosti.

Iako kondenzirana i izrazito gustog rasporeda, te pohođena publikom koja dijeli znatiželju, entuzijazam i strast za promišljanje suvremenih koncepata u arhitekturi, društvu, sociologiji pa i politici, Think Space (Ne)Konferencija, kao i sami program nastavlja stvarati međunarodnu mrežu mislilaca, arhitekata i prijatelja, stavljajući Zagreb na arhitektonsku mapu Europe i šire i nudeći u našem kontekstu jedan od rijetkih atraktivnih i zahtjevnih terena za polemiku i diskusiju u struci i šire.



Think Space i Društvo arhitekata se zahvaljuju Gradu Zagrebu kao partneru na podršci programu, svim sponzorima i medijskim partnerima te ljudima koji su svojim radom i entuzijazmom omogućili realizaciju još jednog ciklusa.
Više o nagrađenim autorima i projektima natječaja THINK public SPACE potražite ovdje, a više fotografija s (Ne)Konferencije možete pogledati u galeriji na facebook-u.
Sve fotografije: Marko Ercegović


Program Think Space pokrenut je 2010. od strane Društva arhitekata Zagreba kao platforma za promišljanje i eksperimentiranje u arhitekturi ciljajući na međunarodnu javnost. Kroz cikluse natječaja, simpozija i nekonferencija Think Space je proteklih godina povezao preko 800 sudionika iz 80ak zemalja svijeta.

Ove godine Think Space doživljava posebno izdanje pod krovnom temom „THINK public SPACE“. Fokus posebnog izdanja programa usmjeren je na javni gradski prostor. Think Space se ovom prigodom udružuje s opsežnim i ambicioznim projektom revitalizacije javnih prostora Grada Zagreba „Zagreb za mene“ kojeg provodi Društvo arhitekata Zagreb u suradnji s Arhitektonskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu. Projekt „Zagreb za mene“ teži podizanju kvalitete javnih prostora u gradu Zagrebu kroz 17 intervencija uključujući javnost, struku i gradsku upravu te ujedno doprinoseći podizanju svijesti i važnosti teme javnog prostora kroz projekt „Zagreb za mene“. U okviru spomenutog, kroz posebno izdanje natječaja THINK public SPACE, od natjecatelja će se tražiti prijedlozi suvremenih rješenja za javni prostor na konceptualnoj i teoretskoj razini istražujući mogućnosti i propitujući značenje javnog prostora u današnjem društvenom, geopolitičkom i ekonomskom kontekstu osobito u pogledu javnog i individualnog.

Više potražite na www.think-space.org

 

 

Rezultati

Dječji vrtić Sloboština

27/11/2024

Rezultati natječaja za izradu idejnog arhitektonsko-urbanističkog  rješenja DJEČJEG VRTIĆA SLOBOŠTINA U ZAGREBU

 

Rezultati

Dječji vrtić Jarun

11/09/2024

Rezultati natječaja za izradu arhitektonsko-urbanističkog rješenja DJEČJEG VRTIĆA JARUN

Rezultati

Dom za starije Dubrava

30/08/2023

Rezultati natječaja za izradu urbanističko-arhitektonskog rješenja DOMA ZA STARIJE DUBRAVA.

  • Rezultati

    Dječji vrtić Sloboština

    27.11.2024.

    Rezultati natječaja za izradu idejnog arhitektonsko-urbanističkog  rješenja DJEČJEG VRTIĆA SLOBOŠTINA U ZAGREBU

     

  • Rezultati

    Dječji vrtić Jarun

    11.9.2024.

    Rezultati natječaja za izradu arhitektonsko-urbanističkog rješenja DJEČJEG VRTIĆA JARUN

  • Rezultati

    Dom za starije Dubrava

    30.8.2023.

    Rezultati natječaja za izradu urbanističko-arhitektonskog rješenja DOMA ZA STARIJE DUBRAVA.



 





Program je realiziran uz potporu 
 Grada Zagreba


Potpora:


Partneri:

 


Medijski partneri:

 

 


Donatori:



 



 

 


 



Program je realiziran uz potporu 
 Grada Zagreba


Potpora:



Partneri:



Medijski partneri:



Donatori:


  •  

 

Društvo arhitekata Zagreba
Trg bana Josipa Jelacica 3/1
t +385 1 4816151
daz@d-a-z.hr

DAZ bilten:

Prijavite se
Copyright ©2024 DAZ.