Projekt
Paviljon STUDIA UP na Bijenalu urbanizma i arhitekture u Kini
Autor/izvor: DAZ 16/12/2011
STUDIO UP je nastupio na ovogodišnjem Bijenalu urbanizma i arhitekture u Shenzhenu i Hong Kongu s projektom GIZMO, poviljonom u sklopu Ultra-Light Village izložbe koju je osmislio izbornik Terrence Riley.
GIZMO - Paviljon za Bijenale urbanizma i arhitekture u Shenzhenu i Hong Kongu 2011
Autori: Lea Pelivan + Toma Plejić / STUDIO UP
Projektni tim: Irena Bakić, Josipa Baričević, Nikola Brlek, Luka Cvitan, Jelena Martić, Marko Salopek, Hana Svatoš-Ražnjević, Vanda Trifunović
Suradnici: Velcon Projekt : Albert Pavlović, Veljko Nižetić, Lidija Nizić, Marko Sardelić (konstrukcija)
Fotografije: Miljenko Bernfest, Marko Salopek
Bijenale dva grada, Shenzhena i Hong Konga se održava od 2005. godine, s dugoročno zadanom temom urbanizma. Ovogodišnji izbornik je Terrence Riley, međunarodno priznat arhitekt i kustos. Od njegovih značajnih projekata izdvajaju se renovacija i proširenje Muzeja moderne umjetnosti u New Yorku i Muzej umjetnosti u Miamiju. U izborničkoj izjavi ovogodišnjeg Bijenala, Terrence Riley zadaje jednostavnu i neupitnu/dogmatsku, snažnu temu: Arhitektura stvara gradove – gradovi stvaraju arhitekturu.
Uz opsežan program u centru Shenzhena, Riley je osmislio izložbu naslovljenu 'Ultra-Light Village', kao zadatak za šest arhitektonskih timova koji trebaju dizajnirati lagane i prenosive strukture - paviljone. Na temelju nominacija uglednih arhitektonskih stručnjaka, odabrano je šest ureda: Amateur Architecture Studio (Hangzhou, Kina), Clavel Arquitectos (Murcia, Španjolska), MOS (NewYork, SAD), OBRA (NewYork, SAD), STUDIO UP (Zagreb, Hrvatska) i Wei Chun Yu (Changsha, Kina). Postavljajući temu svjetlosti - lakoće (lightness), Riley traži da paviljoni istraže zadanu temu kroz konstrukciju, ali i kroz koncept, referirajući se na temu održivosti.
Kao dio 'Ultra-Light Village' izložbe, paviljon nazvan GIZMO (uređaj, alat) STUDIA UP propituje koncept lakoće - svjetlosti (lightness) ne kao fizičko svojstvo, već kao intenzivni doživljaj. GIZMO tematizira ideje unutrašnjosti i vanjštine, individualnog i kolektivnog, prirodnog i manufakturiranog pejzaža.
shema konstrukcije
tlocrt
presjek
pogled
GIZMO uspostavlja nov odnos posjetitelja i okoline – posjetitelj postaje svjesniji vanjskog prostora dok je u paviljonu, koji s dva nasuprotna ulaza relativizira granicu između individualnog i kolektivnog. Individualni ulaz naglašava vanjštinu, a kolektivni se fokusira na pojedinca.
Reflektivna unutrašnjost paviljona potencira nomadski karakter. Ovisno o lokaciji i položaju, GIZMO je uvijek iznova drugačiji: refleksije vanjštine mijenjaju izgled unutrašnjosti. Radikalno.