Konferencija
Predavanje Alana Kostrenčića: "Arhitektura atmosfera"
Autor/izvor: Filip Pračić 02/04/2023
Koji je odnos između kvalitete čovjekovog okruženja i njegovog osjetilnog stanja?
Može li estetika biti jedan od ekoloških kriterija?
Što prethodi doživljaju prostora?
Na koji način donosimo naš sud o prostoru?
Ideja atmosfera u arhitekturi nije nova. Zumthorova knjiga Atmosfere iz 2006. godine eksplicitno postavlja atmosferu kao arhitektonski koncept. Juhani Pallasma također, teoretizirajući o perifernoj percepciji u doživljaju arhitekture, jasno naglašava važnost arhitektonske kreacije atmosfera. Teoretičar arhitekture Alberto Perez-Gomez taj suptilni vid doživljaja arhitektonsko prostora naziva „ugađanjem (attunement)“. Međutim, ono što zadnjih godina postaje izuzetno zanimljiva tema jest pokušaj uspostavljanja nove estetike kroz temu atmosfere. Njemački filozof Gernot Böhme, kao i talijanski filozof Tonino Griffero intenzivno rade na postavljanju novog pristupa estetici (koju nazivaju „ekološkom estetikom“) s atmosferom kao temeljnim konceptom.
Ovo predavanje pokušat će razmišljati i o stvaranju i doživljaju arhitekture, kao i promjenama u njoj s aspekta tih novih ideja i teorija.
O PREDAVAČU:
doc.dr.sc. Alan Kostrenčić
Diplomirao i doktorirao na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu. 2003. osniva arhitektonski ured Kostrenčić i Krebel – arhitekti u kojem radi kao voditelj projekata i glavni projektant. Sudjeluje u edukaciji kao docent na Kabinetu za javne zgrade Arhitektonskog fakulteta sveučilišta u Zagrebu. Područje interesa mu je javni gradski prostor kojim se bavi kroz arhitektonsku praksu, kao i u teorijskom promišljanju. Autor je nagrađenih arhitektonsko-urbanističkih natječaja i realizacija nominiranih za nagrade B. Bernardi, V. Kovačić, Public Space Award te Mies van der Rohe Award. Bavi se teorijskim i publicističkim radom te je bio član uredništva časopisa Oris, Čovjek i prostor i Arhitektura.