Predavanje
Predavanje Merve Bedir - The Disposable Human vs. Economies of Solidarity
Autor/izvor: DAZ / oris.hr 04/04/2016
U četvrtak, 7. travnja 2016. u 19:00 sati Merve Bedir održat će treće u nizu od šest predavanja u Oris Kući arhitekture u sklopu platforme Future Architecture naziva The Disposable Human vs. Economies of Solidarity.
Predavanje će započeti predstavljanjem objekata, tehnologija i prostora povezanih s migracijom i ograničenjima iz različitih konteksta poput Istanbula, Mytilinija, rijeke Maritsa kod Plovdiva, Melbournea, Ammana i Gaziantepa. Ovo je dio trenutnog istraživanja Merve Bedir o vokabularu gostoprimstva. Bedir će u nastavku predavanja govoriti o raznovrsnosti lokalnih primjera gdje inicijative migranata i izbjeglica pokušavaju razviti nove oblike solidarnosti i reprezentacije. U zaključku će razmotriti odnos između zamjenjivog čovjeka i ekonomija solidarnosti.
Merve Bedir je studentica doktorskog studija na Tehničkom sveučilištu u Delftu te partnerica u uredu Land and Civilization Compositions. Kustosica je izložbe Vocabulary of Hospitality (2015.) u Istanbulu i izložbe Uncommon River na manifestaciji One Architecture Week iz iste godine, dio je ženske kuhinje i vrtnog kolektiva u Gaziantepu, Turska.
Ulaz na predavanje je slobodan. Predavanje će se održati na engleskom jeziku.
Voditeljica projekta za Oris Kuću arhitekture je arhitektica i kustosica Ana Dana Beroš, a suradnica Divna Antičević.
Što je Future Architecture?
Future Architecture je prva paneuropska platforma za arhitekturu, muzeje, festivale i producente; donošenje ideja o budućnosti gradova i arhitekture bliže široj publici. Naši ciljevi:
- Promisliti budućnost. Istaknuti ćemo talentiranu generaciju u nastajanju iz različitih disciplina i istražiti i podijeliti ideje o budućnosti gradova i arhtiekture.
- Razmijeniti. 14 organizatora iz 13 zemalja će stvoriti paneuropski program, posjetiti kreativce u nastajanju i prezentirati svoje ideje na izložbama, konferencijama, predavanjima i radionicama, u knjigama i na internetu.
- Podignuti svijest. Platforma će složena pitanja objasniti na razumljiv način i promicati održivi životni okoliš.
- Izgraditi predanost. Future Architecture European Quality label će prepoznati organizatore koji rade s kreativcima u usponu i prepoznati njihovu predanost ciljevima platforme.
Tko je dio Future Architecture platforme?
Koordinirajući tijelo: Muzej arhitekture i dizajna u Ljubljani (Slovenija)
Članovi: Muzej arhitekture u Wrocławu (Poljska), Beogradski međunarodni tjedan arhitekture (Srbija), Narodni muzej umjetnosti 21. stoljeća u Rimu (Italija), Kuća arhitekture u Grazu (Austrija), Arhitektonski festival Kopenhagen (Danska),Arhitektonski tjedan u Tiranu (Albanija), Dizajn Biotop u Ljubljani (Slovenija),Arhitektonski trijenale Lizabon (Portugal), Ruby Press, Berlin (Njemačka), Švicarski arhitektonski muzej u Bazelu (Švicarska), Arhitektonski tjedan u Prištini (Kosovo),CANactions u Kijevu (Ukrajina), Oris Kuća arhitekture (Zagreb).
The Future Architecture Platform želi uvesti i slaviti inovaciju, eksperimentiranje i ideje generacije koje će projektirati arhitekturu i izgraditi europske gradove u narednim godinama. Time će se promovirati europska inovacija, atrhitektura, kultura, znanje i društveni kapital kroz jednu zajedničku platformu.
www.futurearchitectureplatform.org
izvor: oris.hr