Prezentacija
Prezentacija projekta Res Urbanae
Autor/izvor: DAZ 16/06/2011
U četvrtak, 16 lipnja, i subotu, 18. lipnja, u MO Dinko Šimunović, prostorije mjesne samouprave, Srapčeva 12, održat će se prezentacija projekta Res Urbanae.
četvrtak, 16. lipnja 2011
od 19 do 21
MO Dinko Šimunović, prostorije mjesne samouprave, Srapčeva 12
Dnevni red
-
O projektu Res Urbanae
-
Prezentacija publikacije Prostor identiteta, prostor interakcije, prostor promjene
-
Predstavljanje prijedloga za redizajn i/li revitalizaciju urbane opreme na području Maksimira
-
Prezentacija radionica za lokalnu zajednicu osmišljenih unutar projekta Novic – memorija prostora
-
Uloga mjesnih odbora u pre/oblikovanju grada
-
Diskusija
od 21 do 22
Kersic (Trg Otokara Keršovanija)
projekcija filmova Željka Kipkea i arhivskih fotografija o stupićima'Bernarda Bernardija
subota, 18. lipnja 2011.
od 10 do 13
MO Dinko Šimunović, prostorije mjesne samouprave, Srapčeva 12
Razgovori i intervjui s građanima
Projekt Res Urbanae dio je napora koji se ulažu u propitivanje koji i kakvi načini podrške djelovanju u javnom prostoru, koja i kakva umjetnost u javnom prostoru, te kakav urbani dizajn nam treba danas. Res Urbanae se između ostalog bavi i mogućnostima koje u tom smislu pružaju platforme lokalnih samouprava. Nekoć, upravo zahvaljujući porezima te sredstvima koja su se putem njih generirala i bila usmjeravana na savezni, republički i lokalni nivo, mjesne samouprave, preko SIZova (Samupravnih interesnih zajednica), mogle su postati nositelji prijedloga za intervencije u javnom prostoru.
'Na razini mjesnih zajednica osamdesetih godina mogle su se uspostaviti tzv. delegacije za kulturu, koje su se bavile istraživanjem i predlaganjem zadovoljenja kulturnih potreba i kulturnih aktivnosti u obuhvatima mjesnih zajednica. Javljaju se i formulacije kao socijalizacija prostora te kultura prostora, piše Fedor Kritovac.
Na takav način je 1979/1980 nastala i urbana intervencija Bernarda Bernardija i Nenada Ilijića, koja sadrži osebujni mural kao i stilizirano dječje igralište ispred njega . Danas su i mural i stupići (upravo tako građani nazivaju ovaj primjer vrsnog urbanog dizajna) u vrlo lošem stanju, a i koriste se na način na koji to autori možda i nisu zamislili. Teme revitalizacije ove urbane intervencije (zastičeno kulturno dobro), kao i teme održavanja djelomično zastičenog objekta DVDa Maksimir u Fijanovoj, prijedlozi za dizajn i revitalizaciju urbane opreme na području gradske četvrti Maksimir, prikupljanje memorije kvarta na dnevnom su redu dogadjanja 16. i 18. lipnja u prostorima Mjesnog odbora Dinko Simunović, Srapčeva 12, te na Trgu Otokara Keršovanija.
Sudjeluju: Dafne Berc (dia), Mia Bogovac, Kristina Volf, Maša Milovac, Dora Durkesac (dizajnerice), Bojan Mucko i Sonja Leboš (kulturni antropolozi), Marica Vidušić (predsjednica MO 'Dinko Šimunovic'), Dino Igrec (povjesničar umjetnosti), Ranka Franz-Stern (novinarka lista Maksimir, moj kvart), Gordana Brus (urednica lista Maksimir, moj kvart), studenti Akademije likovnih umjetnosti – Nikolina Butorac, Lana Bobic, Luka Smetisko, Marko Serić, Lea Vene.
Projekt Novic – memorija kvarta nastao je u sklopu kolegija Multimedijska i multidisciplinarna umjetnost; mentorica: Andreja Kulunćić, Akademija likovne umjetnosti, Odjel za nove medije.
Res Urbanae je projekt Udruge za interdisciplinarna i interkulturalna istrazivanja (UIII) u suradnji sa Zakladom Heinrich Boell. Podršku je pružila Zaklada Heinrich Boell i zagrebački Gradski ured za obrazovanje, kulturu i sport. Projekcije filmova i arhivskih fotografija dio su projekta aRs PUBLICae u suradnji sa Hrvatski filmskim savezom i Hrvatskim muzejem arhitekture. Podršku za ovaj projekt je pružilo Ministarstvo kulture RH.
www.uiii.org/pipipp