Ekonomija
Španjolska naselja duhova
Autor/izvor: DAZ / huffingtonpost 25/02/2016
Španjolske posljedice špekulativnog urbanizma i naselja duhova s 3 milijuna praznih domova, tema su knjige autora Christophera Marcinkoskog „The City That Never Was“.
U sceni filma “The Big Short,” koji se bavi financijskom krizom, agentica za nekretnine pokazuje protagonistima filma prazne kuće na Floridi inzistirajući na tome da je tržište samo malo zaspalo. Kada je puknuo napuhani mjehur nekretnina te kad su ljudi počeli gubiti svoje domove, pukli su i projekti developera diljem svijeta. Jedna od najpogođenijih zemalja je bila upravo Španjolska u kojoj je 3 milijuna praznih domova, a poluzavršena naselja se prostiru diljem zemlje.
Christopher Marcinkoski: Sjeverozapadna zona Ciudad Valdeluz, znana kao Miraflores district, u 2014.
Špekulativni urbanizam opisan u knjizi The City That Never Was, autora Christophera Marcinkoskog je pojam kojim autor opisuje što se događa kada javni i privatni sektor kreću u urbanizaciju velikih razmjera s ciljem gospodarskog profita, a ne na osnovu realnih potreba. Knjig pokazuje devastirajuće posljedice.
PNOA El Cañaveral naselje, prikazano 2002. i 2012.
Sela s 300tinjak stanovnika su ekspandirala na dvostruko i trostruko već broj stambenih jedinica, ističe Marcinkoski. Količina proizvedenih stanova je bila daleko iznad najoptimističnijih demografskih projekcija, te je takva situacija bila raširena diljem zemlje.
Ricardo Espinosa: Veliko naselje Ensanche de Vallecas blizu Madrida s nedovršenim javnim prostorom 2014. prikazuje prazninu.
Damir Sekulić: Ensanche de Vallecas, javni prostor, 2011.
Razmjeri i proporcija infrastrukture i javnih prostora, te praznine ilustriraju ambicioznost i veličinu započetih projekata. Prateći stanogradnju, infrastrukturni zahvati u Španjolskoj su također uzeli maha pa je tako između 1990. i 2010. godine otvoreno 8 novih zračnih luka, a 21 je prošla preuređenje ili proširenje. Mnogi infrastrukturni zahvati su još uvijek nedovršeni, a kako autor knjige tvrdi, planeri i projektanti su sučesnici u stvaranju ovih promašaja. Potrebno je priznati izloženost i ranjivost megalomanskih projekata urbanizacije i prilagoditi ih realnim potrebama. Špekulativni urbanizam se međutim nije zaustavio s finacijiskom krizom 2008. U Kini se on još uvijek nastavlja, a kroz fenomen rastućih afričkih gradova se ponavljaju europske greške, kako tvrdi Marcinkoski.
Christopher Marcinkoski: Nedovršeni pješački prijelaz između zračne luke Central Ciudad Real i nerealizirane stanice brze željeznice
Christopher Marcinkoski: Nedovršeni spoj između MP-203 i R-3, dvije prometnice južno od grada Mejorada del Campo, 2014.
Ricardo Espinosa: Reklamni pano za promiđbu Los Berrocales,prisutan kroz cijelo trajanje financijske krize.
foto naslovnice: Centralna zona Ciudad Valdeluz, polu završenog naselja u blizini Guadalajare u Španjolskoj, 2014.
via: huffingtonpost