Nagrada Pritzker
Toyo Ito je ovogodišnji dobitnik nagrade Pritzker
Autor/izvor: DAZ 18/03/2013
Japanski arhitekt Toyo Ito je dobitnik ovogodišnje nagrade Pritzker najvažnijeg priznanja za arhitekturu u svijetu.
29. svibnja ove godine, u Bostonu u predsjedničkoj biblioteci i muzeju John F. Kennedy, Toyo Ito će postati četvrti japanski arhitekt kojem će biti uručena nagrada Pritzker. Kanzo Tange (1987.), Fumihiko Maki (1993.) te Tadao Ando (1995.) su tri velikana japanske arhitekture uz koje će se od sada svrstati i 71-godišnji Toyo Ito, objavio je Thomas J. Pritzker, predsjednik Hyatt Fundacije, sponzora nagrade.
Svrha nagrade Pritzker utemeljene 1979. od strane Jay A. Pritzkera i njegove supruge Cindy je odati godišnje priznanje živućem arhitektu čiji rad i djelo pokazuje kombinaciju talenta, vizije i predanosti arhitekturi. Laureat je nagrađen i sa novčanom nagradom od $100 000 te brončanom medaljom. Polje arhitekture je izabrano za dodjelu nagrade od strane Fondacije zbog involviranosti obitelji u izgradnju lanaca Hyatt hotela, kao i isključenosti arhitekture, kao kreativnog poduhvata pri dodjeli Nobelove nagrade, prema kojoj su stvorene procedure samog izbora.
Toyo Ito je počeo svoju karijeru u firmi Kiyonori Kikutake & Associates nakon što je diplomirao na Sveučilištu u Tokyu 1965. Šest godina kasnije osniva vlastiti studio u Tokyu. Primio je mnogobrojna internacionalna priznanja i nagrade uključujući 22. Praemium Imperiale, Royal Gold Medal RIBA-e 2006. te Zlatnog lava za životno djelo na Venecijanskom Biennalu 2002.
Međunarodni žiri u sastavu Lord Peter Palumbo , Alejandro Aravena, Stephen Breyer, Yung Ho Chang, Glenn Murcutt, Juhani Pallasmaa i Martha Thorne nazvao je Ita „stvaraocem bezvremenskih građevina zbog svog dizajna koji spaja sa duhovnom dimenzijom i poetika koja transcendira iz njegovih radova“
Među radovima Toyo Ita potrebno je istaknut „Aluminijsku kuću“ iz 1971. „White U“ iz 1976. , Tod's Omotesando zgradu, gradsko groblje u Gifu prefekturi, tokijsko Tama Art University knjižnicu i vjerojatno njegovo kapitalno djelo Sendai Medijateku.
Toyo Ito je reagirao na proglašenje slijedećim riječima: „Arhitektura je vezana mnogim socijalnim ograničenjima. Projektirao sam imajući na umu mogućnost stvaranja udobnijih prostora ako bi se uspjeli osloboditi ograničenja barem malo. Međutim, kada je zgrada završena, postanem bolno svjestan mog vlastitog nezadovoljstva koje pretvorim u energiju za prihvaćanje izazova novog projekta. Ovaj proces će se vjerojatno nastaviti ponavljati u budućnosti. Stoga nikad neću uspjeti popraviti svoj arhitektonski stil te biti zadovoljan svojim radom.“
Više o radu i djelu Toyo Ita pogledajte ovdje, a službenu objavu dodijele nagrade Pritzker pročitajte ovdje.
Aluminijiska kuća (1971.)
Tod's Omotesando zgrada
Sendai Medijateka
target=