Radionica / Izložba
Autor/izvor: DAZ 04/03/2013
U prostoru “krletki” Kneževe palače u Zadru od 1. ožujka može se razgledati izložba studenata treće godine arhitekture Fakulteta građevinarstva, arhitekture i geodezije Sveučilišta u Splitu.
Tema ovogodišnje radionica arhitektonskog projektiranja 3 koju su vodili Iva Letilović i Idis Turato bila je izrada prostorno-programske studije Gimnazije Franje Petrića (MIOC) u Zadru ali i osmišljavanje školske lođe Osnovne škole Galovac. Izloženo je 10 idejnih rješenja školskog paviljona "školske lođe" i 25 idejnih studija uređenja Gimnazije.
Studenti su, podijeljeni u četiri grupe u suradnji sa sam gimanzijalcima i ravnateljicom Brankom Pedišić ispitali prostorne mogućnosti za dogradnju, uređenje, faznosti i moguću izgradnju nove Gimnazije. Kroz projekt školske lođe u Galovcu studenti su, zajedno svojim mentorima pokušali dati odgovor na to kako izgleda suvremena učionica, učionica za 21. stoljeće i kakva je to promjena koju nova arhitektura može unijeti u naš obrazovni sustav koji je u osnovi nepromijenjen već 130 godina. Tako je osmišljen novi školski prostor, školska lođa, polivalentan učionica koja djeci omogućava usvajane novih vještina i znanja kako kroz klasične oblike nastave tako i kroz igru, samostalan rad, manje formalnu nastavu, nove tehnologije i vannastavne aktivnosti. Istovremeno školska lođa je i javni prostor, prostor koji škola otvara prema mjestu te tako obogaćuje kulturni i društveni život zajednice.

Posebnost ove radionice je i u tome što su studenti kao konačan proizvod prezentirali zajednički paviljon koji će uz pomoć Zadarske županije i sponzora biti izgrađen kao nadogradnja Osnovne škole Galovac. Ovaj princip je nastavak suradnje između Zadarske Županije i Fakulteta građevinarstva, arhitekture i geodezije ostvarene prošle godine na izradi školske lođe Osnovne škole Stjepan Radić u Bibinjama. I dok se čekaju sve potrebne dozvole i skori početak radova na prvom paviljonu i započinju paralelne pripreme drugog javlja se još niz škola zainteresiranih ovakav oblik suradnje.
Ovaj rezultat je nagrada i motiv mentorima koji su ovaj, u Hrvatskoj jedinstven projekt osmislili i svojim ga neizmjernim entuzijazmom pokrenuli, a ponajviše studentima koji kroz izradu i realizaciju projekta stječu neprocjenjivo iskustvo i motivirajuću spoznaju da uložena energija i rad ne samo da neće proći nezapaženo i završiti „u ladici“ već će biti nagrađen realizacijom.
Trud koji su iskazali studenti sa svojim mentorima, učenici i ravnatelji OŠ Galovac i Gimnazije Franje Petrić i podrška koju im je pružilo Fakultet i Zadarska županija na čelu sa pročelnikom Upravnog odjela za društvene djelatnosti Ivanom Šimunićem u ovom malom pokušaju redefiniranja školskog prostora pruža nadu da hrvatski obrazovni sustav ima želju i energiju da sam sebe postupno reformira kako prostorno tako i programski. Princip rada sa studentima arhitekture u kojem su arhitekti, u ovom slučaju mentori i studenti pokretači inicijative, u kojem se pokušava riješiti stvaran „životan“ problem u suradnji sa krajnjim korisnikom, širom zajednicom i institucijama i u kojem je krajnji cilj realizacija koja doprinosi “društvenom“ možda i više nego na pitanje kao treba izgledati učionica za bolje sutra daje odgovor na pitanje kako treba izgledati obrazovanje za bolje sutra.
Nadamo se da će se ova suradnja nastaviti i da će se Zadar i okolica u skoroj budućnosti moći pohvaliti nizom ovakvih malih, studentskih, arhitektonskih bisera. I za kraj riječi kojima je profesor Idis Turato otvorio izložbu: „Vidimo se dogodine u paviljonu u Galovcu“.
Autor:
Domagoj Diklić
Foto:
Tanja Gulan
Studij arhitekture
Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije – Split
Radionica arhitektonskog projektiranja 3
Voditelji: Iva Letilović, Idis Turato
Asistenti: Dinko Peračić, Katarina Kovačić
Zadarska Županija
Upravni odjel za društvene djelatnosti
Pročelnik Ivan Šimunić prof
Gimnazija Franje Petrića
Ravnateljica Branka Pedišić
Osnovna škola Galovac
Ravnatelj Josip Lučić