City Acupuncture
Završena akupunktura Sarajeva
Autor/izvor: DAZ 12/04/2013
Prošli petak, 5.travnja 2013. održana je završna prezentacija radova radionice City Acupuncture u Sarajevu u prostorijama Public Rooma Sarajevo i Ugostiteljske škole smještene na radnoj lokaciji Podbistrik, čime je nakon Skopja, Beograda i Zagreba završena i pretposljednja radionica u sklopu projekta City Acupuncture.
U Sarajevu se kao i na prijašnjim radionicama okupilo četrdesetak mladih stručnjaka iz Zagreba, Splita, Sarajeva, Skopja, Beograda ali i drugih gradova - Banja Luke, Dubice, Kaknja, Pančeva i Poreča što pokazuje sve veći interes i širenje glasa o radionicama City Acupuncture.
Na južnoj strani rijeke Miljacke, od rijeke naviše nižu se mahalske kuće, dvorišta, groblja, džamije, škole. Među mahalskim kućama smješteno je i nekoliko stambenih zgrada i jedan u tijelo tradicionalne mahale “zalutali” neboder proizvod socijalističke politike koji bitno utječe na zatvorenu socijalnu strukturu. Miješanje socijalnih struktura, rat u Bosni i neimaština utjecali su na veliki porast kriminala te zgrada za vrijeme radionice dobiva radni naziv ”vertikala kriminala” koju jedna od grupa spretno rješava dajući plohama praznih zidova nebodera novu funkciju u smislu površine za sportsko penjanje. Odnos Starog grada i Baščaršije, prema lokaciji Podbistrik, sličan je odnosu pozornice i gledališta, u slučaju Sarajeva postavljenog amfiteatralno.
Aktivnost, mnogobrojni dućani i kavane Baščaršije u suprotnosti su s kultom mirnog mahalskog stanovanja s pogledom na grad. Upravo to pravo na pogled i duh mahale prepoznali su i sudionici radionice te ih unijeli na različite načine u svoje projekte. Lokacija je odvojena od čaršije rijekom duž koje su smještene prometnice, tramvajska linija i pješačka ruta. Na mjestu nekadašnjih mahalskih kuća preko puta sarajevske vijećnice, oslobodio se prostor za park s pogledom na monumentalnu zgradu, upravo prostor tog parka je bio mjesto o kojem se promišljalo na radionici te je nekoliko radova tematiziralo nedefinirani, nedovršeni prostor parka u odnosu s vijećnicom i memorijom na početnu stanicu trebevićke žičare. Bistrička mahala ovisno o političkoj vlasti utkala je diktatima vremena u svoje stukture džamije, austrougarske građevine, samostan Sv. Ante s crkvom, Konakom, u kojem su spavale mnoge poznate ličnosti, tu je i sarajevska pivovara, a onda se ponovo mahali diktira pseudomaurski stil, pa preko socijalne politike socijalističkih stambenjaka nakon drugog svjetskog rata, u novoj poslijeratnoj tranziciji događaju se na tlu mahale čudni spojevi kulture i bespravne gradnje, koje zajednički čine kolaž satkan od grešaka i nezgrapnosti, a da pri tome ne gubi gotovo ništa od svog sarajevskog šarma.
Taj šarm je arhitektonski teoretičar i jedan od najznačajnijih bosanskih arhitekata 20. stoljeća Juraj Neidhardt opisao ovako:
Šta je šarm Orijenta koji počinje u Sarajevu, a kojem zapadnjaci ne mogu odoliti? Ovdje nema planova koji dolaze iz racionalnog razmišljanja, te je sve stvar improvizacije i rezultat ad hoc ideja i privremenih potreba. Ovdje ne postoji jasna osovina i apsolutna simetrija. Ovdje se čak ni građevinski sistemi ne izvode ispravno. Ovdje sve prikazuje potrebu za zadovoljavanjem ljudi. Kompozicija koja se na zapadu uči i izvodi po logici i planu, ovdje postaje zbir dijelova, svaki put kao rezultat različitih potreba i svaki put drugačije improviziranih, ali uvijek sa obzirom na osjećaje. [hvala Lani na citatu]
Nedostatak “pravih” javnih prostora i teško snalaženje u hermetičnosti mahalskog tkiva nadomjestila su predavanja poznavalaca starog sarajevskog duha čemu je doprinijelo na životan način iskustvo suradnje s učenicima ugostiteljske škole u kojoj se radilo, a u našem slučaju i za koje se radilo, budući da je gotovo u svakoj grupi nastao rad koji se bavio školskim dvorištem, kao budućim javnim prostorom za prezentacije proizvoda ugostiteljske škole. Prirodno mjesto za druženje učenika, zidić uz obalu Miljacke tematiziran je u više navrata kao prostor javnog druženja uz rijeku, te postoji mogućnost da se radovi vezani uz rijeku ujedine u zajednički projekt.
Radionica je nadišla velika očekivanja po pitanju dinamike i kohezije grupe, ništa manje ne očekuje se ni od radionice u Splitu u ranu jesen 2013.
U sklopu radionice održana su predavanja koja nadopunjuju temu akupunkturnih intervencija i samog kvarta, a održali su ih strani i domaći predavači: prof. Vesna Hercegovac Pašic (Sarajevo), Armina Pilav (Sarajevo), Nihad Kreševljakovic (Sarajevo), prof. Stjepan Roš (Sarajevo), te su svoj rad u javnom prostoru predstavili bugarski urbani aktivisti Radosveta Kirova i Delcho Delchev, arhitekti iz Sofije.
Na radionici se osmislila 21 intervencija, a stručni žiri u sastavu arhitekt Stjepan Roš (arhitekt), Ognjenka Finci, (arhitektica), Vesna Hercegovac Pašic (arhitektica), te Suad Handanagić (arhitekt) su izdvojili 5 radova za daljnju razradu i izvedbu. Prije konačne odluke i formiranja redoslijeda izvođenja, o svim radovima nastalim na radionici svoj sud će moći dati i lokalni stanovnici. Izložba radova bit će izložena u prostoru Public Room Sarajevo, a isti će se moći pregledati i u digitalnom obliku na facebook stranicama programa a građani će moći davati svoje komentare te predlagati svoje favorite, na taj način nadamo se izvebi i više od pet radova.
Nišani. Svijest o prolazosti života i utkanost svijesti o smrti u život. Kultura mahale.
Prva stanica bivše žičare koja je iz srca grada vodila na Trebević, na čijoj je trasi sada novi krov. Nesporazumi i šarm.
.
Pogled s prve stanice trebevićke žičare.