Nekonferencije
Završila je 2. Think Space Nekonferencija
Autor/izvor: DAZ 22/02/2013
Još se sliježu dojmovi 2. Think Space Nekonferencije. Kako je bilo ove godine u Laubi pročitajte u nastavku uz dnevne izvještaje i kratki osvrt na završeni ciklus Past Forward.
Zatvorili smo 2. Think Space Nekonferenciju i priveli kraju Past Forward ciklus započet 2012. U još uvijek teškim i turbulentnim vremenima za arhitekturu i arhitekt, gdje se nalazimo između redefiniranja same uloge arhitekta u društvu kao i cijele struke, koja još trpi posljedice globalne gospodarske krize, Think Space – platforma i inicijativa Društva arhitekata Zagreba po drugu godinu za redom uspješno okončava ciklus natječaja s Nekonferencijom u Laubi - kući za ljude i umjetnost.
Polagano odrastanje još uvijek mladog Think Space-a ne prolazi bez poteškoća, ali zadovoljstvo donosi činjenica da Think Space postaje sve priznatiji u internacionalnim krugovima arhitekture. Prisjetimo se samo izložbe „The Competitive Hypothesis“ u njujorškoj galeriji Storefront, koje je Think Space Past Forward bio sastavni dio ovog siječnja. Priznanja dolaze i od gostiju s kojima smo se družili ovaj vikend, natjecatelja i svih uključenih. Nalazimo se u neizvjesnom vremenu u kojem je Think Space platforma svojevrsno osvježenje arhitektonske mislim u Hrvatskoj, regiji i mnogo šire. Puneći jednu rupu i otvarajući esencijalna pitanja suvremene arhitektonske misli, ova platforma u inat okolnostima u kojima živimo nudi jedan novi pomalo nepoznati aspekt u promišljanju prostora, arhitektonske struke i šire kod nas podsjećajuči nas na ono bitno u arhitektonskoj struci – razmišljanje i propitivanje prostora, ideja i koncepata suvremene arhitekture.
Neupitno je da će stasavanje Think Space u idućim godinama napredovati i privlačiti nove mislioce prostora i izvan arhitektonske struke ta da će zasjati jače i kod nas u trenutnoj pomalo sumornoj arhitektonskoj atmosferi.
Pogledajte na našim facebook stranicama album s fotografijama sva tri dana našeg fotografa Gorana Hrubija. Podsjećamo da sve nagrađene projekte možete vidjeti na web stranicama Think Space-a. Pratite Think Space i dalje na web-u i facebook-u. Think Space ide dalje, novi ciklus počinje već na proljeće! Zahvaljujemo svim sponzorima, sudionicima Nekonferencije, natjecateljima, svima koji su pomogli oko organizacije, uložili svoje vrijeme i trud u Think Space inicijativu, a u nastavku pročitajte izvještaje po danima.
registracija
prezentacija radova
Open Space on Think Space
Dan prvi
U pomalo božićnom raspoloženju crna Lauba zabijeljena laganim snježnim pokrivačem u petak je zaželjela dobrodošlicu sudionicima Think Space 2012 - Past Forward Nekonferencije. Uvodno upoznavanje sa Zagrebom za sve na&ˇe inozemne održao je Luka Korlaet u 12.30h, a u 14.00h slijedilo je službeno otvorenje Nekonferencije na kojem je predstavljena tema i natječajni radovi iz ciklusa Past Forward kojeg ovaj vikend zatvaramo i nagovješćujemo novi.
Tijekom popodneva imali smo priliku vidijeti prezentacije nagrađenih radova na Past Forward natječaju iz sve tri kategorije - The Paek, Blur Building i Yokohama Terminal. Horatiu Valcu i Daniel Reist prezentirali su na dojmljiv način svoj reinterpretaciju Zahinog The Peak Leisure Club iz 1982. Svojom pomičnom gastro-kapsulom osvojili su drugu nagradu. U pojašnjenju rada, istaknuli su film Touch of Evil Orsona Wellesa, snimljenog u jednom kadru te konotaciju s pomičnim restoranom iznad Hong Konga.
Jorge Suro iz Meksika predstavio je svoj Yokohama terminal i objasnio artikulaciju prostora provlačenjem komunikacija kroz terminal i govorio o programiranju u projektu i arhitekturi te difuziji granica između različitih programa. Topological Songlines for Yokohama je projekt španjolca Pedra Pitarch Alonsa u kojem uz arhitekturu do izražaja dolazi njegova druga strast – skladanje suvremene glazbe.
Jakša Kalajdžić i Tomislav Katić, dva splitska dobitnika posebnog priznanja u kategoriji Yokohama terminal osvijetlili su obraz hrvatske arhitekture unutar ovogodišnjeg Think Space natječaja. Obojica su svoje radove prezentirali na duhovit način, osvrnuvši se na masovnu produkciju i zadržavanje jedinstvenosti arhitektonskog projekta, odnosno digitalnu fabrikaciju i mogućnosti primjene u arhitektonskoj produkciji.
U večernjem programu od 20h u Društvu arhitekata Zagreba, Trga bana Josipa Jelačića 3/1 družili smo se i zaključili prvi dan Nekonferencije.
Zagreb intro - Luka Korlaet
Open Space on Think Space
Call for papers prezentacija
Dan drugi
S malim zakašnjenjem krenuo je i drugi dan na Think Space konferenciji. Slušali smo izlaganje Ethel Baraona Pohl i Cesara Reyes Najera o programiranju, reprogramiranju i disprogramiranju te o nepotrebnosti arhitekta u današnjem društvenom trenutku. Ethel i Cesar iz dpr-Barcelona su jedni od sudionika ovogodišnjeg Think Space Call for Papers. Na njihovo izlaganje nadovezao se Pedro Pitarch Alonso iz Madrida, kojeg smo slušali i jučer, ovog puta s radom koji propituje identitet arhitekta i arhitektonskih ureda. Koliko je egocentričnosti i koliko taštine danas prisutno u struci te na koji način funkcioniraju poznate renomirane arhitektonske firme i arhitekti. Pedro je ponudio neke od odgovora i primjera, iz svog iskustva - rada u mnogobrojnim radnim grupama, OMA-i te analizirajući ovu zanimljivu temu.
U nastavku dana Miljenka i Jasmina iz HUB Zagreb uvele su nas u Open Space on Think Space, zanimljivu formu manjih grupnih diskusija moderiranih i predloženih od strane samih natjecatelja. Teme i dvojbe naslovljene su većinom vezane uz društveni moment arhitekture i same struke danas. Pitanja poput autonomnosti arhitekture te neizvjesnosti prevladavaju, a u Open Space diskusijama da li smo se u potragu za odgovorima i perspektivama.
U večernjem djelu programa otvorenom za publiku i ostale radoznale goste nazočili smo svečanosti dodijele nagrade prisutnim natjecateljima. U kategoriji Yokohama terminala dodijeljeno je 7 posebnih priznanja, od kojih su 2 ostala u Hrvatskoj. Ranije tijekom dana u Skype konferenciji pridružio nam se i Greg Bencivengo, koji je uz Marissu Tirone također jedan od dobitnika posebnog priznanja. Za rad u kategoriji The Peak, Daniel Reist i Horatiu Valcu primili su drugu nagradu, a pored toga dodijeljena je i 3. te dva posebna priznanja. Blur Building, jedina od 3 ovogodišnje kategorije u kojoj je dodijeljena 1. nagrada nam je donijela jedan uistinu internacionalni tim koji je stigao u Zagreb u punom sastavu, redom: Andrei Olaru iz Rumunjske, Anna Gulinska iz Poljske, Elena Romagnoli iz Italije te Pablo Roman iz Španjolske su pokazali sa svojim projektom „The Cloud* as an Archive“ što je međunarodna suradnja. Nagrade su uručili Siniša Staničić iz tvrtke ACO, predstavnica Zagrebačke banke i predsjednik DAZ-a Damir Ljutić.
Druženje se nastavilo u veselom raspoloženju uz domjenak i razmjenu dojmova među sudionicima, organizatorima i gostima.
svježe pristigla izložba iz New Yorka
internacionalni tim - pobjednici Blur Buildig natječaja
ugodno i ukusno druženje
Dan treći
Zadnji dan Think Space Nekonferencije smo proveli u diskusijama o perspektivama i budućnosti Think Space Programa te zaključili s Open Space-om World Café-om te našim moderatoricama iz HUB-a Zagreb. U nagradnoj igri podijelili smo 3 Samsung Galaxy tab 2 tableta sretnim dobitnicima i zaključili ovogodišnji ciklus.
sretni dobitnici Samsung Galaxy tba 2 tableta
završno fotografiranje
organizatori
Sponzori:
ˇ style=width: 60px; height: 46px;nbsp;