ARTUR
ARTUR – Turistički prostor: Grad i regija
Autor/izvor: DAZ 05/12/2013
Ovogodišnja tema ARTURA – Turistički prostor: Grad i regija – bavi se propitivanjem i istraživanjem odnosa turističkih gradova i njihovih regija. Odnos grada i regije detaljnije se proučava kroz tri specifične interaktivne i multidisciplinarne radionice. Nakon prve, održane u listopadu u Zadru, gdje se promišljao utjecaj javnih prostora na turizam, donosimo teme i pitanja druge radionice u Dubrovniku – Identitet Grad - regija , te najavljujemo radionicu u Puli – Gradski projekti kao potencijali turističkog razvoja grada i regije koja će se održati u prosincu 2013.
Dubrovačka radionica Artur bavila se pitanjem definiranja koncepta identiteta regije uvažavajući značaj razvoja turizma na temelju cjelovitog potencijala grada i regije kroz podizanje svijesti o gospodarskom i kulturnom potencijalu koji proizlazi iz specifičnog prirodnog okruženja, kulture i tradicije. ARTUR u kontekstu tranzicije i pratećih pojava poput nezgrapnosti masovnog turizma, pronalazi ravnotežu u poticanju ekonomskih, socijalnih, kulturnih i ekoloških projekata koje polaze od lokalnih kulturno-geografskih specifičnosti s ciljem razvoja čitave regije, poput sveučilišnog turizma, koji ima pozitivan učinak na razvoj cjelogodišnjeg turizma, te se uklapa u povijesnu i kulturnu sliku grada. Tema radionice Identitet: Grad i regija promišljala je osnove turizam, baština, prometna povezanost i arhitektura kao osnovne teme stručnih izlaganja i radionice koje su proizašle iz kulturnog i geografskog identiteta kao potencijala za održivi razvoj grada i regije. U želji za uspostavljanjem idealne slike grada za građane i turiste, Artur je otvorio niz pitanja s namjerom uspostavljanja ravnoteže između Grada i regije u gospodarskom, turističkom, socijalnom, demografskom i kulturnom smislu, te su se u radionici razvile slijedeće teme: Kulturna baština - graditeljska i prirodna - osnovni resurs za razvoj regije, planiranje i mogućnosti održivog prostornog razvoja u uvjetima visoke razine zaštite kulturne baštine, uloga visokog obrazovanja u turističkom razvoju grada Dubrovnika.
Ciljevi radionice su bili podići svijest o važnosti baštine i javnih prostora u planiranju razvoja grada i regije kao jedinstvene kulturne i turističke destinacije, potaknuti participaciju zajednice u artikuliranju potreba grada i regije, te je osnažiti otvaranjem prostora za rad visoko obrazovanih kadrova u cjelogodišnjim djelatnostima.
Mr.sc. Marija Kojaković, dip. ing. arh predsjednica Društva arhitekata Dubrovnika istaknula je „da je turizam postigao veliki kvantitativni rezultat, ali da je za to platio živi grad – te da je zanemarena i izgubljena ravnoteža ključnog trokuta: baština – živi grad – turizam. Suživot turizma, baštine i brige konzervatora i građana čini dogovor – participativni program, ako nema tog dogovora već se donose autonomne odluke , spomenička baština i građani su ugroženi, a kvaliteta turističkog proizvoda pada, a time i ekonomski učinak kao i za Grad i državu važne gospodarske djelatnosti. Životni put destinacije je da raste do maksimuma, no u tom času treba reći ne i poduzeti dogovorne mjere za očuvanje identiteta i branda dogovorno u svim nivoima planiranja i osvježiti ponudu novim atrakcijama.“ Prezentaciju je potkrijepila s dva vrijedna projekta obnove: Obnova Sokol grada u Konavlima i zidina u Stonu s izvrsno projektiranim vanjskim ozvučenjem i rasvjetom, koje su ove godine imale 40.000 posjetilaca.
Vitalno pitanje u ovom času i za Grad i za regiju, istaknula je Kojaković, je kako nekretninski projekti utječu na turizam kao gospodarsku granu i život građana, što znače za budućnost grada i regije veliki amputirani prostori nekretninskih projekata, te ulogu razvoja cjelogodišnjih djelatnosti komplementarnih turizmu - visokog obrazovanja i znanstveno istraživačkih djelatnosti u gradu i regiji. Predsjednica Društva arhitekata Dubrovnika zaključuje da će stvaranje ravnoteže u upravljanju gradom i regijom, baštinom i turizmom kao gospodarskom granom voditi i kvalitetnom urbanizmu i arhitekturi.
Mr.sc. Marina Oreb, dipl.ing.arh polazeći od užeg područja Dubrovnika kojeg opisuje riječima: Dubrovnik je neizdrživ i divan. Neizdrživo divan. - otkriva preopterećenje destinacije Grad i ideju o razvoju čitave dubrovačko – neretvanske regije s otocima i primorjem koja polazi od kulturne i prirodne baštine kao potencijala za regionalni razvoj. Oreb ističe da je potrebno pronaći mjeru korištenja znamenitosti svjetske baštine - Dubrovnika s Lokrumom kako bi se rasteretio sam centar Grada, potrebno je ispričati priču o Gradu i Dubrovačkoj Republici, reinterpretirati izvorni život Dubrovnika i svih pojavnih oblika života na području nekadašnje Dubrovačke Republike od Konavala preko Župe i Primorja, Elafita i Mljeta do Pelješca, Korčule i Lastova. Ponovno identificirati ladanjski život Dubrovnika - ljetnikovci Gruža, Lapada, Župe, Rijeke dubrovačke i Elafita, uvrstiti u ponudu mlinice Konavala i solane Pelješca, dovesti u vezu s Dubrovnikom Ston, Cavtat i Korčulu, kao i još uvijek sačuvana tradicijska naselja Dubrovačke republike od Konavala do Pelješca. Oreb je predstavila projekt Zavoda za prostorno uređenje Dubrovačko-neretvanske županije, koji potiče međunarodnu suradnju, u okviru prekograničnog projekta “Baština- pokretač razvoja”, te koji se sprovodi kroz IPA program suradnje Hrvatska - Crna Gora. Projekt se bazira na poticanju i međuinstitucionalne suradnje stručnjaka na lokalnoj razini koji promišljaju prirodnu i kulturnu baštinu kao cjelinu, što evocira ranije urbanističke planove unutar kojih je nastao i projekt Babinog kuka u kojem je održana radionica Artur.
Prostorno planiranje svoje korijene na ovim prostorima ima u Statutu Grada Dubrovnika, a kao početak suvremenog razdoblja smatra se izrada Regionalnoga prostornog plana Južnog Jadrana s kraja šezdesetih godina prošlog stoljeća i kada je nastao i Generalni urbanistički plan Dubrovnika i Babinog kuka pod vodstvom Nevena Kovačevića. Riječ je o prostornom i urbanističkom planu izrađenom pod pokroviteljstvom Ujedinjenih naroda u razdoblju krajem šezdesetih i početkom sedamdesetih godina prošlog stoljeća. Grupe planova, pod zajedničkim nazivom Projekt Južni Jadran izradio je Urbanistički institut SR Hrvatske u suradnji s planerskim institucijama republika Crne Gore, Bosne i Hercegovine i sa stranim partnerskim tvrtkama odabranim od Ujedinjenih naroda. Dr.sc. Ivo Kunst iz Instituta za turizam, koji je ranije sudjelovao u raspravama o projektu Golfa na Srđu, ocijenio da se projekt "Golfa" u velikoj mjeri oglušuje na velik broj županijskih prostorno-planskih odrednica. Na radionici Artur Kunst je govorio o važnosti razumijevanja razvoja prometa kao elementa koji utječe na razvoj destinacije, također koji uzrokuje preopterećenje destinacije i turističke čvorove koje prijete Dubrovniku.
Na radionici je sudjelovalo četrdesetak stručnjaka, arhitekata i turističkih djelatnika, te građana koji zajednički promišljali pitanja radionice raspravljalo se kako je zabilježila komentatorica radionice Ana Mrđa o:
-
ulozi/značaju kulturne i prirodne baštine u formiranju identiteta destinacije, kao i posljedicama koje turizam ostavlja na naslijeđe, a mogu biti afirmativne (unaprjeđenje, očuvanje, prezentacija, prepoznatljivost...) ali i negativne (devastacija prekapacitiranjem)
-
dugoročnoj planskoj strategiji temeljenoj na porastu turističke kvalitete, a ne kvantitete - razvoju grada primarno za građane kako bi sačuvao svoju prepoznatljivost, atraktivnost i turističko gostoprimstvo (zadovoljni građani = zadovoljni turisti)
-
potrebi/nužnosti interdisciplinarnog plana/strategije održivog razvoja destinacije temeljenog na sustavnom prepoznavanju, vrednovanju i zaštiti baštine kao primarnog turističkog resursa
-
problematici nepostojanja koherentnog transparentnog i participativnog plana upravljanja gradom koji za posljedicu ima manipulativnu problematiku nekretninskog biznisa
-
afirmaciji arhitektonske/urbanističke struke u turističkom planiranju, programiranju i optimalizaciji turističkog prostora
Davorka Perić
fotografija naslovnice: Damir Sekulić
Potpora:
Partneri:
Sponzori:
Medijski pokrovitelj: