Vijesti

Povodom 40-e obljetnice početka građenja stambenog naselja Dugave

Autor/izvor: DAZ 25/05/2017

Uz obilježavanje 40-e  godišnjice polaganja kamena temeljca za naselje Dugave, najavljujemo početak rada na izložbi i publikaciji „MAPA: ZAGREB U 99 VARIJACIJA“ urbanista, arhitekta i umjetnika Ivana Čižmeka.

Prije točno 40 godina, 25. svibnja 1977., položen je kamen temeljac za početak građenja najjužnijeg novozagrebačkog naselja - Dugava. Naselje je ime dobilo po nazivu za nisko poplavno zemljište, a predložio ga je 70-ih arhitekt Ivan Zemljak.
 
 
Dugave 1980., Izvor: http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1318055&page=139
 
Natječaj za urbanističko-arhitektonsko rješenje stambenog naselja raspisan je u listopadu 1975. godine, a provedba je bila povjerena Društvu arhitekata Zagreba i „Koprojektu“ iz Zagreba. Po iskustvima stečenima tokom provedbe natječaja zaključilo se kako je instituciju natječaja nužno uvesti kao stalnu praksu u procesu kontinuiranog planiranja što dovoljno govori o važnosti projekta za pomake u urbanizmu i stambenoj arhitekturi, kao najaktualnijim problemima tog doba. Natječajem su bile predviđene 4 stambene zone, od kojih su samo za dvije zone (stambena zona 1 i stambena zona centar) dodijeljene prve nagrade, a nagrađeni autori u oba slučaja bili su isti: Ivan Čižmek, Tomislav Odak, Tomislav Bilić i Zdenko Vazdar. S obzirom na to da preostale dvije zone nisu imale prvoplasirane radove, ocjenjivački sud predložio je investitoru da se daljnja razrada tih zona povjeri jedinstvenom timu sastavljenom od članova drugonagrađenih grupa autora. Naglasak je stavljen na suradnju između timova, a ocjenjivački sud ukazao je i na potrebu interdisciplinarnog pristupa i sistemskog rada, koji bi uz arhitekte i urbaniste uključivao i sve druge specijaliste zadužene za poboljšanje funkcioniranja stambenog naselja.
 
Stambena zona 1, Prva nagrada, Izvor: Čovjek i prostor (klikni za uvecani prikaz)
 
U nezahvalnom periodu obilježenom demografskim pritiskom i ogromnim stresom kojeg je taj pritisak proizveo u prostoru, projekt naselja Dugave bio je prototip društveno-usmjerene stambene izgradnje u Zagrebu. Novim prostorima preko rijeke Save često je nedostajala elementarna infrastruktura, podignuta naselja bila su okarakterizirana tek kao goleme spavaonice bez potrebnog zelenila i društvenih sadržaja, a urbanistička kritika je oštro osuđivala sveprisutni i agresivni esteticizam pravog kuta. Naselje Dugave ponudile su sasvim novu prepoznatljivost prostora – prije svega otklonjenom kompozicijskom osi svih prostornih relacija u iznosu od 45 stupnjeva u odnosu na gradski regulacijski raster, a zatim i izlomljenim i poluzatvorenim stambenim blokovima, dvorištima, oktogonom, kružnom alejom, dijagonalnim pješačkim komunikacijama i dr. Niskim standardima zagrebačkog stanovanja suprotstavilo se arhitekturom orijentiranom na omogućivanje fleksibilnosti stambene strukture, osiguranjem visokih higijenskih uvjeta i tipiziranjem tehnoloških elemenata objekata.
 
Fleksibilnost stana - C hodnik/ Tipični stanovi - galerija, Izvor: Čovjek i prostor (klikni za uvecani prikaz)
 
 
Realizaciju projekta pratile su dosta oštre kritike, a uz sve devijacije nastale prilikom izgradnje pojedinih objekata izostala je i društvena podrška što se sve zajedno negativno odrazilo na sudbinu stambenog naselja. Dugave, nastale kao odvažna reakcija na stanje u urbanizmu i stambenoj arhitekturi, primjer su vizionarske misli koja je nekada bila naša sadašnjost, a danas se čini kao nedostižna budućnost.
 
Izvor: Čovjek i prostor (klikni za uvećani prikaz)
 
 

 

Izvor: Vecernji list  (klikni za uvećani prikaz)

 

Uz obilježavanje 40-e godišnjice polaganja kamena temeljca za naselje Dugave, najavljujemo početak rada na izložbi i publikaciji „MAPA: ZAGREB U 99 VARIJACIJA“ urbanista, arhitekta i umjetnika Ivana Čižmeka

 
Ivan Čižmek, Detalj iz mape "Zagreb u 99 varjacija"  (klikni za uvećani prikaz)
 
Mapa je autobiografski pregled događanja u Zagrebu u periodu od 1990.  do 2010., u kojoj su kroz kolaž teksta, slikovnih prikaza, crteža, novinskih isječaka i autorovih komentara u suodnos postavljene nekadašnje utopističke vizije grada i devastacija urbanog prostora danas.
Integralne vizije o urbanom prostoru kao humanom i funkcionalnom potiču kako iz kozmopolitskog duha Ivana Čižmeka, tako i iz njegove edukacije u Parizu, u jednom od tada najuglednijih studija Jošić, Candilis&Woods.  Korbizjeanski duh  i iskustvo rada u Parizu ostavilo je traga i urbanističkoj praksi Ivana Čižmeka kroz rad u Urbanističkom institutu Hrvatske i Gradskom zavodu za planiranje razvoja grada i zaštitu okoliša. Čižmek sredinom šezdesetih godina kao sudionik zagrebačkog međunarodno značajnog pokreta Nove tendencije, te kasnije kroz Gorgonu,  ostaje povezan sa zagrebačkom likovnom scenom. Njegov nježni program izgradnje Novog Zagreba vidljiv  je u urbanizmu Dugava koje su uključile postojeći ruralni kontekst naselja (Hreljić) i dodale humane stambene blokove, društvene (prostor za igru ) i trgovačke (Okotogon) sadržaje, čuvajući pritom zatečeni i izgrađeni prirodni okoliš (rukavac Save, zelenilo) nekadašnjih naselja. Takav pristup pokazuje razumijevanje i ljubav prema gradu, te poznavanje kulture stanovanja i tradicionalne strukture zagrebačkih donjogradskih blokova, odnosno baštine građanskog društva. Upravo je taj emocionalni odnos prema gradu proizveo Mapu koja sadrži stotinu prikaza gustog vizualnog teksta, koja u sedam cjelina razvija zasebne priče i ocrtava Ivana Čižmeka kroz  teme i područja koje su ga zaokupljale na profesionalnom i intimnom planu. One promišljaju prostor i način života, prirodno prostiranje grada, kulturu prostora i planiranje grada, sudbinu javnog prostora, grad u tranziciji i prostorne tropizme, Croacid , činovnički urbanizam, urbanizam nofca (sve Čižmekovi termini).  Čižmek  se posebno osvrće na paradigmatske tekstove o gradu budućnosti A. Mohorovičića iz 1996. (prikaz Mohin testament), te Šegvićevo  građansko društvo i baštinu socijalističkog grada  (prikaz Dualni grad),  postavljajući ih u suodnos s vremenima nesređenog sustava poraća. Mapa pomišlja etičke i prostorne vrijednosti prostora, zabilježene krećući se gradom kroz prostor i vrijeme, heterotopije, mjesta sreće i mjesta zla koje poništavaju grad. Urbani fenomeni današnjice, emocionalno i vizualno preoblikovani u prikazima, postaju ne-mjesta brutalnog grada i obitavalište proždrljive  kapitalističke zvijeri.
 
 
Ivan Čižmek, Detalj iz mape "Zagreb u 99 varjacija" (klikni za uvećani prikaz)
 
Posljednja cjelina mape je umjetnička refleksija o prostoru i načinu života čije je svjedočanstvo o prostoru i vremenu  vidljivo u prikazima grada kroz interpretacije Kožarića (odnos planine i grada), Vanište (vodena avenija), Knifera (meandriranje grada), Jurića (promet i veze u gradu),  a koje su prema Čižmeku duhovni potencijal grada, u kojem je grad složeni prostorni kulturni sustav različitosti.  
Kolaži slike i teksta najintimnije kroz crtež i rukopis ocrtavaju autorovo proživljavanje grada promijenjenih vizura, devastiranih pojavom novih struktura koje Čižmek bilježi kroz period od dvadeset godina. Listovi mape su svojevrsni terapeutski kontinuirani rad koji analizom i konfrontiranjem u vidu slikovnih i tekstualnih komentara, otvaraju prostor slobode. Kretanje kroz slojevitu mapu, paralelnu s višeslojnošću grada  završava  poznatim crtežom (Kotača/ Kotač mrtvčkih kola) nastalim za antičasopis Gorgona. Izrazom vječnih promjena i prolaznosti Čižmek poručuje: preživljavanje pretvorimo u borbu za humano društvo u našoj urbanoj cjelini. 
“Svi imaju sposobnost prilagođavanju novim prilikama. Pa zato mislim: kad su živa bića preživjela ledeno doba, kad je stvoren čovjek, uvjeren sam da će preživjeti sve ono što nam danas priređuju političari. Zato mislim da ne treba biti pesimist” - I.  Čižmek u pismu Nikoli Polaku, ožujak 2010.
 
Ivan Čižmek, Detalj iz mape "Zagreb u 99 varjacija"(klikni za uvećani prikaz)
 
 
 
 
Izvori:
Natječaj za izradu urbanističko arhitektonskog rješenja stambenog naselja „Dugave“, Čovjek i prostor, god.23 (1976), 3=276, str. 7-15
Čižmek, I. Urbani herbarij, Zagreb: Urbanistički institut Hrvatske, 2002.
Čižmek, I. Sadašnjost je naša budućnost, Čovjek i prostor, god.26 (1979), 5=314, str. 22
Drpić, A.; Kritovac F. Iskustva iz primjene rezultata istraživačkog rada u izgradnji naselja Dugave u Zagrebu (1976-1981), Čovjek i prostor, God.29(1981), 11=344, str. 43-45
Odak, T. Stambena arhitektura Dugava, Čovjek i prostor, god.26 (1979), 5=314, str. 23-24

 

(D.P. i Ž.S.)

Ostalo

Predavanje

Miguel Arraiz Garcia: Kako efemerna umjetnost može promijeniti naše gradove na primjerima Valencije i Burning Man-a

19/12/2024
DAZ/TVZ
Predavanje će se održati u četvrtak, 19.12.2024. u organizaciji Tehničkog veleučilišta u Zagrebu (Av. V. Holjevca 15).

Poziv

GIO 2024. – poziv na prijavu radova i reguliranje članarine

18/12/2024
DAZ/UHA
Pozivamo članove na uplatu članarina povodom prijave radova za GIO 2024.

Izložba

UTOPIJA I STVARNOST – 70 godina planiranja i velikih očekivanja

18/12/2024
DAZ
Pozivamo vas na izložbu u Tehničkom muzeju Nikola Tesla, Savska cesta 18. Otvorenje izložbe odgođeno je do daljnjega te će točan datum naknadno biti objavljen, a nakon otvorenja izložba će ostati otvorena do 23.2.2025.

Natječaj

Dječji vrtić i mjesni odbor Sesvetska Sela

18/12/2024
DAZ
GRAD ZAGREB raspisuje, a DRUŠTVO ARHITEKATA ZAGREBA (DAZ) organizira i provodi Javni, opći, u jednom stupnju, anonimni, za realizaciju, I stupnja složenosti P R O J E K T N I  N A T J E Č A J za izradu idejnog arhitektonsko-urbanističkog  rješenja za izgradnju DJEČJEG VRTIĆA I MJESNOG ODBORA SESVETSKA SELA. 18.12.2024. Objavljeni su odgovori na pitanja natjecatelja. 

Edukacija za buduće arhitekte

Pripreme za prijemni - arhitektura 2025

17/12/2024
DAZ
Društvo arhitekata Zagreba provodi pripreme za prijemni ispit na arhitektonski i srodne fakultete za 2025. godinu. 

Predavanje

Zlatko Karač: Urbanističko naslijeđe planski osnovanih gradova u Hrvatskoj

16/12/2024
DAZ/HAZU
U okviru ciklusa javnih predavanja Znanstvenog vijeća za arhitekturu, urbanizam i uređenje prostora Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti izvršni će dopredsjednik Znanstvenog vijeća prof. dr. sc. Zlatko Karač održati predavanje "Urbanističko naslijeđe planski osnovanih gradova u Hrvatskoj", u srijedu, 18. prosinca u 14 h, u Knjižnici Akademije, Strossmayerov trg 14 u Zagrebu.

Skupština

Poziv na 42. redovitu sjednicu Skupštine Društva arhitekata Zagreba

28/11/2024
DAZ
Poštovane kolegice i kolege, pozivam vas na 42. redovitu sjednicu Skupštine Društva arhitekata Zagreba (DAZ) koju po odluci Upravnog odbora sazivam u petak, 13. prosinca 2024. godine, s početkom u 18 sati u prostorijama DAZ-a.

Rezultati

Dječji vrtić Sloboština

27/11/2024
DAZ

Rezultati natječaja za izradu idejnog arhitektonsko-urbanističkog  rješenja DJEČJEG VRTIĆA SLOBOŠTINA U ZAGREBU

 


 





Program je realiziran uz potporu 
 Grada Zagreba


Potpora:


Partneri:

 


Medijski partneri:

 

 


Donatori:



 



 

 


 



Program je realiziran uz potporu 
 Grada Zagreba


Potpora:



Partneri:



Medijski partneri:



Donatori:


  •  

 

Društvo arhitekata Zagreba
Trg bana Josipa Jelacica 3/1
t +385 1 4816151
daz@d-a-z.hr

DAZ bilten:

Prijavite se
Copyright ©2024 DAZ.