Opis
Studentski centar predstavlja konglomeraciju sadržaja (od studentske kantine do kazališne scene i umjetničkih atelijea) i raznih profila ljudi- studenata, glumaca, umjetnika, zaposlenika... No, studenti, kao brojčano najzastupljeniji korisnici ovog prostora, često su ne upućeni u šaroliku ponudu sc-a i veličinu njegovog kompleksa.
Ovakav prostor u centru grada pruža ogroman potencijal kao edukativno-kulturno okupljalište, kako studenata, tako i građanstva.
Cilj akcije je upoznavanje studenata s potencijalima sc-a te njegova aktivacija kroz participaciju korisnika.
Kao najaktivniji prostor sc-a studenti prepoznaju kantinu, čija je posjećenost više od 6000 studenata dnevno. Nus-produkt ove frekventne posjećenosti je velika količina otpadne ambalaže koju smo odlučili pretvoriti u dominantno sredstvo i medij naše intervencije. Ideja se temelji na reciklaži tetrapaka od soka i to uz participaciju studenata samih. Na taj način bismo podigli ekološku svijest korisnika i potaknuli ih da na zanimljiv način sami formiraju nove amibijente u prostoru sc-a. Istovremeno se radi o materijalu koji je zbog polietilenskog sloja relativno otporan na kišu te čija je “nabava“ osigurana svakodnevno, u prosječnoj količini od 7500 komada.
Drvene okvire širine 2m i visine 1,7m postavili bi na studentima “najprometnijim“ rutama – na izlaze iz kantina, u hallu te na trgu ispred samog ulaza u sc. Prethodno bi studenti dobili uputu na higijenskim podlošcima u menzama , na kojima bismo ukratko objasnili cilj akcije i način njihove participacije. Svi voljni sudjelovati bi jednostavno umetali prazne tetrapake sokova u mrežu unutar drvenog okvira. Na ovaj način bi se mreža nepravilno popunjavala i stalno punila, istovremeno neprestano mjenjajući svoj izgled i teksturu ovisno o vrsti i boji tetrapaka. Kako je za popunjavanje jednog panela potrebno 1360 sokova, dnevno bi se isproduciralo oko 5 panela, koje bi sklapajući u razne module smjestili uokolo, na danas ne aktiviranim vanjskim prostorima sc-a. Različit broj panela, formirao bi različite ambijente- učionice na otvorenom, dnevne boravke, prostore za okupljanja veće grupe ljudi i sl.
Ovakva bi intervencija bila privremena te nakon izvjesnog vremena tetrapaci reciklirani i jednostavno zamijenjeni novim praznim tetrapacima, po istom sistemu uz participaciju studenata. Akciju je moguće izvesti u intervalima, primjerice ovisno o vremenskim prilikama (proljeće,ljeto,jesen) ili događanjima u sc-u (koncerti, festivali, radionice) .
U realizaciji segmenta ideje, uz pomoć kuharica iz kantine koje su odvajale prazne tetrapake, napravili smo prototip drvenog panela, uvjerivši se pri tome u njegovu statiku, jednostavnost izvedbe i zadovoljstvo korisnika pri popunjavanju.
Tip projekta |
Javni prostor |
Status projekta |
Radionica |
Godina projektiranja |
2012 |
Lokacija |
Zagreb Savska cesta 25 |
|
|