4. Dan konferencije "Budućnost Zagreba nakon potresa - arhitektonski pogled", petak 13.11.2020., rezerviran je za program Dani zagrebačke arhitekture s temom "Budućnost Zagreba utemeljena na 350 godina iskustva Sveučilišta". Objavljeni su linkovi za praćenje konferencije putem Zoom platforme ili prijenosa uživo.
Današnju temu, Dani zagrebačke arhitekture - Budućnost Zagreba utemeljena na 350 godina iskustva Sveučilišta, možete pratiti već od 14:40 sati i to na slijedeći način:
-
Svi koji žele ostvariti SSU bodove/sate te predstavnici pokrovitelja, partnera, sponzora i predavači uključuju se u konferenciju putem ZOOM platforme – link za registraciju:
Vrijeme: Nov 13, 2020 02:30 PM Sarajevo, Skopje, Zagreb
Tema: DAZ konferencija - dan 4
Webinar: ID 896 8289 3757
Webinar Passcode: Zagreb
-
Svi ostali mogu se uključiti u praćenje 2. konferencijskog dana putem LIVESTREAM platforme na
https://youtube.com/DAZhr
youtube.com/domnakvadrat
Napomena:
-
Gore navedeni linkovi vrijede za 2. dan konferencije; za svaki slijedeći konferencijski dan, DAZ kao organizator dostavlja prijavljenim sudionicima konferencije nove linkove specifične za taj dan konferencije – preporuka: PRATITE DNEVNO PROGRAM I NOVE LINKOVE NA www.d-a-z.hr
-
Za praćenje konferencije online neophodna je stabilna internet veza te već unaprijed pokrenuta ZOOM aplikacija (za opciju A)
Očekuju Vas zanimljive i važne teme, te stručni govornici:
-
Ministar prof. dr. sc. Radovan Fuchs, Ministarstvo znanosti i obrazovanja RH
-
Rektor prof. dr. sc. Damir Boras, Sveučilište u Zagrebu
-
Izv. prof. dr. sc. Josip Atalić, Građevinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
-
Prof. emerita dr. sc. Hildegard Auf-Franić, Arhitektonski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
-
Dekan prof. dr. sc. Bojan Baletić, Arhitektonski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
-
Izv. prof. dr.sc. Zrinka Barišić Marenić, Arhitektonski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
-
Tihomil Matković, dipl.ing.arh., Predsjednik Društva arhitekata Zagreba
-
Tomislav Franko, dipl. ing. građ., Regionalni product manager Wienerberger doo
-
Damir Mamić, dipl. ing.arh.
Organizacijski odbor DAZ online konferencije 2020,
Ovogodišnji Dani zagrebačke arhitekture posvetiti će se arhitekturi Sveučilišta u Zagrebu koje je obilježilo 350. obljetnicu 2019./2020. godine. Svečana obljetnica zasjenjena je dvojnom krizom; isprva zbog pandemije, a potom i potresa u kojem je znatno oštećeno središte Zagreba, a samim time i zgrade Sveučilišta. Upravo stoga, aktualni fokus dvojnog je karaktera. S jedne strane baviti ćemo se temom kako je Sveučilište gradilo grad, a s druge strane devastacijama uzrokovanih potresom. Cilj je konferencije aktualizirati budućnost Zagreba utemeljene na tristo i pedeset godina iskustva Sveučilišta.
Sveučilište u Zagrebu sastoji se 34 sastavnice, od toga 31 fakulteta i 3 akademije. Inicijalni osnutak veže se uz priznavanje statusa i povlastica sveučilišne ustanove tadašnjoj Isusovačkoj akademiji na Gornjem gradu 1669. godine. Do kraja Prvog svjetskog rata u Zagrebu su djelovali studiji prava, bogoslovije, medicine i mudroslovni studij (iz kojeg će se razviti Prirodoslovno-matematički i Filozofski fakultet). Tek po dovršetku rata osniva se niz drugih fakulteta. Ak. god. 1919./1920. Tehnička visoka škola započinje s nastavom inženjerskih studija, koji se postupno izdvajaju kao samostalni fakulteti. Postupno se osamostaljuje i današnji Arhitektonski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, koji je također proslavio svoju stotu obljetnicu.
Zagrebačko sveučilište nije integrirano sveučilište. To se održava jasno i u slici grada, te se zgrade fakulteta, akademija i pratećih sklopova postupno realiziraju. Kako je rastao grad, tako se razvijalo i Sveučilište. Stilski raspon zgrada u kojima se odvijao studij je širok, od baroka, klasicizma, historicizma, secesije, moderne, do suvremenih ostvarenja. Sklopovi nisu koncentrirani u jedinstveni kampus, već su integrirani u gradsko tkivo, postupno izgrađivani, značajno doprinoseći svojom javnom, visokoobrazovnom namjenom, suvremenim arhitektonskim ostvarenjima generiranju urbaniteta perifernih zona grada. Vibrantna studentska populacija kontinuirano obogaćuje socijalnu strukturu i život Zagreba, i svojom vitalnošću oplemenjuje naš grad.
Stoga će ovogodišnji Dani zagrebačke arhitekture fokusirati formiranje arhitekture zagrebačkog sveučilišta, devastacije u recentnom potresu, te aktualizirati obnovu i budućnost Zagreba utemeljenu na tristo i pedeset godina iskustva Sveučilišta. Obilazak suvremeno aktualnih ostvarenja odvijati će se okom kamere, od suvremenih zdanja do recentnih devastacija. Izazov je pred našom strukom utkivanja znanja u uspješnu obnovu zdanja kako Sveučilišta, tako i grada.
Program:
Kompletan program konferencije za sve dane pronađite ovdje.
Bodovi/sati u sustavu Stalnog stručnog usavršavanja:
Petak, 13.11. / DANI ZAGREBAČKE ARHITEKTURE
Područje C - 2 sata; Područje D - 0,5 sat.