Prvi radni sastanak svih partnera na projektu Akupunktura grada, koji je početkom ove godine dobio sredstva iz europskog fonda za Kultura 2007-2013, održan je u prostorijama Društva arhitekata Zagreb u četvrtak i petak, 26. i 27. srpnja.
Da podsjetimo, DAZ je inicijator spomenutog dvogodišnjeg projekta koji je službeno započeo u lipnju ove godine. Projekt provodi konzorcij sastavljen od sljedećih organizacija: Društvo arhitekata Zagreba u ulozi koordinatora projekta s partnerima Public Room Sarajevo, Public Room Skopje, Kulturni front iz Beograda te Društvo arhitekata Splita u ulozi pridruženog partnera, a trajanje projekta je od lipnja 2012. do svibnja 2014.
Na Kick off-u se raspravljalo o pet interdisciplinarnih radionica koje će se održati u Skopju, Beogradu, Sarajevu, Zagrebu i Splitu. Sudionici radionica mladi su profesionalci i studenti raznih struka od arhitekata, dizajnera, sociologa, antropologa, umjetnika koji će se vođeni iskusnim mentorima baviti poboljšanjem kvalitete gradskog života i socijalne interakcije u gradskim četvrtima. Na radionicama će sudionici osmisliti niz malih akupunkturnih intervencija čija je realizacija u odabranim gradskim četvrtima osigurana budžetom projekta.
Osim samih intervencija, projektom će se osigurati interdisciplinarni i interkulturalni dijalog i razmjena iskustava, a jedan od rezultata biti će i katalog malih intervencija, koje će se prikupljati tijekom trajanja projekta. Kroz održane radionice, predavanja, prezentacije, prisutnost u medijima i na stručnim konferencijama, te intenzivnu interakciju s građanima i posebno predstavnicima lokalne samouprave, osigurat će se nastavak projekta i nakon isteka dvogodišnjeg ugovora.
Sudionici sastanka:
ZG – DAZ
Damir Ljutić
Vesna Vrga Perović
Davorka Perić
Kristina Careva
Rene Lisac
Olja Ivanović
Uršula Juvan
Martina Kapuđija
SA – PR
Marijana Kramarić
Mak Kapetanović
SK – PR
Goce Gligorov
BG – KF
Bojana Ljubišić
Aleksandra Đorđević
ST – DAS
Dragan Žuvela
Ana Krstulović
Predavači
Careva, Kristina, Projektni tim
Diplomirala je 2002. na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu (AF). Nakon diplome radi u ASK atelieru u Zagrebu do 2004. kada boravi u Helsinkiju gdje radi u arhitektonskom birou dr. Antti Ahlave M. Arch SAFA. Krajem 2004. postaje znanstvena novakinja na Kabinetu za primjenu računala u arhitekturi pri Katedri za arhitektonsko projektiranje na AF-u.
Član je istraživačkog tima znanstvenog projekta „Digitalni dom“ čiji je voditelj prof. dr.sc. Bojan Baletić. Doktorski znanstveni studij „Arhitektura“ upisuje u ožujku 2007., a u srpnju 2011. brani temu doktorskog rada pod naslovom „Arhitektonski model prostora za interdisciplinarna istraživanja u umjetnosti i tehnologiji“. Sudionik je međunarodnih konferencija u Barceloni i Cavtatu te ljetnih škola u Krakowu i Helsinkiju. Od 2005. do 2008. tajnik je TEMPUS projekta „Reforma arhitektonskih kurikuluma u Hrvatskoj“ pod vodstvom RWTH Aachen. Član je Povjerenstva za provođenje razredbenog postupka i Povjerenstva za samoanalizu na AF-u.
Aktivni je član je sekcije mladih DAZ-a u okviru koje je, s Reneom Liscem, autor radionica „Akupunktura grada“. Ovlašteni je arhitekt od 2010. te sudjeluje u radu Hrvatske komore arhitekata kao član Odbora za obrazovanje. Kao natjecatelj i član ocjenjivačkog suda sudjeluje na više hrvatskih i međunarodnih arhitektonsko-urbanističkih natječaja te do sada, samostalno ili u timu, osvaja 12 nagrada. Svoje radove izlagala je u Skopju i Novom Sadu te na 41. zagrebačkom salonu.
Od 2010. ima kćerku Lolu.
Lisac, Rene, Projektni tim
Voditelj projekta „Akupunktura grada“, diplomirao je 2004. godine na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Tokom apsolventure obavio je stručnu praksu u trajanju od mjesec dana u birou “Henri Gaudin Architectes”, Pariz, radeći na izvedbenom projektu za Plesni konzervatorij u Strassbourg-u, i civilno odslužio vojni rok u Vijeću za razvoj ruralnih područja RH Sveučilišta u Zagrebu, radio na projektu Centra za održivi razvoj Žumberka. Od prosinca 2004. godine radi kao znanstveni novak na Arhitektonskom Fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, u Kabinetu za primjenu računala u arhitekturi. Trenutno pohađa doktorski znanstveni studij arhitekture pri arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. 2007. godine upisuje Doktorski studij Arhitektura, radi na doktorskoj disertaciji na temu ''''''''''''''''''''''''''''''''Smjernice za održivo planiranje sveučilišnih kampusa''''''''''''''''''''''''''''''''. Sudjeluje na mnogim arhitektonsko-urbanističkim natječajima; samostalno i u timu; kao natjecatelj te član ocjenjivačkog suda. U periodu od 2004.-07. godine osvaja 2 prve nagrade, 2 treće nagrade i 6 otkupa. Sudjeluje na ljetnoj školi u Krakowu gdje drži predavanje o javnim prostorima, organizira i sudjeluje na nekoliko arhitektonskih izložbi.
Kapuđija, Martina, Projektni tim
Rođena 1986. u Brežicama. Završila osnovnu i srednju školu u Samoboru. Diplomirala 2011. godine na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Tijekom studija pohađa nekoliko studentskih radionica. Član je Sekcije mladih DAZ-a od 2010. godine - radi na projektu 'Akupunktura grada' i sudjeluje u organizaciji i/ili provedbi radionica 'Akupunktura grada Trešnjevka', 'Lijepa bolnica Goljak', 'Parkovi Vukovara' i 'Akupunktura grada SC'. Sudjeluje na nekoliko arhitektonsko-urbanističkih natječaja.
Juvan, Uršula, Projektni tim
Rođena je 1986. u Varaždinu. Diplomirala je početkom 2012. na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu. Od 2009. je članica DAZ-a, a početkom 2010. postaje osnivajući član Sekcije mladih DAZ-a. Radi na projektima ''Zagreb-arhitektonski vodič'', ''Akupunktura grada'' i ''Parkovi Vukovara''. Sudjeluje na raznim natječajima i radionicama, kao sudionik ili organizator.
Juvan, Uršula, Projektni tim
Ivanović, Olja, Projektni tim
Sveučilišna je prvostupnica arhitekture i urbanizma i trenutno završava diplomski studij na Arhitektonskom faklutetu Sveučilišta u Zagrebu. U sklopu studentske prakse radi u uredu PlusPlus Arhitektura te u istom do daljnjega nastavlja radno iskustvo.
Na jesen 2010. g sudjeluje u prvoj radonici ''Akupunktura grada'' na Trešnjevci te surađuje sa Sekcijom mladih DAZ-a u stvaranju publikacije za istu radionicu. Postaje aktivni član Sekcije mladih Društva arhitekata Zagreb od 2011. godine te surađuje na projektu ''Akupunktura grada'' i sudjeluje u organizaciji i/ili provedbi radionica ''Lijepa bolnica Goljak'', ''Parkovi Vukovara'' i ''Akupunktura grada SC''.
Završava osnovnu školu i opću gimnaziju u Zagrebu te 2011. završava preddiplomski studij arhitekture i urbanizma na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu.
Perić, Davorka, Projektni tim
diplomirala 1999. povijest umjetnosti i komparativnu književnost na Filozofskom fakultetu u Zagrebu; od 2000. -2002. koordinatorica programa neprofitne udruge Academia moderna; od 2006. stručnog programa Društva arhitekata Zagreba; vodila stručne programe vezane uz promociju članova DAZ-a, interdisciplinarna predavanja i izložbe; od 2006. - 2010. članica uredništva web stranice Društva arhitekata Zagreba; autorica brojnih interdisciplinarni programa vezanih uz problematiku prostora i suvremenu hrvatsku umjetnost; selektorica programa za domaće i inozemne izložbe, festivale / izložbe, predavanja; od 2000. - 2010.osnivačica i kustosica festivala Vizura aperta u Momjanu; piše tekstove za kataloge izložbi, te za Hrvatski filmski ljetopis, Konturu, Vijenac, Zarez i Život umjetnosti, Art Republiku, 3. program HR, ČIP, Oris i dr.; članica studijske sekcije ULUPUH-a.
Vrga Perović, Vesna, Projektni tim
Diplomirala 1996. godine na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu; 2000. završava poslijediplomski studij iz poslovnog upravljanja na Poslovnoj školi u Bledu; od 1997. - 2008. radi u Hrvatskoj akademskoj istraživačkoj mreži CARNet na uvođenju interneta u akademsku i obrazovnu zajednicu; iza sebe ima veliki broj projekata u području informacijskih i komunikacijskih tehnologija, kreiranja digitalnih sadržaja i internetskih portala. Od 2006 radi na brojnim projektima u području edukacije i organizacijskog razvoja.
Bila je tajnica Društva arhitekata Zagreba od 2009.-2015. godine.