Društvo arhitekata Zagreba, Odbor Arhitektura i djeca pri Hrvatskoj komori arhitekata i Udruga za promicanje vizualne kulture OPA, te udruga noThing nastavili su u školskoj godini 2011./2012. održavati arhitektonske, za javnost otvorene, dječje radionice, koje vode različiti arhitekti i arhitektonski uredi u suradnji s učiteljima likovne kulture.
Projekt Male škole arhitekture Prostor i ja su osmislile su i vode Aneta Mudronja Pletenac, Gordana Košćec, Mia Roth Čerina i Davorka Perić. Od ožujka 2012. započela su i radionice u Osnovnoj školi u Šestinama koje vodi članica Udruge OPA Ida Loher, profesorica Likovne kulture u OŠ Šestine. Održavanje radionica provedenih u DAZ-u prilagođeno je provođenju u sklopu nastave u školskim uvjetima. Namjera nam je po završetku programa predložiti uvođenje pojačanog vizualnog obrazovanja u osnovne škole, kako u kvantitativnom tako i u kvalitativnom smislu, budući da su nekadašnja dva sata likovne kulture sad spala na samo jedan sat tjedno.
U radionicama djeca polaze program koji je dio inicijativa s dugoročnim ciljem razvijanja vizualnog senzibiliteta: istražuju, crtaju, grade, oblikuju, upoznaju svijet arhitekture i urbanizma kroz kreativnu igru i stvaranje.
Zajednički cilj je uključiti što više učenika u ovaj projekt, te ostvariti kvalitetnu suradnju između arhitekata, edukatora i škola. Želja nam je da ovakav oblik rada s djecom stvori preduvjete za kvalitetno vizualno obrazovanje, te da radionice posluže kao pilot-projekti mogućih aktivnosti u okviru nastave likovne (vizualne) kulture, izbornih ili slobodnih aktivnosti.
Interes za projekt pokazali su i volonteri, studenti s Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu, Akademije Likovnih umjetnosti, te Pedagoške akademije: Ivan Zloušić, Tamara Vidović, Martina Stjepandić, Nikolina Punjek, Ena Tadej i Petra Bisk. Vizualni identitet je osmislila Jelana Perić Bulaja.
Više o Maloj školi arhitekture saznajte ovdje.
U nastavku pogledajte kako su izgledale prve dvije radionice u OŠ Šestinama, 15. i 29.03.2012.