Na primjerima kustoske prakse i istraživanja naših gošći potražimo viđenje javne skulpture danas. D.P.
Urbana plastika, o kojoj razgovaramo U tinelu dio je programa Sezone urbanizma.
*program je uvršten u SSU HKA i boduje se s 2 boda
Kao uvod u razgovor U tinelu pročitajte intervju s Alemom Korkutom koji se također osvrće na ulogu spomenika u javnom gradskom prostoru.
Alem Korkut, Spomenik domovinskom ratu u Karlovcu
Sandra Križić Roban
Sandra Križić Roban doktorirala je povijest umjetnosti. Zaposlena je na Institutu za povijest umjetnosti u Zagrebu, gdje trenutno surađuje na programu Hrvatska u europskom prostoru 20. stoljeća – projektu Modernost, modernizam i postmodernizam u hrvatskoj umjetnosti 20. stoljeća, kao viša znanstvena suradnica. Istražuje suvremenu umjetnost u Hrvatskoj i Europi, fotografiju u Hrvatskoj i Europi od 1950. do danas, te modernu i suvremenu arhitekturu.
Glavna i odgovorna urednica časopisa Život umjetnosti od 2000. godine. Dobitnica Nagrade Hrvatske sekcije AICA za likovnu kritiku (2006.). Zajedno s Nenadom Robanom vodila program Galerije Križić Roban (1999.–2007.).
Objavila je knjigu Na drugi pogled. Pozicije suvremene hrvatske fotografije (IPU&UPI-2M, 2010.) i priredila nekoliko izložbi o suvremenoj fotografiji od kojih je posljednja Nulta točka značenja. Nefunkcionalna, neprikazivačka, elementarna, eksperimentalna i konceptualna fotografija u Hrvatskoj (2011.) ostvarena u suradnji s Irenom Gessner i Ivanom Hanaček.
http://www.d-a-z.hr/hr/kalendar/sandra-krizic-roban-problematika-spomen-obiljezja-domovinskog-rata,495.html
Ivana Meštrov
Magistrirala je suvremenu povijest umjetnosti na pariškom sveučilištu Paris 1 - Panthéon Sorbonne 2004.godine, a tijekom studija završila je i kustosko-istraživački program Ecole du Magasin (2002-2003.) u umjetničkom centru Le Magasin, Grenoble.
Od studenoga 2009. radi kao asistentica - znanstvena novakinja na Odsjeku za povijest umjetnosti Filozofskog fakulteta u Splitu (Metode povijesti umjetnosti, Tumačenja modernizma/ nositeljica kolegija: dr.sc. Ljiljana Kolešnik; Povijest i teorija dizajna/ nositeljica kolegija:dr.sc. Dina Ožić-Bašić).
Od veljače 2007. do siječnja 2009. voditeljica je programa kulture u Kulturnom centru Dubrava, Zagreb. Tijekom 2006. i 2007.godine radi u Udruženju hrvatskih arhitekata (UHA) na pripremi 41. Zagrebačkog salona arhitekture, uz Silvu Kalčić i Darka Fritza te stručni odbor UHA, kao i na programu Performing the space, arhitektura i film, u suradnji s Davorkom Perić. U tom istom razdoblju koordinira i međunarodni projekt Matra: Novi svjetionici hrvatskog Jadrana. Od travnja 2005. do travnja 2006. godine bila je vanjska suradnica Muzeja suvremene umjetnosti, Zagreb. Asistirala je na izložbi Insert, retrospektivi hrvatske videoumjetnosti (kustosi: Branko Franceschi, Silva Kalčić, Antonia Majača, Tihomir Milovac).
Redovito ostvaruje samostalne kustoske projekte i suradnje.
Od 2009. g. članica je udruge za suvremene umjetničke prakse Slobodne veze/Loose Associations, koja je proizašla iz ciklusa predavanja i projekcija Slobodne veze, suvremene umjetničke prakse na međunarodnoj sceni danas (MM centar SCa u Zagrebu). 2011. su u suradnji s moskovskom kustosicom Elenom Yaichnikovom organizirale izložbu Bilo jednom u sadašnjosti, pogled na suvremenu umjetnost Rusije (Galerija SC).
U kustoskom tandemu s Mihaelom Richter kustosica je Eduzgrafa, edukacijskog segmenta skorog Zgraf 11.
Piše likovne kritike za emisiju Triptih 3. programa Hrvatskog radija, a često surađuje s dvotjednikom Zarez.
http://old.d-a-z.hr/ostalo/predavanja/performing_the_space.htm
http://hdka.hr/2011/11/4439/
O programu U tinelu:
Tinel okuplja starije i mlađe generacije arhitekata, koji vode dragocjene razgovore o temama iz područja arhitekture i kulture, nekulture i dr. Razgovor ne prekida moderator već se dozvoljavaju određena udaljavanja od teme i ulazak u anegdote i vezane priče. Posebnu dragocjenost nalazimo u prenesenim iskustvima starije generacije arhitekata koje bilježimo i objavljujemo na našem web portalu. U razgovorima namjera nam je u opuštenoj atmosferi koja dozvoljava slobodan i nesputan tijek misli razgovarati u dobrom društvu.
Kroz ove neformalne razgovore arhitekata namjera nam je osvijetliti veze arhitekture i drugih kulturnih djelatnosti, odnosno skrenuti pažnju na involviranost arhitekata u društvena i kulturna pitanja izvan arhitektonskog miljea. Među generacijski razgovori omogućuju kontakt neophodan za razmjenu ideja među različitim generacijama arhitekata i drugih struka. Gosti U Tinelu su pozvani u parovima u kojima svaki od sugovornika ima iskustva sa zadanom temom razgovora i jedan i drugi govori o zadanoj temi, a razlika je u godinama, iskustvu i perspektivi gledanja.
Program U tinelu je uvršten u sustav Stalnog stručnog usavršavanja Hrvatske komore arhitekata i boduje se s 2 boda.
Saznajte više o programu U tinelu:
Programi DAZ - U tinelu
Do danas su održana 4 razgovora U tinelu između Azre Suljić i Bogdana Budimirova, Radovana Delallea i Saše Šimprage, Nevena Kovačevića i Hrvoja Hrabaka, Vere Grimmer i Ane Dane Beroš.
Autorica programa: Davorka Perić
Dizajn plakata: Jelena Perić