Radionica Akupunktura grada: SC održana je u prostorijama Studentskog centra u Zagrebu od 3. do 6. svibnja 2012. Radionicu je organizirao Mladi DAZ u sklopu Sezone urbanizama s ciljem preispitivanja i ponude prijedloga za aktivaciju i revitalizaciju otvorenih prostora Studentskog centra. 8 timova studenata i mladih arhitekata kroz 4 dana prostudiralo je prostor SC-a i ponudilo zanimljiva rješenja. Nakon roka za doradu svi projekti su postavljeni online i sada ih možete pogledati!
Kristina Careva i Martina Kapuđija o radionici:
U prostorima Kluba SC u Studentskom centru održana je četvrta po redu radionica 'Akupunktura grada' u organizaciji Sekcije mladih Društva arhitekata Zagreba (DAZ), a u sklopu manifestacije 'Sezona urbanizma' u organizaciji Udruženja hrvatskih Arhitekata (UHA).
Prema metodologiji 'Akupunkture grada', projekta kojeg su osmislili arhitekti Rene Lisac i Kristina Careva, interdisciplinarna radionica je, uz aktivnu participaciju djelatnika SCa, zainteresiranih udruga i ostalih korisnika prostora, okupila studente i mlade stručnjake (do 35 godina) iz različitih struka (arhitektura, građevina, likovna umjetnost, dizajn). Cilj radionice je bio kroz interdisciplinarnu diskusiju uskladiti percepciju prostora i osmisliti niz malih, preciznih i provedivih intervencija.
Rješenja su izrađivali timovi od nekoliko sudionika pod vodstvom interdisciplinarnog mentorskog tima (Mojca Smode Cvitanović i Marina Smokvina s Arhitektonskog fakulteta, profesorica Jesenka Pibernik s Grafičkog fakulteta te dipl. inženjer grafičke tehnologije Mario Žepić).
Radionica u trajanju od četiri dana bila je podijeljena na dva dijela, prva dva dana sudionici su od gostujućih predavača, djelatnika SCa, studenata i udruga dobivali informacije o prostoru kako bi njihova rješenja proizišla iz i bila namjenjena korisnicima. Gosti radionice s izvrsnim predavanjima bili su Nataša Rajković, Aleksander Laslo, Tomislav Pletenac, Permakultura, Urban festival i Grupa 4. Organizirana je i event-tura po SC-u pod vodstvom kustosice Kulture promjene SC Marte Kiš i fotografa Damira Žižića, sudionici su time dobili priliku ući u više manje sve, one dostupne i one 'skrivene' prostorije Studentskog centra te na licu mjesta susresti se s korisnicima. U usputnim razgovorima s umjetnicima Damirom Bartolom Indošem, Tanjom Vrvilo, Zlatanom Vehabovićem te slučajnim prolaznicima, sudionici su mogli dobiti informacije o tome kako je centar funkcionirao nekad, a kako danas. Iduća dva dana radionice sudionici su u interdisciplinarnim timovima, ali i kao jedan veliki tim razrađivali svoja rješenja. Izveli su i nekoliko malih akcija kako bi pokazali nove načine korištenja postojećih prostora.
Radionica je završila javnom prezentacijom radova pred gostima kritičarima: kustosicom Kulture promjene SC Matom Kiš, arhitekticom i urbanisticom Dafne Berc, dizajnerom Filipom Cvitićem te arhitektom i urbanistom Krunoslavom Šmitom s Arhitektonskog fakulteta i predstavnikom Sezone urbanizma.
Voditeljice ove radionice su bile Olja Ivanović bacc.arh. i arhitektica Martina Kapuđija, članice Sekcije mladih DAZ-a.
Projekti:
Urbana signalizacija
Autori: Vedrana Šoltić, Zrinka Andrilović
Rad metodom stensil-a grafički tretira parter SC-a s ciljem signaliziranja i obavještavanja o sadržajima u prostoru.
Produženi boravak
Autori: Hana Golubovac, Nikolina Krešo, Jere Kuzmanić, Danica Selem
Rad potiče prošireno korištenje postojećih prostora, kroz osvještavanje o njegovim mogućnostima i postavljanjem minimalne i/ili održive infrastrukture.
Gumještaj
Autori: Sanja Tušek, Hannah Vranko, Kristina Lugonja, Mateja Markešić, Larisa Ecimović, Dino Ivašić, Filip Havranek)
Rad reciklira i redizajnira element automobilskih guma u jednostavne i jeftine, ali funkcionalne i simpatične elemente urbane opreme (ljuljačke, sjedalice…) te ih raspoređuje po prostoru SC-a inicirajući njegovo prošireno korištenje.
Parking+
Autori: Roberta Škugor, Petra Zaninović
Rad problematizira najveći prostorni potencijal SC-a, centralni parkirališni prostor uz sjeverni nasip pruge, i predlaže njegovo jednostavno parterno uređenje fleksibilno i slobodno za višenamjensko korištenje kroz različita doba dana.
SC with a twist
Autori: Vanda Trifunović, Tomi Šoletić, Kristina Mirošević
Rad intervenira u prostor pred sjevernim pročeljem predvorja kina, gdje minimalnim i izrazito lakim intervencijama bojanja i premještanja postojećih elemenata stvara prostor značajno kvalitetnijeg karaktera i mogućnosti korištenja.
Plan B
Autori: Tanja Grilec, Martina Petrač, Marko Ursa
Rad intervenira u i redizajnira postojeće procese (poput prehrane SC-a) kako bi u potpunosti promijenio dojam i podignuo identitet doživljaja SC-a na višu razinu.
Tetrapunktura
Autori: Andrea Bušić, Marko Bušić, Ana Burić
Polazeći od vrijednosti interakcije, participacije i reciklaže, a istovremeno se oslanjajući na ustaljene procese studentske prehrane rad predlaže tetrapak ambalažu kao osnovno sredstvo intervencije.
Mobilni paviljon
Autori: Anselmo Nižić, Davor Jerčinović, Goran Petrović
Dizajniranjem fleksibilnih i pomičnih prostornih okvira postavljenih na tračnice pruge uz sjeverni rub SC-a rad nastoji inicirati raznoliko korištenje tog prostora.
SC rasadnik kulture / novi stari francuz
Autor: Rene Lisac
Rad predlaže artikulaciju oboda treće zone, istočnog dijela SC-a u fleksibilnu strukturu box-ova koju na određeno vrijeme koriste skupine mladih kreativaca različitih struka. Prva intervencija se sastoji od izlaganja u centru tog prostora ostataka originalnog francuskog paviljona okrenutog naopačke, čime se njegove izvorne prostorne kvalitete prenose u eksterijer te se njegovih 12 stupova i njihove pozicije ostavljaju na reciklažu i interpretaciju kreativcima - korisnicima okolnih prostora.