Pozivamo vas na početak trećeg ciklusa predavanja Arhitektura i naslijeđe III s temom Dragodid.org - direktna akcija u obnovi baštine u četvrtak 06.10.2011. u 19 sati u prostorijama Društva arhitekata Zagreba. Predavači su: Filip Šrajer, dia, Miše Renić, dia i Siniša Bodrožić, dia.
U kolovozu 2002. godine u zabačenom selu Dragodid na otoku Visu desetak studenata arhitekture sa raznih strana svijeta provelo je tjedan dana bez struje i tekuće vode pomažući jednome barbi obnoviti kameni krov na kućici za tovara. Spoj lokalnog znanja i iskustva s novopridošlom energijom pokazao se kao dobitna kombinacija, ne samo u smislu obnove, nego i revitalizacije tradicijske baštine. Osvajanje europskog "Oscara za kulturnu baštinu", nagrade Europa Nostra 2011, u mnogočemu predstavlja prijelomni trenutak za projekt, do sada baziran isključivo na volonterskom radu, pa i sredstvima samih organizatora i polaznika radionica. Na koji način će ova inicijativa mladih arhitekata, etnologa, muzeologa i pripadnika drugih zanimljivih struka odgovoriti na izazove širenja područja djelovanja, širenja članstva, profesionalizacije i medijske pažnje, možete sa članovima udruge Dragodid raspraviti na predavanju u DAZ-u.
Dragodid je projekt za interdisciplinarno istraživanje, ali i prakticiranje predajnog graditeljstva na našem kršu koji je ove godine osvojio Nagradu Europske unije za kulturnu baštinu Europa Nostra Award 2011. Glavne aktivnosti projekta su organizacija graditeljskih radionica i publiciranje prikupljenih materijala, kroz tiskana izdanja i web stranicu www.dragodid.org. Na projektu u ovom trenutku volonterski sudjeluje desetak stručnjaka iz različitih područja (arhitektura, povijest, muzeologija, etnologija, agronomija), te studenata Sveučilišta u Zagrebu i Splitu, a predstavit će ga arhitekti Filip Šrajer, Miše Renić i Siniša Bodrožić.
Ciklus predavanja Arhitektura i naslijeđe
Sekcija za Arhitektonsko naslijeđe DAZ-a pokrenula je seriju stručnih predavanja, tribina i prezentacija na temu arhitektonske baštine. Cilj ovog pvog programa je potaknuti aktivniji odnos arhitekata prema radu na zaštiti i očuvanju povijesnih prostora grada Zagreba.
Odabir tema obuhvaća raznovrsnu problematiku rada na arhitektonskoj baštini kojim se želi osnažiti stručna platforma i pristup projektiranju i planiranju u najvrijednijim gradskim prostorima. Predstavljaju se realizirani projekti i projekti u pripremi s naglaskom na specifičnost svakog pojedinog slučaja te se diskutira o polazištima koja se baziraju na stručnim konzervatorskim principima, istraživanju i kompleksnom sustavu vrednovanja. Pokazat će se principi rada na pojedinačnim zaštićenim kulturnim dobrima i u zaštićenim ambijentima.
Predavanja su popraćena pitanjima o zakonskim procedurama i važećoj legislativi u domeni glavnih zakona (Zakon o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara i Zakona o gradnji i prostornom planiranju) te drugih zakona i propisa. Tribina problematizira raskorak između metodologija rada na arhitektonskoj baštini koja je definirana međunarodnim stručnim kodeksima i njihove primjene u našim zakonskim dokumentima i praksi. Diskusije poslije predavanja doprinose formiranju stavova i radu na zaštiti arhitektonskog naslijeđa. Uz predavanja će se organizirati obilasci uz stručno vodstvo.
Treći ciklus predavanja Arhitektura i naslijeđe III otvaraju: Filip Šrajer, dia, Miše Renić, dia i Siniša Bodrožić, dia s temom Dragodid.org - direktna akcija u obnovi baštine u četvrtak 06.10.2011. u 19 sati u prostorijama Društva arhitekata Zagreba.
Voditelji sekcije: Ksenija Petrić, dia, Ivana Haničar-Buljan, dia, Stjepan Lončarić, dia.
Predavanja su uvrštena u Program stalnog stručnog usavršavanja Hrvatske komore arhitekata i boduju se s
dva (2) boda.
Arhitektura i naslijeđe III