Časopis
Časopis aa - glasnik nove arhitekture
Autor/izvor: DAZ 18/01/2012
Objavljen je prvi broj časopisa aa_architectural approach, pokrenut od strane grupe studenata arhitekture s Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu. Ciljana publika časopisa su mladi arhitekti i studenti, a ideja časopisa je razvoj arhitektonske misli, i to prvenstveno kroz teoretski diskurs i njegovanje kritičkog stava, nasuprot suhoparnom prikazivanju aktualnih arhitektonskih projekata. Cilj časopisa je stvaranje platforme na kojoj će arhitekti, posebno oni mladi, moći iskazivati svoje ideje, stavove, razmišljanja i konkretne projekte.
aa_01 - društvo i arhitektura
Arhitektonski pristup ili architectural approach, nešto je neophodno ako želimo da Arhitektura uspije i preživi pod naletom svih kriza, financijskih, moralnih, kakvih god, koje joj prijete. U rješavanju problema, potreban je pristup, i to onaj koji usmjerava, a ne ograničava, pristup koji znači - disciplinu. U arhitekturi možemo definirati više različitih pristupa pri projektiranju i istraživanju: sociološki, eksperimentalni, funkcionalni; zatim kontekst, geometrija, utopija, istraživanje primjene materijala... Sigurno ih ima još, a na svima nama je da ih pronađemo. Ono što je važnije, to je da su ovakvi pristupi i usmjerenja neophodni, ne da arhitekturu raspačavaju na dijelove, nego da olakšaju, usmjere, da uvedu preko potrebnu disciplinu. Jer ako imamo viziju, moramo imati i pravilan pristup, a da li će nova arhitektura biti i bolja zavidi samo od nas. (iz uvoda prvog broja)
Kompletan sadržaj prvog broja možete preuzeti na blogu: arhns.com/aa
aa_02-utopija i/ili stvarnost
Tema drugog broja časopisa je utopija.
Koji je značaj utopije u arhitekturi i razvoju gradova? Da li bi grad uopće mogao postojati bez utopijskih vizija i snova o boljem i pravednijem društvu, kao pokretača, ideala kojima se teži? Ako prihvatimo tezu da je utopija Gradu potrebna ili čak neophodna kao uzor, kao nemaerijalna slika koja uspostavlja red i predstavlja rješenje problema iz sadašnjosti, onda shvaćamo da arhitektonske fantazije, koje Emil Kaufmann spominje, nisu samo nesuvisle i nerealne ideje na papiru, nastale u glavama onih koji previše maštaju o budućnosti, nego su izvor arhitektonskog progresa, životvorni pokretač razvoja društva i Grada.
Nije li svaki napredak, pa i arhitektonski, nužno zasnovan na utopiji, na težnji da se nešto iz sadašnjosti popravi u budućnosti? Nije li svako arhitektonsko djelo, bez obzira na njegovu veličinu i značaj, zapravo zasnovanao na težnji da bude najbolje moguće rješenje, da bude idealno? Ako na pitanje odgovorimo potvrdno, onda shvaćamo da utopijazapočinje na jednom sasvim osobnom, individualnom planu, kao privatna - mikroutopija. Da li ovakav pristup predstavlja budućnost planiranja i razvoja gradova? Da li su ljudi - građani nosioci promjena i koja je uloga arhitekture i arhitekata? Da li su utopije ostvarive i da li takve trebaju biti? I na kraju, da li je moguće definirati utopiju 21. stoljeća? Na ova i druga slična pitanja, pokušat ćemo naći odogovor u drugom broju časopisa aa.
Uredništvo časopisa poziva vas da im šaljete svoje radove - tekstove, istraživanja, zapažanja, projekte - koji pružaju ili nagovještavaju odgovore na ova pitanja.
Rok za slanje radova je 15. veljače 2012. godine.
Kontakt: modelart.rs@gmail.com
Više informacija na: arhns.com/aa
Prvi broj časopisa aa_architectural approach