Akcija kvart / Akupunktura grada
16/10/2010
Uspjeh radionice na Trešnjevci
U trešnjevačkom CeKaTe-u praznični, dugi vikend bio je radni. Od 08. do 10. listopada 2010. godine održana je radionica pod nazivom Akcija kvart-Akupunktura grada: Trešnjevka. Iza ovog dugog naziva skriva se interdisciplinarni projekt u organizaciji Društva Arhitekata Zagreba i njegove Sekcije mladih u suradnji s Gradskim uredom za strategijsko planiranje i razvoj Grada, Arhitektonskim fakultetom, Akademijom likovnih umjetnosti, Agronomskim fakultetom, Filozofskim fakultetom, Studijem dizajna i zainteresiranim udrugama. Organizacijski tim projekta čine Kata Marunica (voditeljica sekcije), Davorka Perić, Rene Lisac i Kristina Careva (autori i voditelji projekta), Luka Korlaet, Andrea Vukojić, Maja Grđan, Uršula Juvan, Tamara Marić i Martina Kapuđija te Saša Martinović- Kunović ispred CeKaTe-a. Osim organizatora, predavanja su održali i dr.sc. Feđa Vukić, dr.sc. Fedor Kritovac i dr.sc. Igor Toš.
Na radionici su se okupili studenti likovnih umjetnosti, arhitekture, agronomije i antropologije. Među sudionicima došlo je do značajne interdisciplinarne suradnje; kroz komunikaciju usklađen je dojam o kvartu i njezinoj strukturi, uočeni su problemi i potencijali. Interdisciplinarno su povezani i koncepti i projekti koji se u svojim ciljevima međusobno nadopunjuju te zajednički usmjereno djeluju prema poboljšanju kvartovskog života.
Uspostavljena je interaktivna karta na koju su postavljeni osnovni elementi nastalih radova. Karta predstavlja stalnu izložbu radova na virtualnom prostoru, javna je i otvorena za kontinuiranu komunikaciju između autora radova, stanovnika i Grada, dostupna je preko web stranica DAZ-a i CeKaTe-a. Radovi koji se na njoj nalaze su: ´Lokalizirani narativi´ autora Bojana Mucka, Luke Smetiška i Lee Vene; ´Vlak ideja´ autora Ivane Golub, Andreje Milovac, Ane Santini i Ivana Tolića; ´Crvena traka´ autorica Ide Ister, Olje Jovanović i Anje Kostanjšak; ´Plac +´ autorica Josipe Brdar i Larise Ecimović; ´Stickeri´ autora Aleksandre Poljanec i Doriana Mandžukića; te ´Putokaz´ autora Andreja Vuka, video instalacija ´Balkon´ autorice Vide Guzmić i prostorna instalacija ´Kalupi za Kvart´ autora Antonija Julardžije.
Višeslojnost većine radova ukazala je na metodologiju akupunkture grada koja pokriva širok raspon; od prepoznavanja globalne koncepcije (primjerice strategije za interveniranje u kvart) do konkretne lokalne akcije kao prvog koraka u konkretnoj realizaciji rada (primjerice ´nogometna utakmica na trešnjevačkom placu´, ´prvi pokušaj uspona na buduće penjalište tornja toplane´, ´markiranje smjera kolosjeka obnovljene trase Samoborčeka´, ´postavljanje početka crvene putokazne trake oko CeKaTe-a´). Radovi će se uskoro naći i u publikaciji koja je u pripremi. Očekuje se još njezina prezentacija te nastavak projekta kroz ispitivanje mogućnosti realizacije odabranih radova.
Interaktivnu kartu s radovima možete pogledati ovdje.
Noćni hakl na Trešnjevačkom placu (koncept Josipa Brdar i Larisa Ecimović, video Vida Guzmić) pogledajte ovdje.
Premijerni uspon na novu free climbing destinaciju (koncept Rene Lisac, video Luka Smetiško) pogledajte ovdje.