Godišnja ostvarenja
Ante Uglešić: Uređenje Poljane Pape Ivana Pavla II
Autor/izvor: DAZ 12/12/2011
Predstavljamo nominirane za godišnje nagrade UHA-e. U kategoriji za najuspješnije ostvarenje na području oblikovanja i unutrašnjeg uređenja u 2011. godini za koje se dodjeljuje nagrada Bernardo Bernardi nominiran je projekt Ante Uglešića za uređenje Poljane Pape Ivana Pavla II u Zadru.
Intervencija na povijesnoj arhitekturi i cjelini / Intervencija u javnom prostoru:
Uređenje Poljane Pape Ivana Pavla II u Zadru (Forum)
Autor: Ante Uglešić
Suradnica: Marijana Rančić
Lokacija: Zadar
Investitor: Grad Zadar
Fotograf: Sandro Lendler, Velid Jakupović, Jakov Đinđić
Godina projektiranja: 2005. – 2008.
Godina dovršetka gradnje: 2010.
Izvođač: PLOTER d.o.o., Zadar
Površina lokacije: 5654,50 m²
Uukupna tlocrtna površina: 5654,50 m²
Troškovi gradnje (kn/m²): 2.300 kn/m²
Projektom je obuhvaćeno područje bogato povijesnim slojevima, između portikata rimskog foruma, Ulice Š. K. Benje (cardo maximus), zapadne prometnice te kuće Rašica. Funkcionalno i oblikovno podijeljeno je u više različitih, a povezanih cjelina:
-
uzdignuti trg iznad nekadašnje gradske cisterne iz 16. st.;
-
zapadni niži pješački plato, sa visokim zelenilom i klupama te fontanom kao poveznicom dvaju nivoa;
-
zelena površina sa antičkim ulomcima (lapidarij),
-
pješački prolaz uz zgradu Rašica sa ugostiteljskim terasama sa projektiranim sjenilima,
-
područje bazilike koje je integrirano u, i povezuje sve četiri prethodne cjeline i portikat foruma;
-
rubno područje uz kolnu prometnicu koje obuhvaća nogostup i djelomičnu rekonstrukciju srednjevjekovnog bedema.
Projekt je pokazao i povezao sve značajne povijesne slojeve koji se isprepliću na tom području i suvremenom interpretacijom uklopio ih u javni i aktivni život grada. Ovakvim uređenjem Poljana pape Ivana Pavla II postala je aktivni javni prostor u povijesnoj jezgri Zadra- prostor intenzivnog korištenja, dnevni boravak građana, izložba na otvorenom i prostor za razne manifestacije (koncerti, filmski festival, ostala prigodna događanja).
tlocrt
presjeci
Uzdignuti trg
Kamenom opločani trg iznad gradske cisterne, koja je podzemno sačuvana u cijelosti, izveden je na približno originalnoj koti, 70 cm iznad razine antičkog portikata foruma. Tako je uzdignut od okolnog područja portikata i bazilike koje je zadržalo antičku razinu, te je bilo potrebno rješiti pristup stubama i rampom. Na sjeveroistočnoj strani formiran je niski zid, koji se poklapa sa zidom podzemnog dijela cisterne, kojim se trg "odvojio" od foruma, a na dvije bočne strane trga postavljene su kontinuitane kamene klupe. Na trgu je rekonstriurana kamena kruna cisterne od originalnih dijelova i vraćene originalne kamene upojnice u podu. Cisterna nije u funkciji - na krunu je stavljen simbolični stakleni poklopac, a kao memorija na vodu napravljena fontana od kamenih elemenata sa mesinganim izljevom, čiji se donji bazen nalazi na donjem platou.
Donji pješački plato
U nastavku uzdignutog trga prema moru oblikovan je donji pješački plato sa klupama i visokim zelenilom, kao mirna zona namjenjena odmoru i predahu. Osam listopadnih stabala poljskog javora postavljeno je u pravilnom geometrijskom rasteru skupa sa urbanom opremom (klupe, koševi, rasvjeta), unutar kamenom opločane površine naglašene geometrijske strukture.
Rimska bazilika
Naknadnim otkrićem sjeverozapadne apside (eksedre) bazilike stvoreni su preduvjeti prezentiranja bazilike u ukupnoj tlocrtnoj veličini, usprkos tome što je njen središnji dio uništen izgradnjom cisterne u 16. st., rekonstrukcijom zidova bazilike u parteru i ispunom unutar zidova oblucima utopljenim u sloj betona.
Zelena površina i lapidarij
Za prezentaciju ulomaka antičke arhitekture sa područja rimskog foruma, unutar zelene površine postavljeni su montažni betonski postamenti u pravilnom rasteru, a između njih niske parkovne lampe. Kroz lapidarij prolazi staza od razmaknutih kamenih ploča povezujući donji plato i portikat foruma.
Ostale nominirane projekte pogledajte ovdje.