Arhitektura
Autobusna stajališta svjetskih arhitekata
Autor/izvor: DAZ / dezeen 23/06/2014
Sou Fujimoto, Smiljan Radic i Wang Shu su samo neki od arhitekata pozvanih od strane novoosnovanog kulturnog udruženja sela Krumbach u Austriji da dizajniraju lokalna autobusna stajališta. Naknada za angažman renomiranih svjetskih arhitekata je bila godišnji odmor u pitoresknom pejzažu Vorarlberga.
Selo Krumbach u okrugu Bregenzerwald broji nekih tisuću stanovnika raštrkanih u kultiviranom pejzažu Austrije. Nedavno utemeljeno kulturno udruženje odlučilo je pokrenuti projekt Bus:Stop u svrhu podizanja prepoznatljivosti mjesta i broja turista koji već posjećuju okolnu Bregenzer šumu zbog svoje scenografije, gostoljubivosti i arhitekture. U nadi promocije međunarodnih ideja, udruženje je pozvalo sedam arhitekata – Sou Fujimoto, Wang Shuov Amateur Architecture Studio, norveški studio RintalaEggertsson Architects, Ensamble Studio iz Španjolske, Smiljan Radic iz Čilea, de Vylder Vinck Taillieu iz Belgije ze ruski arhitekt Alexander Brodsky – da dizajniraju autobusne stanice za selo za lokalnu tvrtku za javni prijevoz Glatzegg.
Alexander Brodsky
de Vylder Vinck Taillieu
de Vylder Vinck Taillieu
Ensamble Studio
RintalaEggertsson Architects
Smiljan Radic
Wang Shu
Umjesto klasičnih autorskih naknada za projekte, autorima je ponuđena mogućnost provođenja godišnjeg odmora u Bregenzerwald regiji. Svaki od ureda se također udružio s lokalnim arhitektonskim uredima upoznatim s tamošnjim obrtnicima angažiranim za realizaciju stajališta.
„Cilj projekta je bio povezati projektantska dostignuća arhitkture s međunarodne scene s lokalnim obrtnicima iz Bregenzerwald regije,“ objašnjava voditelj projekta „Ovo se omogućilo uključenjem regionalnih arhitekata, kao svojevrsnih medijatora između „stranih“ kreativaca i mogućnosti lokalnih obrta.
Sou Fujimoto, autor prošlogodišnjeg Serpentine paviljona, o svom projektu govori: „Htjeli smo stvoriti autobusno stajalište koje će biti mjesto okupljanja, uživanja u pogledu i landbark Krumbacha“
„I putnici i oni koji ne koriste usluge javnog prijevoza mogu koristiti ovo stajalište kao sastajalište. Svatko se može penjati po stajalištu u obliku tornja i uživati u panoramskom pogledu na Krumbach. Transparentna šuma stupova može stvoriti zanimljivu scenografiju na mjestu okruženom prirodom“
Projekt je nadgledao Dietmar Steiner, direktor Beškog muzeja arhitekture Architekturzentrum Wien. Lokalni vlasnici hotela i prenoćište i ostali sponzori zaslužni su za većinu sredstava s kojima se financirao projekt. Stajališta su otvorena 1. svibnja, a u Vai Vorarlberg Architektur Institutu u gradu Dornbirn upriličena je i izložba. Ovakav stupanj osviještenosti u lokalnoj relativno malobrojnoj ruralnoj zajednici te uspješno provođenje projekta može biti uzor, kako podići prepoznatljivost i kvalitetu turističke ponude što bi mogao biti uzor i u hrvatskom kontekstu, međutim provođenje ovakvog projekta iziskuje određeni stupanj kulturne i turističke osviještenosti.
Via: dezeen