Obljetnica
Dani Andrije Alešija u Zagrebu
Autor/izvor: Ardijan Karlo Gashi 07/04/2025
Pozivamo vas na obilježavanje 600. godišnjice rođenja i 520. godišnjice smrti hrvatskog ranorenesansnog arhitekta i kipara albanskog porijekla Andrije Alešija.
11. i 14. travnja u Zagrebu će se održati prvi dio manifestacije Dani Andrije Alešija povodom 600. godišnjice rođenja i 520. godišnjice smrti ovog hrvatskog ranorenesansnog arhitekta i kipara albanskog porijekla. Pod pokroviteljstvom Razreda za likovne umjetnosti Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, otvorenje Dana Andrije Alešija održat će se u petak 11. travnja 2025. u 12 sati u Knjižnici HAZU (Strossmayerov trg 14), a manifestaciju će otvoriti predsjednik HAZU akademik Velimir Neidhardt. Nakon uvodnih riječi voditelja i organizatora programa manifestacije, arhitekata dr. sc. Rilinda Čočaja i Ardijana Karla Gashija, predavanje pod naslovom Andrea Alessi – ranorenesansni umjetnik, održat će akademik Andrija Mutnjaković koji je 2023. objavio istoimenu knjigu u dva izdanja – na hrvatskom i engleskom jeziku te na albanskom i engleskom jeziku. Riječ je o dopunjenom izdanju objavljenom 1981. na albanskom i 1998. na hrvatskom i engleskom, upotpunjenom majstorskim fotografijama istaknutog fotografa Luke Mjede, čime se na više od 500 stranica dostojno predstavlja samostalni opus Andrije Alešija, ali i njegova djela nastala u suradnji s Jurjem Dalmatincem i u zajednici s Nikolom Firentincem kao povijesni doprinos u formiranju hrvatske renesansne arhitekture.

U ponedjeljak 14. travnja 2025. godine program će se nastaviti u Društvu arhitekata Zagreba (Trg bana Josipa Jelačića 3/1) otvorenjem digitalne izložbe fotografija Luke Mjede u 18 sati. Nakon otvorenja, prof. dr. sc. Predrag Marković s Filozofskog fakulteta u Zagrebu održat će predavanje o trogirskom opusu Andrije Alešija. Predavanje na temu kulture Albanije i Europe održat će i Alda Bardhyli, ravnateljica Nacionalnog centra za knjigu i čitanje u Tirani. Program će u ponedjeljak završiti okruglim stolom s voditeljima Rilindom Čočajem i Ardijanom Karlom Gashijem, na kojem će se uz raspravu o Alessijevom značaju danas govoriti o radionicama planiranim za nastavak programa u 2025. godini.
U lipnju najavljujemo i radionice u sklopu nastavka ove manifestacije, kao i dodatna izlaganja predavača od kojih ističemo izv. prof. dr. sc. Jasenku Gudelj sa Sveučilišta Ca' Foscari u Veneciji. Dotad nam se pridružite na obilježavanju obljetnice u HAZU i DAZ-u u travnju, kako bismo se osvrtanjem na vlastitu baštine mogli okrenuti prema njenom značaju za budućnost, a njene možda manje poznate dijelove ponovno dovesti u fokus javnog diskursa.

Andrija Aleši rodio se oko 1420. u Draču i redovito se potpisivao kao Dračanin, iako je rano napustio Albaniju. Kao mladić izučavao je kamenoklesarstvo u Zadru. Ostao je u Dalmaciji te se istaknuo oblikovanjem javnih i privatnih palača u Splitu, Rabu i Trogiru, krstionice u Trogiru, reljefā svetog Jeronima i kapela na Marjanu te kapele blaženog Ivana u Trogiru i portala crkve svete Marije na Tremitima, izrađenih u zajednici s Nikolom Firentincem. Krstionica u katedrali svetog Lovre u Trogiru realizirana između 1460. i 1467. prvo je renesansno djelo nastalo u Hrvatskoj, u isto vrijeme kada se renesansa počela formirati u Italiji i nekoliko desetljeća prije nego se počela javljati u drugim zemljama Europe. Andrija Aleši umro je oko 1505. u Splitu, a na nadgrobnoj ploči u crkvi svetog Duha naziva se "Andreas Alexius Epirota Dirachinus nobilis genere civis Spalatinus ob merita factus" (Andrija Aleši Epirac Dračanin, zbog svojih zasluga ugledni splitski građanin).
