Godišnja ostvarenja
Iva Letilović i Igor Pedišić: Privremene izložbene dvorane
Autor/izvor: DAZ 10/12/2011
Ove godine Iva Letilović i Igor Pedišić konkuriraju za čak dvije nagrade godišnjih ostvarenja. Projekt 5 kućica na Silbi nominiran za nagradu Drago Galić već smo predstavili, a sada donosimo projekt Privremene izložbene dvorane u Zadru, nominiran za nagradu Bernardo Bernardi za najuspješnije ostvarenja na području oblikovanja i unutrašnjeg uređenja u 2011. godini
Privremene izložbene dvorane
Kneževa palača, Poljana Š. Budinića, Zadar
Autori: Iva Letilović, Igor Pedišić
Lokacija: Zadar
Investitor: Narodni muzej Zadar
Fotograf: Miljenko Bernfest
Projektna tvrtka: AB Forum
Godina projektiranja: 2011
Godina dovršetka gradnje: 2011
Ukupna tlocrtna površina: 200 m2
Troškovi gradnje (kn/m2): donacija
Kneževa i Providurova palača u Zadru egzistiraju kao najveći sačuvani povijesni sklop unutar gradske jezgre, preostao nakon razornih savezničkih bombardiranja tijekom drugog svjetskog rata. 1991. godine Kneževa palača postaje cilj razaračkih granata iz jedne od gradskih vojarni. Dovoljno razornih da postane neupotrebljiva. Pred nekoliko godina dovršena je višegodišnja statička i građevinska sanacija Kneževe palače.
Prošle godine započet je rad na izradi projektne dokumentacije Baštinskog muzeja koji se smješta unutar Kneževe, te Providurove palače koja se na nju naslanja i sa kojom tvori jedinstveni urbanistički sklop. Recesijska vremena pomaknula su očekivano vrijeme realizacije projekta Baštinskog muzeja, kustosi su ostali bez izložbenih prostora, a Kneževa palača ostala je napuštena kao zamrznuto gradilište.
U sadašnjem trenutku Kneževa palača predstavlja građevinski kostur, u svom interijeru ona je potpuno ogoljena, sa vidljivim kamenim ili opečnim ziđem kao i s drvenim stropnim grednicima ili bačvastim svodovima. Podovi su raskopani i stoje kao podsjetnik na obavljena arheoloških istraživanja.
Otkrivena unutrašnjost palače zanimljiv je izložak posjetiteljima jer otkriva priču o njezinom nastajanju kroz čitav niz stoljeća. Sada i nikada više može se vidjeti skriveno lice palače, jer u trenutku kada Baštinski muzej bude realiziran taj građevinski kostur će dobiti svoju kožu i priča o povijesti ove značajne građevine moći će se vidjeti samo na papirima.
Iskoristili smo ljepotu, zanimljivost i snagu sadašnjeg stanja i izlagačke prostore realizirali usred zaustavljenog gradilišta. Projekt privremenih izložbenih dvorana je zapravo samo jedno „veliko pospremanje“ gradilišta: cijevne skele, punti, daske, zaštitne mreže zauzimaju nova mjesta i stvaraju nove oblike
Unutar amfilade dvorana Kneževe palače nastaje amfilada izložbenih „krletki“. Nastaje niz izložbenih pontona, sojenica koje su dilatirane od zidova, stropova, ali i podova, koji tvore volumene unutar volumena dvorana palače. Izložbeni pontoni su međusobno povezani drvenim pasarelama, tunelima.
presjek i tlocrt
Projekt je realiziran isključivo donacijama, te je svaku „krletku“ izgradila po jedna zadarska građevinska tvrtka uglavnom koristeći reciklirani građevinski materijal. Kada dođe vrijeme za realizaciju Baštinskog muzeja svaki od izvođača moći će razmontirati svoju „krletku“ te materijal upotrijebiti možda čak i na istom gradilištu.
Ostale nominirane projekte pogledajte ovdje.