Skupština
Izborna lista za 43. redovnu i izbornu skupštinu DAZ-a
Autor/izvor: DAZ 02/05/2025
Do ponedjeljka 29. travnja u 16 sati pristigla je jedna izborna lista za 43. redovnu i izbornu skupštinu Društva arhitekata Zagreba.
IZBORNA LISTA GRUPE ARHITEKATA ZA IZBORE DAZ-a 2025. GODINE
KANDIDATKINJA ZA PREDSJEDNICU:
ANA BOLJAR, dipl.ing.arh.
KANDIDATI ZA ČLANOVE UPRAVNOG ODBORA:
IVANA ERGIĆ, red.prof.art., dipl.ing.arh.
DAVID KABALIN, MSc, dipl.ing.arh.
IVA MARTINIS, mag.ing.arch.
MARIN MIKELIĆ, dipl.ing.arh.
FILIP ROMIĆ, mag.ing.arch.
ANTUN SEVŠEK, dipl.ing.arh.
BIOGRAFIJE KANDIDATA GRUPE ARHITEKATA ZA IZBORE DAZ-a 2025.
ANA BOLJAR
Diplomirala 2007. pri AF-u u Zagrebu. Paralelno sa studijem djeluje unutar udruga Platforma 9,81 (1999.-2006.) i Archisquad (2007.-2010.). Od 2007. do 2011. radila u Radionici arhitekture kod prof. Gorana Rake, među ostalima i na projektu obnove Muzejskog kompleksa dvorca Eltz u Vukovaru nakon čega pokreće vlastitu praksu. Iskustva istraživačkog rada, direktnog djelovanja i obnove kulturne baštine ugrađuje kao metode i fokuse u kasnije djelovanje.
U koautorstvu s Idom Križaj Leko dobitnica nagrade Bernardo Bernardi 2018. za projekt RIHUB u Rijeci, nominiran i za nagradu Piranesi 2019. Za projekt Moje mjesto pod suncem, kao dio autorskog tima, nominirana za nagradu Bernardo Bernardi 2023. te europsku nagradu Mies van der Rohe Award 2024. Član je autorskog tima koji predstavlja Hrvatsku na Venecijanskom bijenalu, 19. međunarodnoj izložbi arhitekture u Veneciji. Djeluje u procjepima arhitekture stanovanja, kulture i zajednice. Odrasla u kolektivima.
IVANA ERGIĆ
Protagonistica arhitektonske scene takozvane POS generacije, stasale početkom 2000-tih u ozračju optimizma hrvatske stambene arhitekture i redovita profesorica na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, na Katedri za arhitektonsko projektiranje, u Kabinetu za stambene zgrade. Fokusirana na arhitekturu stanovanja svih mjerila - od sobe do grada, kritički propituje uvriježene granice arhitektonskog djelovanja. Dobitnica je strukovnih nagrada, uključujući dvije nagrade Zagrebačkog salona arhitekture i urbanizma, godišnje nagrade Vladimir Nazor, priznanja Piranesi, te višestrukih nominacija za nagrade Drago Galić, Viktor Kovačić i Bernardo Bernardi.
DAVID KABALIN
David Kabalin, samostalni arhitekt i asistent istraživač na Odsjeku za povijest umjetnosti Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Ljubljani.
Nakon diplome na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 2005. radio u nekoliko ureda: Njiric+, Studio BF i Brigada, dobitnik više prvih nagrada na arhitektonskim natječajima te nagrade Red Dot za realizaciju izložbe 2013.
Magistrirao zaštitu spomenika i lokaliteta 2015. na Raymond Lemaire Int. Center for Conservation u Leuvenu radom o Upravljanju povijesnim gradom na primjeru Dubrovnika. Za grupni studentski rad - konzervatorski elaborat garaže Citroën u Bruxellesu dobitnik posebnog priznanja Europa nostra 2016.
Stručnu praksu odradio u Uredu za inventarizaciju arhitektonskog i urbanog krajolika grada Bordeauxa.
IVA MARTINIS
Diplomirala je 2014. godine na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu gdje danas radi kao viši predavač na Kabinetu za osnove arhitektonskog projektiranja. Ima vlastitu praksu te povremeno surađuje s kolegama. Koautorica je više nagrađenih natječajnih radova, od kojih su dva prvonagrađena (Nova zgrada na Institutu Ruđer Bošković te Dječji vrtić Podbrežje u Zagrebu - oba s Nikom Dželalijom i Krešimirom Renićem). Projekt Poslovnog prostora javne zdravstvene ustanove u Pločama bio je nominiran za Godišnju nagradu UHA-e 'Bernardo Bernardi' za 2022. godinu. Radove je izlagala na 56. i 59. zagrebačkom salonu arhitekture i urbanizma (2021. i 2024.) te Godišnjoj izložbi ostvarenja (2023.). Članica je DAZ-a, UHA-e i HKA. Sudjelovala je u provedbi nekoliko javnih arhitektonskih natječaja kao članica ocjenjivačkog suda. Od 2023. članica je Stručnog savjeta UHA-e.
MARIN MIKELIĆ
Diplomirao je na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu 2000. godine. Zajedno s Tomislavom Vrešom 2007. godine osnovao je ured MVA / Mikelić Vreš Arhitekti. Autor je brojnih nagrađenih radova na urbanističko-arhitektonskim natječajima. Dobitnik je godišnje nagrade UHA 'Viktor Kovačić' za 2012. godinu. Nominiran za godišnju nagradu UHA 'Viktor Kovačić' (2014., 2022. i 2024.), godišnju nagradu UHA 'Drago Galić' (2021. i 2022.), međunarodnu nagradu Piranesi (2023. i 2024.) te Europsku nagradu Mies van der Rohe (2015. i 2024.). Bio je član Stručnog savjeta Udruženja hrvatskih arhitekata 2017. i 2024. godine. Docent je na Katedri za arhitektonsko projektiranje Fakulteta građevinarstva, arhitekture i geodezije u Splitu.
FILIP ROMIĆ
Filip Romić je arhitekt. Vodi arhitektonsku platformu usmjerenu na istraživanje tehnologija, procesa i materijala. Hibridizacijom analognih i digitalnih sustava preispituje tradicionalne prostorne paradigme, otvorene forme i prototipe koji redefiniraju granice arhitektonskih procesa.
ANTUN SEVŠEK
Antun Sevšek je arhitekt, istraživač i aktivist. Inicijalno član Platforme 9,81, aktivistički rad nastavlja u udrugama Pravo na grad i Operacija grad u kojima se bavi praćenjem i analizom prostorno-planskih dokumenata i politikama upravljanja gradom. Kao nezavisni istraživač bavi se povijesnim razvojem strategija urbanističkog planiranja i njihovim disrupcijama u doticaju s društvenom i materijalnom stvarnosti grada, što predstavlja kroz istraživačke izložbe i kontinuirani publicistički rad. Fokus arhitektonskog djelovanje su mu oblikovanje prostora za kulturu, javnih prostora te revitalizacija kulturne baštine za što je honoriran nizom nagrada na javim natječajima i strukovnih priznanja. Profesionalno djeluje kao su-osnivač interdisciplinarne prakse Organizirano oblikovanje.
PROGRAM GRUPE ARHITEKATA ZA IZBORE DAZ-a, 2025. GODINE
PRINCIPI DJELOVANJA
DAZ kao otvorena PLATFORMA - prostor kontinuiranog susreta, razmjene, propitivanja i uključivanja. Mjesto gdje struka komunicira i razvija iskustva, koncepte i prijedloge u kontinuiranoj interakciji s gradom i društvom.
DAZ kao mjesto DIJALOGA u kojem se okupljaju raznovrsni glasovi, potiče interdisciplinarnost, kultivira spontanost povezivanja s novim sugovornicima i njeguju fleksibilni oblici suradnje.
DAZ kao ogledalo PRAKSI u kojem se odražavaju raznovrsni vidovi suvremenog arhitektonskog djelovanja, usvajajući, uz singularne i herojske vizije, i alternativne, kolektivne i zajedničke modalitete stvaranja.
PROGRAMSKI NAGLASCI
REFLEKSIJA
Grad i ukupnost njegovih prostora promatramo kao uslojena polja društvene vidljivosti i nevidljivosti. DAZ treba biti platforma za analizu i artikulaciju problema poput stanovanja, prostorne ravnopravnosti ili klimatskih
promjena.
NASLIJEĐE
Aktualizacija problema očuvanja, prenamjene i obnove baštine kroz poticanje stručne rasprave i promišljanja iz rakursa kvalitete i suvremenih međunarodnih praksi.
STRUKA
Njegovanje odnosa s drugim strukovnim, akademskim i gradskim dionicima. Afirmiranje javne uloge arhitekture i jačanje njene relevantnosti u širem društvenom kontekstu.
INTERSTICIJSKI PROSTORI
Otvaranje prostora za promišljanje nevidljivog, rubnog i zaboravljenog - međuprostora - gdje nastaju nova značenja i odnosi.
PRIJEDLOG ČLANOVA SUDA ČASTI, ODBORA KONTROLE I DELEGATA ZA SKUPŠTINU UHA-e, U SKLOPU IZBORA DAZ-a 2025. GODINE
PRIJEDLOG ČLANOVA ZA SUD ČASTI:
Ivana Žalac, dipl.ing.arh., predsjednica
Krešimir Renić, mag.ing.arch., član
Jana Horvat, mag.ing.arch., član
PRIJEDLOG ČLANOVA ZA ODBOR KONTROLE:
Vanja Rister, dipl.ing.arh.
Sanjin Sabljak, dipl.ing.arh.
Mario Kralj, mag.ing.arch.
PRIJEDLOG DELEGATA ZA SKUPŠTINU UHA-e:
Damir Vitković, dipl.ing.arh.